Hranice (Přerovsko) 16. ledna (PROTEXT) – Na šest desítek farmářů a dalších zájemců o využití řešení z oblasti moderní energetiky se sešlo na odborném semináři v Hranicích na Moravě. Využívání bioplynu, fotovoltaiky ale také komunitní energetiky či možností flexibilní spotřeby snižují farmám náklady na provoz a mohou přinést dodatečný příjem, zaznělo od odborníků. O možnostech přechodu na obnovitelné zdroje diskutovali s vicepremiérem Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) a místopředsedkyní Senátu Jitkou Seitlovou. Odborný seminář pořádal Svaz moderní energetiky ve spolupráci se sdružením CZ Biom pod záštitou Ministerstva životního prostředí.
Rostlinná a živočišná výroba patří mezi energeticky náročné činnosti, kde ceny energií mohou výrazným způsobem ovlivnit i cenu potravin pro koncového spotřebitele.
„Energie slunce, větru nebo biologicky rozložitelných odpadů mohou podpořit energetickou nezávislost farmářů a pomoci snížit emisní stopu zemědělství. Využití různých forem obnovitelné energie v zemědělství jde ruku v ruce s posilováním energetické bezpečnosti České republiky. Jsem rád, že již letos budou moci vznikat první projekty tzv. agrovoltaiky, které umožňuje loňská novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Obdobně perspektivní je také produkce bioplynu či biometanu, které mohou nahrazovat část v zahraniční nakupovaného zemního plynu. To vše jsou domácí řešení, která pomáhají zemědělcům diverzifikovat jejich příjmy. Navíc se v nich ideálně setkávají řešení přinášející užitek jak zemědělcům, tak společnosti v podobě ochrany životního prostředí,“ uvedl vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Zemědělci mohou u fotovoltaiky využít jak pozemní, tak střešní instalace například na hospodářských budovách či nevyužívaných pozemcích, takže nedochází ke ztrátě bonitní půdy určené primárně pro zemědělskou produkci. Nově budou moci realizovat také tzv. agrovoltaické instalace, které jsou založeny na spojení silných stránek fotovoltaiky při zachování zemědělské produkce. Technické podmínky agrovoltaiky popisuje vyhláška vydaná začátkem letošního roku.
„Konkurenci Evropy vůči Číně a vůči USA zvládneme jedině s čistými technologiemi. Je skvělé, že zájem o řešení mají lidé na všech úrovních řízení i realizace v oblasti energetiky a ochrany životního prostředí, což dokazuje účast na včerejším semináři. Podnikatelé kladou hlavní důraz na to, aby se situace konečně stabilizovala a oni měli jasnější představy o podmínkách, které vytvoří vláda,“ říká Jitka Seitlová, místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR.
„Zemědělci dnes čelí dvěma vážným výzvám: extrémním projevům počasí, které mohou ohrozit úrodu, a také cenám energií, jejichž výkyvy mohou zkomplikovat produkci potravin a tedy i ekonomiku farem. Řešením obou výzev je kombinace zemědělské a energetické produkce ve formě agrovoltaiky a výroby bioplynu. Agrovoltaika pomáhá chránit plodiny před krupobitím nebo přízemními mrazíky, bioplynové stanice pak umožňují druhotné využití zemědělských odpadů a podporu zemědělské činnosti pro pěstování energetických plodin. Oba zdroje energie pak zemědělcům umožňují pokrýt své energetické potřeby, zlepšit ekonomiku provozu a získat větší stabilitu pro své hospodářství,“ říká Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky. Digestát vzniklý jako vedlejší produkt výroby bioplynu je pak organické hnojivo, které zlepšuje zadržování vody v krajině.
Praktické ukázky realizací bioplynových stanic předvedli zástupci sdružení CZ Biom. Bioplynové stanice využívají jako své vstupy odpad z živočišné a rostlinné výroby, a tím činí produkci energie nezávislou na počasí. Zajímavým trendem pro bioplynové stanice bude například přechod na biometan, který může sloužit jako náhrada dováženého zemního plynu, a využití kogenerace pro současnou výrobu elektřiny a tepla. Tím se zemědělský provoz může stát významným prvkem energetické stability pro širší region.
Provozovatelé bioplynových stanic jsou sami motivováni k tomu, aby maximálně využívali lokálně dostupné pokročilé suroviny (odpady a zbytky). „Odpady se kombinují s pěstovanými plodinami, které přinášejí pestrost do osevního postupu a krajiny,“ říká Jan Habart ze sdružení CZ Biom a dodává: „Bioplyn i pevná biomasa jsou stabilní zdroje energie, a to bez ohledu na aktuální klimatické podmínky, které se přesouvají ke službám výkonnostní rovnováhy. Celý obor dokáže poskytnout flexibilitu rovnající se elektrárně Dlouhé Stráně. Tím může také zásadně pomoci se stabilizací sítě v souvislosti s rozvojem komunitní energetiky.“
Odborný seminář připravil Svazem moderní energetiky ve spolupráci se sdružením CZ Biom a za podpory Ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí ČR. Akce je součástí regionální série Pro moderní Česko – setkání plná nové energie, která byla v Olomouckém kraji zahájena v listopadu ve formě konference určené zastupitelům měst a obcí a talkshow pro veřejnost. Během jara se uskuteční také setkání pro domácnosti, na kterých se dozví novinky z oblasti energetických renovací budov či možností založení komunitní energetiky.
O Svazu moderní energetiky
Spojuje chytrá řešení pro růst české ekonomiky. Tvoří zastřešující platformu, která otevírá příležitosti pro inovativní technologie a nové přístupy. Nabízí společný hlas profesním sdružením v oblasti moderní energetiky. Zakládajícími členy jsou Aliance pro energetickou soběstačnost, asociace pro akumulaci a baterie AKU-BAT CZ, Spolek pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla COGEN Czech, Česká technologická platforma pro Smart Grid a Solární asociace, největší české sdružení provozovatelů fotovoltaických elektráren.
Více na www.modernienergetika.cz