Výrobní problémy v Číně způsobené pandemií koronaviru trápí nyní také zahraniční společnosti. Kvůli potížím se zásobováním totiž v současnosti klesá hodnota akcií společností Apple a Tesla. Podle ekonomů se situace nejspíše nezlepší do února příštího roku. Čína totiž po uvolnění přísných restrikcí bojuje s další pandemickou vlnou. Informoval o tom server BBC a The Heritage Times.
Hodnota akcií společnosti Apple spadla na nejnižší úroveň od června roku 2021. Podobně jsou na tom také cenné papíry automobilky Tesla. Oproti vysokým číslům dosahujících v listopadu roku 2021 totiž v současnosti jejich hodnota činí o 73 procent méně. Důvodem jsou především přetrvávající obavy investorů. Nelíbí se jim nestabilní situace dodavatelských řetězců v Číně. Na tamních manufakturách jsou přitom velké zahraniční technologické společnosti jako Apple nebo Tesla závislé.
Kvůli trvající špatné pandemické situaci je ovšem tamní výroba často narušená. Čína totiž od začátku pandemie prosazovala svou strategii „nulového koronaviru“. Kvůli ní musely továrny čelit přísným uzávěrám. Po masivních protestech začátkem prosince však tamní vláda další kroky přehodnotila a rozhodla se opatření postupně uvolnit. Z toho důvodu ale nyní země čelí další silné pandemické vlně. Informoval o tom server BBC.
Apple and Tesla stocks tumble amid supply issues https://t.co/H04PAMlnJZ
— BBC News (UK) (@BBCNews) December 28, 2022
„Produkce v Číně se nejspíše do normálu nevrátí dříve než koncem února,“ okomentoval pro novináře BBC situaci ekonom firmy The Economist Intelligence Unit Simon Baptist. Chvíli totiž potrvá, než se Čína se současnou vlnou pandemie vyrovná. Investoři se navíc také obávají zpomalení ekonomiky, dopadů války na Ukrajině nebo zvyšujících se úrokových sazeb. Naopak je ale potěšilo oznámení čínské vlády, která se rozhodla od 8. ledna příštího roku nevyžadovat po cestujících přísnou karanténu.
Narušení dodávek v Číně způsobily také protesty pracovníků továrny vyrábějící součástky pro firmu Apple
S narušením produkce se společnost Apple musela vypořádávat například kvůli svému čínskému dodavateli Foxconn. Letos na podzim totiž firma čelila silným protestům svých pracovníků ve městě Čang-čou. Nelíbily se jim totiž přísné pracovní podmínky pod vládou nařízenou uzávěrou. Vedení společnosti proto v listopadu podle serveru The Heritage Times nahlásilo pokles příjmů oproti loňskému roku o 11 procent. Svůj chod musela letos pozastavit také výrobna automobilky Tesla v Šanghaji.
Investory společnosti Tesla v současnosti trápí také její šéf Elon Musk. Podnikatel se totiž podle nich od firmy odvrací a místo toho se až příliš věnuje nově odkoupené sociální síti Twitter. Kvůli jeho často kontroverzním rozhodnutím a výrokům má rovněž poškozovat reputaci firmy. Miliardář Elon Musk se přitom minulý týden na svém twitterovém účtu zeptal, zda by měl z funkce šéfa Twitteru odstoupit. Většina uživatelů pak hlasovala pro to, aby z pozice odešel.