Po loňském převzetí moci Tálibánem došlo v Afghánistánu k prudkému nárůstu zájmu o kryptoměny. Nyní ale policie údajně místní kryptoměnovou scénu potlačuje. Informoval o tom server Blockworks.
Po loňském převzetí moci Tálibánem se pro některé obyvatele Afghánistánu staly kryptoměny zásadní. Úřady ale nyní na místní scénu tvrdě zasahují a údajně zavřely nejméně 16 kryptoměnových burz v západní provincii Herát.
Tento krok přichází tři měsíce poté, co Afghánistán zakázal obchodování s kryptoměnami v zemi. Uvedla to ve středu místní nezávislá stanice Ariana. Neuvedla, kterých kryptoburz se uzavření týká. O novince informoval server Blockworks.
Sayed Shah Sa’adat, šéf policejní jednotky pro boj s kriminalitou, novinářům řekl, že centrální banka zakázala obchodování s kryptoměnami, protože tato praxe plodí problémy a podvody. Všechny osoby zapojené do místních kryptoobchodů byly zatčeny a jejich obchody byly uzavřeny, uvedl.
Afghanistan’s central bank imposed a nationwide ban on cryptocurrencies this month and the Taliban regime has arrested several dealers who defied orders to stop trading digital tokens, according to a senior police official https://t.co/vyudG8EdJC
— Bloomberg (@business) August 26, 2022
V červnu afghánská centrální banka vedená Tálibánem údajně zakázala online obchodování s cizími měnami. Mluvčí řekl agentuře Bloomberg, že banka považuje obchodování na forexu za nezákonné a podvodné. „V islámském právu není žádný předpis, který by ho schvaloval“.
Není jasné, zda konkrétně obchodování s kryptoměnami spadá do působnosti tohoto zákazu.
Po návratu Tálibánu k moci v Afghánistánu se finanční situace místních obyvatel zhoršila, protože byla zastavena miliardová zahraniční pomoc a americké sankce zmrazily zahraniční aktiva.
Důsledky převzetí moci Talibanem zvýšily zájem místních obyvatel o kryptoměny, ale sankce ztěžovaly obyvatelům nákup digitálních aktiv.
Zájem o kryptoměny v Afghánistánu
Údaje z Google trends ukazují, že těsně před převzetím moci vzrostlo vyhledávání slov „bitcoin“ a „crypto“ na webu. Afghánistán se v roce 2021 dokonce dostal do první dvacítky zemí v žebříčku Global Crypto Adoption Index společnosti Chainalysis, který mapuje rozšířenost digitálních aktiv po celém světě.
Mnozí zastánci, včetně náměstka amerického ministra financí Wallyho Adeyema, naznačili, že kryptografické platební koleje představují potenciál pro překonání zátěže života ve složitých situacích.
„Jen si představte, co by globální systém digitálních plateb bez tření a s odpovídajícími kontrolami nezákonného financování mohl udělat pro lidi v místech, jako je Afghánistán – kdyby příbuzní v zahraničí mohli snadno posílat peníze nebo kdyby nevládní organizace mohly platit svým zaměstnancům na druhém konci světa kliknutím na tlačítko na chytrém telefonu,“ řekl Adeyemo na konferenci Consensus 2022 na začátku tohoto roku.