Zatímco se letecké společnosti snaží přejít na 100% biopaliva, společnost Amazon si objednala stovky nákladních vozidel, která jezdí na stlačený zemní plyn. Ten je dle americké vládní agentury Energy Information Administration totiž přívětivější k ovzduší než nafta, emituje při spalování přibližně o 27 % méně oxidu uhličitého. Uvedla to agentura Reuters.
Díky pandemii koronaviru a mnohým omezením se značně zvýšila poptávka po online nakupování, a tudíž i po doručovacích službách. Jen tržby online společnosti Amazon vzrostly v roce 2020 o 38 %. Došlo tak k nárůstu počtu nákladních vozidel na silnicích, zatímco doprava osobními automobily poklesla. Nákladní automobily však produkují větší znečištění.
Dopravní společnosti (nejen s nákladními vozidly) tak zvolily různou taktiku. Společnost Boeing si například dala za cíl do roku 2030 začít dodávat komerční letadla, která budou schopná létat na 100% biopaliva. Jiné společnosti se pak snaží přejít na elektromobily, aby snížily svoji uhlíkovou stopu.
Společnost Amazon, která si dala do roku 2040 cíl provozovat uhlíkově neutrální firmu, si objednala více než 700 nákladních vozidel na stlačený zemní plyn třídy 6 a třídy 8.
„Amazon je nadšený ze zavedení nových udržitelných řešení pro nákladní dopravu a pracuje na testování řady nových typů vozidel, včetně elektrických, CNG (stlačený zemní plyn) a dalších,“ uvedla společnost ve svém prohlášení.
Elektromotory jsou však u těžkých nákladních vozidel považovány za méně životaschopné než u průměrných osobních vozidel. Zemní plyn je navíc považován za jednu z ekologičtějších variant. Emituje při spalování přibližně o 27 % méně oxidu uhličitého ve srovnání s naftou. Uvedla to americká vládní agentura Energy Information Administration.
Amazon není první společností, která se k takovému kroku odhodlala. V roce 2019 americká globální kurýrní společnost UPS oznámila plány na nákup více než 6 000 nákladních vozidel na zemní plyn v průběhu tří let. Společnost chce také kvůli snížení dopadu svých 123 tisíc vozidel zvýšit nákup obnovitelného zemního plynu (RNG).
RNG se totiž získává z organických látek získaných z kravského hnoje či potravin na skládkách. Jeho vlastností je také zabraňování uvolňování přirozeně se vyskytujícího metanu do životního prostředí.