Čtyři pracovníci z programu očkování proti obrně byli zabiti a tři zraněni při samostatných útocích v afghánském městě Džalálábád na východě země, uvedl v úterý úředník z ministerstva zdravotnictví. Jde zatím o poslední ze série útoků na zdravotnické pracovníky, informovaly agentura Reuters a stanice al-Džazíra.
Od zahájení mírových rozhovorů mezi Tálibánem a afghánskou vládou v katarském hlavním městě Dauhá v loňském roce zasáhla městská centra vlna ozbrojených útoků. Většina z nich cílila na vládní zaměstnance, zdravotníky, média a občanskou společnost.
Ozbrojenci se zaměřili na zdravotnické pracovníky na třech místech ve městě, přičemž čtyři lidi připravili o život a další tři zranili, informoval doktor Jan Mohammad, šéf vakcinačního programu proti obrně v Nangarháru.
„Dnešek byl druhým dnem našeho fungování po třech měsících, ale své úsilí musíme znovu pozastavit,“ řekl Mohammad agentuře Reuters a dodal, že všichni zabití byli muži.
Už v březnu v Džalálábádu ozbrojenci zabili tři zaměstnankyně z vakcinačního programu proti dětské obrně, což pracovníky donutilo zastavit provoz a posoudit bezpečnostní rizika.
Afghánistán a Pákistán jsou jediné země na světě, kde výskyt obrny zůstává endemický. To znamená, že se nemoc v populaci udržuje i bez přísunu zvenčí.
K úterním útokům se nepřihlásila žádná skupina. Povstalecké hnutí Tálibán bojující za svržení afghánské vlády, která má zahraniční podporu, účast na předchozích útocích popřelo.
Skupina ISIL (ISIS) také převzala odpovědnost za několik cílených vražd, které byly zaměřeny na rodící se občanskou společnost v zemi, stejně jako na novináře a právníky.
Guvernér Nangarháru Zia ul Haq Amarkhil uvedl, že policie útoky vyšetřuje.
Afghánistán bojuje s nedostatečnou proočkovaností populace dlouhodobě
Na týmy pracovníků zajišťujících očkování proti obrně se ozbrojenci včetně Tálibánu zaměřují opakovaně. To je dlouhodobě velkou překážkou v úsilí o proočkování populace.
Mnozí v afghánské konzervativní společnosti se staví proti vakcinaci. Ozbrojenci často útočí na zdravotnické pracovníky a tvrdí, že západní mocnosti využívají očkovacích programů jako zástěrky pro špionáž.
Násilí v Afghánistánu prudce vzrostlo od chvíle, kdy Spojené státy v dubnu oznámily plány na stažení všech svých jednotek ze země do 11. září.