Investoři v pátek zareagovali na report Amazonu týkající se prvního čtvrtletí letošního roku. Akcie společnosti se tak v závěru obchodování propadly o 14 procent, tedy nejvíce od roku 2006. Společnost totiž oznámila menší příjmy, než analytici předpokládali. Důvodem je trvající pandemie a narušení dodavatelských řetězců, ale také válka na Ukrajině. Informoval o tom server BBC a CNBC.
Společnost Amazon ve svém reportu o prvním čtvrtletí letošního roku oznámila menší příjmy, než analytici očekávali. Ztratila totiž asi 3,8 miliardy dolarů. Loni stejnou dobou přitom vydělala okolo 8 miliard dolarů.
Na zprávy tak v pátek reagovali také obchodníci na burze. Akcie Amazonu se proto propadly o 14 procent, tedy nejvíce od roku 2006. Uvedl to server BBC.
Důvodem zpomalení ekonomického růstu je rostoucí inflace popoháněná zvyšujícími se cenami energií a válkou na Ukrajině. Přispělo ale také narušení dodavatelských řetězců vycházející jak ze zmíněné invaze, tak trvající pandemie.
S ní se v současnosti potýká především Čína, která musela zavést tvrdou uzávěru v Šanghaji, městě klíčovém pro světový obchod.
Výdaje společnosti Amazon tak začínají převyšovat zpomalující prodej a zisky z něj. Vedení firmy totiž na začátku pandemie investovalo do nových zaměstnanců a skladů, aby zvládlo ustát poptávku zvyšující se s dlouhými uzávěrami.
Se zlepšující se pandemickou situací ale začala poptávka klesat a společnost se navíc musela potýkat také se zmíněnými tržními problémy. Informoval o tom server CNBC.
Těžké časy zažívají i další technologičtí giganti jako Apple, Meta nebo Alphabet
„Lidé docházejí k závěru, že doba snadného vydělávání skončila. Objevují se obavy ohledně zvyšujících se cen, pandemie, války. Vidíme navíc slabost i v technologických gigantech, kteří trhu tak dlouho vládli,“ okomentoval pro server Al Jazeera situaci hlavní obchodník americké společnosti Global Investors Michael Matousek.
Duben byl totiž špatným měsícem nejen pro Amazon, ale také další technologické společnosti jako Apple, Meta, Alphabet nebo Microsoft. Například akcie společnosti Apple klesly v uplynulém měsíci o 9,7 procent.
Jedná se o největší měsíční propad od září roku 2020. Společnost Meta zase například zaznamenala pokles akcií o 9,8 procent, a to i přes poměrně dobré výsledky v počtu denních uživatelů.
Rychlý prodej akcií společnosti Amazon po oznámení výsledků z prvního čtvrtletí pak snížil ocenění společnosti asi o 206,2 miliard dolarů. V pátek se tak obchodování s akciemi Amazonu uzavřelo na nejnižší úrovni od června roku 2020.
Ve čtvrtek rovněž společnost Amazon uvedla, že odhaduje příjmy v druhém čtvrtletí na asi 116 až 121 miliard dolarů. Analytici přitom původně odhadovali asi 125,5 miliard dolarů.