V západní Indii zemřelo nejméně 36 lidí a dalších asi 50 bylo hospitalizováno po požití kontaminovaného alkoholu. Informuje o tom CNN, NBC News a další servery.
Všichni požili nelegální pálenku v okresech Botad a Ahmedabad ve státě Gudžarát. A tam je výroba, prodej a konzumace alkoholu nezákonná.
Gujarat, India: Dozens useless after consuming bootleg alcohol in western statehttps://t.co/Y0cOQdk3kw
— thenewsqm (@thenewsqm) July 27, 2022
„Bylo zatčeno asi 10 osob a zajištěno přibližně 475 litrů této tekutiny,“ uvedl podle CNN generální ředitel gudžarátské policie Ashish Bhatia.
Bhatia uvedl, že jeden ze zatčených mužů ukradl metanol z továrny v Gudžarátu a prodal ho svému bratranci. Ten ho pak prodal dalším osobám, které chemikálii ředily vodou a prodávaly jako alkohol. Metanol může u lidí vyvolat pocit opilosti, ale i velmi malé množství může být toxické.
Úmrtí v důsledku pití nelegálního alkoholu – hovorově nazývaného „country made liquor (vesnická pálenka)“ – nejsou v Indii neobvyklá.
V Gudžarátu a několika dalších indických státech je prodej a konzumace alkoholu trestná. Ve většině země s 1,3 miliardami obyvatel – z nichž 22,5 % žije podle Světové banky pod hranicí chudoby – je ale legální. Ale i ve státech, kde se pít může, je nelegální alkohol stále populární. Zejména v chudších venkovských oblastech.
Pálenka se obvykle vaří na vesnicích a pak se pašuje do měst. Tam se obvykle prodává za 10 centů za skleničku, což je asi třetina ceny legálně vařeného alkoholu. Výrobci nelegální pálenky neplatí žádné daně a vydělají velké množství peněz za to, že často jedovatý nápoj prodávají chudým, upozorňuje NBC.
Zabíjí metanol
Podle organizace SafeProof se může podomácku vyrobený alkohol stát smrtelně nebezpečným, pokud se do směsi přidají další kapaliny, jako je právě metanol.
Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí může otrava metanolem vyvolat nevolnost, zvracení a selhání srdce nebo dýchání. Může způsobit zmatenost, závratě, ospalost, bolesti hlavy a neschopnost koordinovat svalové pohyby.
„Vedlejší produkty metabolismu metanolu způsobují hromadění kyseliny v krvi (metabolickou acidózu), slepotu a smrt,“ uvádí CDC.
Úmrtí z tohoto týdne jsou poslední tragédií v dlouhém boji Indie za kontrolu nelegálního obchodu. V únoru 2019 zemřelo v severovýchodním státě Ásám nejméně 154 lidí a více než 200 jich bylo hospitalizováno po požití kontaminovaného alkoholu.
Začátkem téhož měsíce zemřelo ve státech Uttarpradéš a Uttarákhand 80 lidí po požití nelegálního alkoholu, což přimělo regionální policii k zásahu proti pašerákům.