Podle nových archeologických důkazů získaných v chrámovém komplexu Toniná v jižním Mexiku staří Mayové transformovali své mrtvé vládce na míče pro svou oblíbenou rituální sportovní hru. Vedoucí archeologického výzkumu se domnívá, že se tak snažili povzbudit lid. Napsal o tom web IFLScience.
Co má společného sport a smrt? Jejich souvislost u Mayů dokazuje nový objev archeologa Juana Yadeuna Angula z mexického Národního institutu antropologie a historie (INAH). Ten pracuje na vykopávkách v chrámovém komplexu Toniná v jižním Mexiku, napsal server IFLScience.
Se svými kolegy objevil na nalezišti 400 uren, v nichž se nacházel lidský popel, kaučuk, uhlí a kořeny rostlin. „Po porovnání s písemnými záznamy o mayském nalezišti se zdá, že zpopelněné ostatky se používaly k výrobě gumových míčů pro rituální hry,“ stojí ve zprávě INAH.
I’ve heard worse ideas …
— AngelaBCreative (@AngelaBCreative) August 4, 2022
Ancient Maya May Have Turned Their Dead Rulers Into Balls For Popular Game https://t.co/yyjHlc2opk
Mayové měli v oblibě rituální sport zvaný tlachtli, česky nesprávně Pelota. Jedná se o jednu z nejstarších kolektivních míčových her na světě.
Tlachtli však nebyla pro Maye pouhým sportem, sloužila jako rituál v rámci jejich náboženství. Hra byla rozšířená také u dalších kmenů v předkolumbovské době, jako byli Toltékové a Aztékové. Populární však stále zůstává u některých dnešních domorodých komunit v Severní Americe. Ty však k výrobě míčů nepoužívají mrtvá těla svých vůdců.
Mayští vládci tak povzbuzovali lid posmrtně
Hypotéza o tom, že Mayové vyráběli ze svých zesnulých vládců míče pro tlachtli, se do značné míry opírá o vzkazy vyryté na bodovacích obručích vymezujících hranice hřiště na pelotu v Toniná. Podle nich byla trojice starověkých hodnostářů převezena do „jeskyně mrtvých“, v nichž podstoupila 260 dnů trvající proces „transmutace“.
Na rytinách jsou zmíněni jako Wak Chan Káhk’, který zemřel 1. září roku 775, Aj Kololte’, který zahynul 1. dubna v roce 776, a Káwiil Kaan, žena zemřelá v roce 722. INHA to vysvětlil tak, že Mayové používali síru k vulkanizaci pryže. Z ní pak vyráběli míče.
#DescubreMéxico 🇲🇽
— Secretaría de Cultura (@cultura_mx) August 1, 2022
En Toniná, #Chiapas, una cripta prehispánica revela ritos de cremación de sus gobernantes
🔹 En la antecámara de ese espacio, había más de 400 vasijas con cenizas humanas y restos de carbón, goma y raíces.
🔗 https://t.co/uScU2ttBKL pic.twitter.com/Qz2ywupj1a
Yadeun Angulo řekl, že Mayové se těla svých mrtvých vládců snažili proměnit v něco, co povzbuzovalo lid. „Je zajímavé, že se Mayové snažili přeměnit mrtvá těla svých vládců v živou sílu,“ dodal archeolog.
Toniná je naleziště chrámového komplexu nacházející se v mexickém státě Chiapas. Pochází z klasického mayského období v letech 500 až 687 našeho letopočtu. Součástí lokality bylo právě zahloubené hřiště, kde se sportovní hra tlachtli hrála.
Archeologové našli urny pohřbené asi osm metrů pod Chrámem slunce v kryptě, kde podle Yadeuna Angula Mayové své mrtvé vládce přeměňovali.