menu

-1.3 C
Czech
Sobota 23. listopadu 2024

Konvoj s pomocí pro Pásmo Gazy se podle agentury OSN stal terčem rabování

Konvoj sestávající ze 109 nákladních vozů vezoucích potravinovou pomoc do Pásma Gazy se v sobotu 16. listopadu stal terčem rabování, což vedlo ke ztrátě 98 vozů. Agentuře Reuters to dnes řekla zástupkyně úřadu OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA. Jedná se podle ní o jeden z nejhorších případů rabování za více než 13 měsíců trvání války. Kdo za rabováním stojí, zástupkyně UNRWA neupřesnila.

Rusko poprvé na Ukrajině použilo mezikontinentální balistickou raketu

Rusko v noci na dnešek poprvé zaútočilo na Ukrajinu s využitím mezikontimentální balistické rakety, uvedla ráno s odkazem na ukrajinské ozbrojené síly místní média. Mířila na město Dnipro na východě země. Agentura AFP později napsala, že nenesla jadernou hlavici.

Abramsy pro Bukurešť

Informace o tom, že se Polsko rozhodlo provozovat dvě základní platformy tanků, „lehký“ korejský K2 Black Panther, na který dokonce zakoupilo licenci, a „těžký“ americký M1 Abrams, rozvířila stojaté vody výzbrojních programů ve východní Evropě. Jak se zdá, v případě Abramsu však nezůstane pouze u Polska. Nově jeho nákup oznámilo také Rumunsko.

Reklama

Je známo, že Poláci jsou velmi spokojení s tím, jak rychle dodávají své výrobky korejské zbrojovky. Naopak s pomalými dodávkami amerických tanků u našich severních sousedů tolik spokojenosti nepanovalo. Možná proto náměstek amerického ministra obrany pro vojenské akvizice uvedl, že existují možnosti, jak dodávky dalších tanků do Polska urychlit. Jednou z nich je změnit priority dodávek tanků Abrams. A předat je Polákům dříve, než dalším jednotkám americké armády nebo jiným spojencům USA. Rozhodnutí v tomto ohledu by se mohla přijímat nikoli na úrovni armády, ale přímo na úřadu ministra obrany.

250 tanků Abrams pro Polsko

Mezitím probíhá urychlený výcvikový program. V jeho rámci, jak bylo oznámeno při podpisu smluv, mají polské ozbrojené síly obdržet 28 vozidel verze M1A2 SEPv2. Výcvik na nich bude probíhat se zástupci americké armády. Uvažuje se však i o převodu většího počtu stávajících tanků.

Polsko zakoupilo 250 tanků M1A2 Abrams SEPv3 spolu s balíkem dalších vozidel. 26 vyprošťovacích tanků M88A2 Hercules a 17 mostních tanků M1074. Součástí zakoupeného balíčku je mimo jiné také munice, náhradní díly, prvky logistické podpory a simulátory. Čistá hodnota kontraktu činí 4,74 miliardy dolarů. Ještě v době podpisu smlouvy se uvádělo, že dodávky vozidel v cílové konfiguraci by měly začít v roce 2025 a být dokončeny v roce 2026. Zdá se však, že jednání o urychlení dodávek právě probíhají.

Polská objednávka

Podle informací poskytnutých Pentagonem Kongresu je urychlení dodávek první z možností, druhou je další přesun stávajících vozidel. Zde je nutné upozornit, že starší varianty strojů už Poláci objednali právě kvůli zrychlení objednávek. Nyní se jedná o objednávky nové. Mohlo by se jednat buď o tanky SEPv2 (například ty, které se používají pro výcvik a které jsou již ve vybraných aktivních jednotkách americké armády nahrazeny modernější verzí SEPv3), nebo o starší M1A1SA. První možnost by byla mnohem vhodnější z hlediska operačních schopností, ale také z hlediska výcviku, protože tanky M1A1 se od novějších verzí výrazně liší. Jednání jsou však teprve na začátku a samotný zákon o půjčce a pronájmu pro 21. století byl navíc podepsán teprve na jaře.

Hlavním výrobcem tanků Abrams je koncern General Dynamics Land Systems. Polsko však podepsalo mezivládní dohodu, což znamená, že jako ve všech podobných případech bude jednotlivé komponenty přímo u výrobců objednávat americká vláda, která je pak dodá spojencům. Polsko je přitom po Austrálii druhou zemí, která se rozhodla pro nákup verze SEPv3 tanku Abrams. Tanky vstoupí do výzbroje 18. mechanizované divize, která dnes disponuje tanky Leopard 2A5/2PL (1. obrněná brigáda ve Wesołe) a tanky T-72 ve dvou praporech. Žádost v režimu naléhavé operační potřeby byla odeslána v červenci 2021, americké ministerstvo zahraničí ji schválilo v únoru a Kongres v březnu.

Abrams pro Rumunsko

V úvahu přicházely pro rumunskou armádu pouze dvě varianty, a to Leopard 2 a M1 Abrams. Podle rumunské obrany byl vybrán americký design a do USA již měl být odeslán dopis o záměru na nákup tanků. V současné době není známo, o kolik tanků a o jakou konkrétní verzi má rumunské ministerstvo obrany zájem. Je možné, že by se mohlo jednat o použité stroje, které jsou levnější a mají kratší dodací lhůty, nebo o nové tanky, které jsou odpovídajícím způsobem dražší a mají o něco delší čekací lhůtu.

Zajímavé je, že se nepředpokládá, že by současné tanky TR-85M1 Bizonul jichž mají rumunské pozemní síly asi 54, byly v dohledné době vyřazeny, zatímco nové tanky zcela jistě nahradí tanky TR-85-800 převážně v záloze, kterých má Rumunsko ve výzbroji asi 100 až 200. Očekává se, že ve skladech bude ještě asi 10 tanků TR-580 a asi 100 tanků T-55.

Je pravděpodobné, že Rumunsko bude chtít pořídit až kolem 200 tanků M1. Není vyloučeno, že rumunská vláda bude při nákupu tanků tohoto typu následovat příkladu Varšavy. V roce 2022 GDLS představila tank M1A2 na veletrhu BSDA 2022 a na stánku GDLS se objevila rumunská vládní delegace.

Black Panther pro Polsko, Norové nakonec zvolili Leopard

Kromě pořízení tanků Abrams Rumunskem a Polskem (podle polské doktríny jím mají být vyzbrojeny „těžké“ tankové prapory), Varšava realizuje také dlouhodobý program Wilk, v jehož rámci polská armáda získá přes tisíc páteřních tanků. Půjde o jihokorejské tanky K2 Black Panther v polské úpravě. Prvních dvě stě bude vyrobeno v Koreji ve zbrojovce Hyundai Rotem a dalších osm set na základě licence v Polsku.

Po Polsku korejský tank velmi extenzivně testovalo také Norsko. Podle zákulisních zpráv měly testy obou typů, jak korejského, tak německého, dopadnout zhruba stejně. Důležitým faktorem ve prospěch korejského řešení oproti evropským dodavatelům byly mnohem rychlejší dodávky. To kvitoval zejména norský ministr obrany Bjørn Arild Gram. Naopak ve prospěch Leopardů hovořila zavedenost starších typů tohoto tanku v norské armádě a zkušenosti, které s ním norští tankisté mají. Po několika kolech jednání tak v Norsku nakonec zvítězila německá varianta. To je důležité také pro nás, protože o tanky Leopard 2A8 se zajímá také české ministerstvo obrany a s norskou objednávkou se opět posuneme dál v seznamu zájemců, což bude mít zřejmě vliv na termíny dodávek.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Mars a Měsíc na noční obloze: Velké nebeské setkání v souhvězdí Raka

Dnes v noci bude možné na noční obloze pozorovat jedinečný úkaz. Měsíc a Mars se k sobě přiblíží natolik, že to bude krásná podívaná pro všechny milovníky astronomie - a to dokonce i bez dalekohledu.

ISS čelí problémům s únikem vzduchu v ruském modulu

Ruský modul na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) již několik let čelí problémům s únikem vzduchu, což vyvolává obavy ohledně bezpečnosti astronautů na palubě. NASA a Roskosmos se zatím neshodly na závažnosti problému ani na jeho řešení.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump jmenoval Scotta Turnera ministrem pro bydlení

Bývalý hráč NFL a texaský zákonodárce Scott Turner povede Ministerstvo bytové výstavby a rozvoje měst Spojených států amerických. Jeho jmenování přichází v době, kdy se otázka dostupnosti bydlení stává klíčovým tématem americké politiky.

Conor McGregor má zaplatit odškodné ženě, která ho obvinila ze znásilnění

Irský zápasník MMA Conor McGregor byl civilním soudem v Dublinu odsouzen k zaplacení téměř 250 tisíc eur ženě, která tvrdí, že ji v roce 2018 brutálně napadl a znásilnil v hotelovém apartmá. Případ vyvolal širokou diskuzi o spravedlnosti a odpovědnosti známých osobností.

Kendrick Lamar překvapil fanoušky zbrusu novým albem

Kendrick Lamar vydal bez jakéhokoliv předchozího oznámení své nové album s názvem GNX. Tento projekt, obsahující dvanáct skladeb, přichází v roce, kdy se rapper výrazně zapsal do hudební historie i veřejného povědomí svými spory i úspěchy.

Amazon investuje další 4 miliardy dolarů do společnosti Anthropic

Amazon oznámil další významnou investici do společnosti Anthropic, která se zabývá vývojem generativní umělé inteligence. Tento krok podtrhuje rostoucí konkurenci na poli moderních technologií a snahu Amazonu udržet krok s rivaly jako OpenAI nebo Google.

Německá ekonomika se beznadějně potácí v krizi, na obzoru je přitom Trump

Problémy největší evropské ekonomiky trvají dál. Podle Spolkového statistického úřadu rostla ve třetím čtvrtletí pomaleji, než analytici očekávali. Hlavním důvodem je zpomalující výrobní sektor a propad expertu zboží. Německá ekonomika už letos neporoste, shodují se experti.

Orbán po vydání zatykače ICC řekl, že Netanjahua pozve do Maďarska

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes řekl, že na návštěvu své země pozve izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a zajistí, že zatykač, který na Netanjahua ve čtvrtek vydal Mezinárodní trestní soud (ICC), "nebude naplněn". Informovala o tom agentura Reuters.
Reklama

DOPORUČUJEME

Mars a Měsíc na noční obloze: Velké nebeské setkání v souhvězdí Raka

Dnes v noci bude možné na noční obloze pozorovat jedinečný úkaz. Měsíc a Mars se k sobě přiblíží natolik, že to bude krásná podívaná pro všechny milovníky astronomie - a to dokonce i bez dalekohledu.

ISS čelí problémům s únikem vzduchu v ruském modulu

Ruský modul na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) již několik let čelí problémům s únikem vzduchu, což vyvolává obavy ohledně bezpečnosti astronautů na palubě. NASA a Roskosmos se zatím neshodly na závažnosti problému ani na jeho řešení.

Astronauti na ISS vyvrací spekulace o zdravotních problémech

Astronauti NASA Suni Williams a Butch Wilmore zůstali na Mezinárodní vesmírné stanici mnohem déle, než plánovali. Navzdory zvěstem o úbytku hmotnosti a dalších zdravotních problémech však NASA ujišťuje, že jejich zdravotní stav je pod neustálým dohledem a jsou v pořádku.

Voyager 2 odhalil záhady magnetosféry Uranu

Data z mise Voyager 2 odhalují, že naše chápání magnetosféry Uranu bylo po desetiletí zkresleno. Průlet sondy v roce 1986 se totiž odehrál v neobvyklém okamžiku, kdy intenzivní sluneční vítr silně ovlivnil podmínky kolem této ledové planety.

Nové DNA testování boří mýty o obyvatelích Pompejí

Vědci analyzovali starověkou DNA obětí, které zahynuly při erupci Vesuvu v roce 79 n. l. Jejich výzkum ukazuje, že mnohé dosavadní domněnky o identitě těchto lidí byly mylné. Studie tak odhaluje nečekané informace o původu, příbuzenských vazbách i životě obyvatel Pompejí.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump jmenoval Scotta Turnera ministrem pro bydlení

Bývalý hráč NFL a texaský zákonodárce Scott Turner povede Ministerstvo bytové výstavby a rozvoje měst Spojených států amerických. Jeho jmenování přichází v době, kdy se otázka dostupnosti bydlení stává klíčovým tématem americké politiky.

Conor McGregor má zaplatit odškodné ženě, která ho obvinila ze znásilnění

Irský zápasník MMA Conor McGregor byl civilním soudem v Dublinu odsouzen k zaplacení téměř 250 tisíc eur ženě, která tvrdí, že ji v roce 2018 brutálně napadl a znásilnil v hotelovém apartmá. Případ vyvolal širokou diskuzi o spravedlnosti a odpovědnosti známých osobností.

Kendrick Lamar překvapil fanoušky zbrusu novým albem

Kendrick Lamar vydal bez jakéhokoliv předchozího oznámení své nové album s názvem GNX. Tento projekt, obsahující dvanáct skladeb, přichází v roce, kdy se rapper výrazně zapsal do hudební historie i veřejného povědomí svými spory i úspěchy.

Amazon investuje další 4 miliardy dolarů do společnosti Anthropic

Amazon oznámil další významnou investici do společnosti Anthropic, která se zabývá vývojem generativní umělé inteligence. Tento krok podtrhuje rostoucí konkurenci na poli moderních technologií a snahu Amazonu udržet krok s rivaly jako OpenAI nebo Google.

Frustrace a zklamání. COP29 se blíží ke konci, návrh klimatické dohody přitom nic neřeší

Klimatický summit COP29 v Ázerbájdžánu se blíží ke svému konci, nedošlo přitom ke shodě na finální podobě návrhu dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích. Konference přitom končí dnes večer, vyjednavači tak mají na dosažení pokroku jen pár hodin.

Německá ekonomika se beznadějně potácí v krizi, na obzoru je přitom Trump

Problémy největší evropské ekonomiky trvají dál. Podle Spolkového statistického úřadu rostla ve třetím čtvrtletí pomaleji, než analytici očekávali. Hlavním důvodem je zpomalující výrobní sektor a propad expertu zboží. Německá ekonomika už letos neporoste, shodují se experti.

Orbán po vydání zatykače ICC řekl, že Netanjahua pozve do Maďarska

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes řekl, že na návštěvu své země pozve izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a zajistí, že zatykač, který na Netanjahua ve čtvrtek vydal Mezinárodní trestní soud (ICC), "nebude naplněn". Informovala o tom agentura Reuters.

Bitcoin má magickou hranici 100 000 dolarů na dosah, kryptoměnový trh láme rekordy

Nejznámější kryptoměna světa bitcoin se v pátek přiblížila historickému milníku 100 000 dolarů, když její cena vystoupala nad 99 400 dolarů. Celková tržní kapitalizace kryptoměn dosáhla rekordních 3,4 bilionu dolarů, přičemž samotný bitcoin tvoří více než 56 procent této hodnoty.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii přijala další rezoluci vůči Íránu

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve čtvrtek večer podruhé během pěti měsíců schválila rezoluci, v níž nařizuje Íránu, aby urychleně zlepšil spolupráci s agenturou, a požaduje vypracování "komplexní" zprávy o jeho jaderném programu. Cílem rezoluce, pro niž v 35členné radě hlasovalo 19 členů a odmítly ji mimo jiné Čína a Rusko, je přimět Teherán k obnovení jednání o jeho jaderných aktivitách. Írán dnes v reakci oznámil, že přijme opatření včetně uvedení do provozu nových pokročilých odstředivek pro obohacování uranu.
Reklama
Reklama