Německé město Hannover kvůli ruské plynové krizi vypnulo topení a přešlo na studené sprchy ve všech veřejných budovách. Informuje o tom BBC a server Teknomer.
Hannover je první velké město, které vypnulo teplou vodu poté, co Rusko dramaticky snížilo dodávky plynu do Německa.
Ziel ist es, unseren Energieverbrauch um 15 Prozent zu senken. Das ist eine Reaktion auf die drohende Gasmangellage, die eine große Herausforderung für die Kommunen darstellt – insbesondere für eine Großstadt wie Hannover. (BO) https://t.co/vIVJKFiwRE
— Belit Onay (@BelitOnay) July 27, 2022
Němci byli upozorněni, že mají očekávat rozsáhlá opatření na snížení spotřeby plynu a další poplatky na účtech za energie. EU se dohodla, že tuto zimu sníží poptávku po ruském plynu o 15 %.
Ve snaze ušetřit energii se severoněmecké město rozhodlo, že teplá voda již nebude k dispozici pro mytí rukou ve veřejných budovách. A to ani ve sprchách v bazénech, sportovních halách a tělocvičnách.
Kvůli úspoře energie se vypínají také veřejné fontány a v noci se nebude svítit na velkých budovách, jako je radnice a muzea.
Starosta Belit Onay uvedl, že cílem je snížit spotřebu energie ve městě o 15 % v reakci na „hrozící nedostatek plynu“. Ten pro velká města představuje značnou výzvu, píše BBC.
Město zakázalo i radiátory
Pravidla se vztahují i na vytápění. Veřejné budovy se nebudou vytápět od dubna do konce září každého roku. Po zbytek roku bude teplota v místnostech omezena na maximálně 20 °C – s některými výjimkami.
Město rovněž zakazuje přenosné klimatizace, ohřívače a radiátory.
Tato politika je v souladu s prohlášeními Berlína z minulého týdne, kdy se Německo snaží vytvořit zásoby před zimou. Jiná města – například bavorský Augsburg – již zavedla vlastní opatření, například vypnutí veřejných fontán.
Cíl 15 % snížení spotřeby v Hannoveru odpovídá celoevropskému cíli snížit závislost na ruském plynu.
A ve čtvrtek Německo potvrdilo, že plánovaný příplatek za plyn pro zákazníky by mohl být mnohem vyšší, než se původně očekávalo. To proto, aby se pokusilo zajistit, že energetické společnosti v nadcházejících měsících nezkrachují. „Zatím nemůžeme říci, kolik bude plyn v listopadu stát. Hořkou zprávou je, že to bude určitě několik set eur na domácnost,“ řekl ministr hospodářství Robert Habeck.
Podle některých zpráv by mohl poplatek stát rodiny navíc 500 eur (12 tisíc korun) ročně.
Německo se dlouhodobě spoléhá na ruský plyn pro své energetické potřeby. Nedávno obvinilo Rusko, že omezuje jeho tok v odvetě za sankce EU kvůli válce na Ukrajině. Rusko to popírá.
Dodávky ruského plynu nyní pokrývají asi čtvrtinu potřeb země, zatímco před válkou to byla více než polovina.