Albánský premiér oznámil, že vláda hodlá na jeden rok zablokovat přístup k sociální síti TikTok. Rozhodnutí přichází poté, co byl po hádce na sociálních sítích ubodán spolužákem 14letý chlapec. Informoval o tom server BBC, Al-Džazíra a další.
Premiér země Edi Rama v sobotním projevu prohlásil, že navrhovaný zákaz začne platit v lednu. Společnost TikTok uvedla, že od albánské vlády naléhavě požaduje vysvětlení zákazu.
Platforma sociálních médií sdělila BBC, že nenašla žádné důkazy o tom, že by osoba, která údajně pobodala čtrnáctiletého chlapce, nebo samotná oběť měla účet na TikToku.
🇦🇱 Albania has announced a ban on TikTok starting January 1, 2025.
— kos_data (@kos_data) December 21, 2024
"TikTok will no longer be available in the Republic of Albania," PM Edi Rama said, citing concerns that the platform fuels violence among youth.
The ban will last at least one year. After that, officials will… pic.twitter.com/MxSvPdpBx4
Během setkání s učiteli, rodiči a psychology v albánském hlavním městě Tiraně Rama označil TikTok za „grázla ze sousedství“. „Na jeden rok ho úplně vypneme pro všechny. V Albánii nebude žádný TikTok,“ řekl Rama.
„Začneme zavádět programy, které budou sloužit vzdělávání žáků a pomohou rodičům sledovat cestu jejich dětí,“ dodal premiér.
Vliv sociálních sítí
Zablokování TikToku přichází necelý měsíc poté, co byl při rvačce poblíž školy v jižní Tiraně zabit čtrnáctiletý student. Konflikt měl kořeny v konfrontaci na sociálních sítích.
Vražda vyvolala v zemi debatu mezi rodiči, psychology a vzdělávacími institucemi o vlivu sociálních sítí na mladé lidi. Albánské úřady následně uspořádaly 1 300 setkání s učiteli a rodiči.
Rama obvinil zejména TikTok z podněcování násilí mezi mládeží ve škole i mimo ni. V aplikaci se podle Al-Džazíry objevila videa, na nichž nezletilí vraždu podporují.
„V Číně TikTok propaguje, jak studenti mohou absolvovat kurzy, jak chránit přírodu, jak dodržovat tradice. Na TikToku mimo Čínu však vidíme jen špínu a bláto. K čemu to potřebujeme?“, řekl Rama.
Kde je TikTok zakázán?
TikTok je již zakázán v Indii, která byla jedním z největších trhů této aplikace. V červnu 2020 byl postaven mimo zákon. Zablokován je také v Íránu, Nepálu, Afghánistánu a Somálsku.
Populární sociální síť také bojuje proti zákonu přijatému americkým Kongresem. Ten má aplikaci zakázat od 19. ledna, pokud ji ByteDance, její čínská mateřská společnost, neprodá. Americká vláda podniká kroky proti této aplikaci kvůli jejímu údajnému napojení na čínský stát. TikTok i ByteDance to popírají.
Několik evropských zemí včetně Francie, Německa a Belgie zavedlo omezení používání sociálních médií dětmi. Austrálie v listopadu přijala nejpřísnější opatření na světě, když odhlasovala zákaz používání sociálních médií dětmi mladšími 16 let.