Aktivisté Greenpeace ve čtvrtek před budovou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR na Starém Městě v Praze nafoukli obří chobotnici měřící 14 metrů.
Podle organizace „nafukovačku“, kterou doprovázel transparent s nápisem „Mořské dno je můj domov. Neničte ho“, má být protestem proti hlubinné těžbě. Nedávno objevená chobotnice (ghost octopus) je zástupcem unikátních živočišných druhů, které obývají mořské dno ve velkých hloubkách.
Dnes jsme upozornili na nebezpečí nově vznikajícího destruktivního průmyslu hlubokomořské těžby, o jehož zastavení se může zasloužit i ministr @JozefSikela a jeho podřízení, protože Česko má svého zástupce v Radě @ISBAHQ 🧵👇https://t.co/sSpAsEeqMg
— Greenpeace ČR ☮️🌍 (@GreenpeaceCzech) June 1, 2023
Greenpeace dále uvedlo, že protest upozorňuje na nebezpečí nově vznikajícího destruktivního odvětví hlubinné těžby, které se zavázaly nepodporovat i velké nadnárodní společnosti, jako jsou Google a BMW.
Podle Greenpeace je zásadní, aby země na celém světě, včetně České republiky, zavedly moratorium na hlubinnou těžbu. Aktivisté požadují, aby Česká republika vyslala svého zástupce na zasedání Rady ISA v jamajském Kingstonu a hlasovala pro moratorium na hlubinnou těžbu.
„Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Sikela a jeho podřízení mohou přispět k zastavení hlubinné těžby, protože Česká republika má svého zástupce v Radě Mezinárodního úřadu pro mořské dno (ISA),“ píše Greenpeace v tiskové zprávě.
Výzvu Greenpeace, která požaduje zastavení hlubinné těžby, podepsalo již více než 25 000 lidí z České republiky. Přítomen byl i zástupce Ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Kavina, který převzal požadavky Greenpeace.
Příští zasedání ISA se uskuteční v Kingstonu na Jamajce a bude se zabývat mezinárodním statusem hlubinné těžby. V červenci vyprší ultimátum na stanovení pravidel pro toto nově vznikající odvětví, takže společnosti by mohly začít žádat OSN o povolení rozvíjet komerční projekty již v červenci.
Budoucnost hlubinné těžby visí na vlásku, protože těžební společnosti využívají právní mezeru, aby dosáhly rychlého posouzení a schválení. Vlády čelí tlaku, aby rozhodly ve dvouleté lhůtě, protože neexistují žádné předpisy. Na nedávném zasedání ISA se nepodařilo stanovit omezení, což ponechává otevřené dveře pro případné schvalování vrtů od 9. července.
Vědci a domorodí aktivisté v postižených oblastech varovali před hlubinnou těžbou. Některé země, jako například Francie, Španělsko, Německo, Chile a Nový Zéland, vystupují proti hlubinným vrtům a požadují jejich zákaz nebo alespoň dočasné moratorium, zatímco jiné se k iniciativě připojují. Postoj České republiky zůstává nejistý, neboť její delegace na posledním zasedání mlčela.