Orgán OSN dnes oznámil, že po překročení hranice byl v Severní Koreji zadržen občan USA. Účastnil se exkurze do demilitarizované zóny. Informovala o tom agentura Reuters či BBC.
Velení OSN, které dohlíží na demilitarizovanou zónu a společnou bezpečnostní oblast (JSA), uvedlo, že muž neměl oprávnění. „Domníváme se, že je v současné době ve vazbě KLDR. Pracujeme s našimi protějšky KPA na vyřešení tohoto incidentu,“ uvedlo.
Tato osoba se podle agentury Reuters účastnila exkurze do Společné bezpečnostní oblasti na hranici demilitarizované zóny oddělující obě Koreje od konce korejské války v letech 1950–53. Vojáci ji hlídají z obou stran.
A US national is believed to have been detained after crossing into North Korea during a border tour, UN agency says https://t.co/tjdEwJowN3
— CNN Breaking News (@cnnbrk) July 18, 2023
Jihokorejský deník Dong-a Ilbo s odkazem na jihokorejskou armádu identifikoval osobu jako Travise Kinga, vojáka americké armády. Muž je považován za jediného amerického občana, který je v současné době ve vazbě v Severní Koreji.
Plukovník Isaac Taylor, mluvčí americké armády v Jižní Koreji (USFK) a velení OSN, odmítl potvrdit, zda se jednalo o vojáka americké armády nebo člena USFK s tím, že k prohlášení OSN nemá co dodat.
Překročení hranice v demilitarizované zóně je vzácné
KPA je Korejská lidová armáda – armáda Severní Koreje. Demilitarizovaná zóna (DMZ) odděluje obě Koreje a je jednou z nejvíce opevněných oblastí na světě. Je plná nášlapných min, obklopená elektrickým a ostnatým drátem a sledovacími kamerami. Ozbrojené stráže mají být v pohotovosti 24 hodin denně.
DMZ odděluje obě země od korejské války v 50. letech 20. století. Válka skončila příměřím, což znamená, že obě strany jsou technicky stále ve válce.
Desítky lidí se každý rok snaží ze Severní Koreje uniknout. Utíkají před chudobou a hladomorem. Ale překročení hranice v demilitarizované zóně je extrémně nebezpečné a vzácné. Naposledy podle BBC přeběhl severokorejský voják v roce 2017. Jižní Korea tehdy uvedla, že část cesty absolvoval vozidlem a poté pěšky přeběhl vojenskou demarkační linii. Voják byl během svého útěku 40krát postřelen, ale přežil.
Podle čísel zveřejněných jihokorejskou vládou uprchlo před pandemií covid-19 každý rok ze Severní Koreje do Číny více než 1000 lidí.
Vztahy USA a Severní Koreje jsou na bodu mrazu
Vztahy mezi USA a Severní Koreou se výrazně zhoršily v roce 2017 poté, co byl americký student, který byl zatčen o rok dříve za krádež propagandistického obrázku, vrácen do USA v komatózním stavu a později zemřel.
Tři američtí občané byli později propuštěni během prezidentství Donalda Trumpa v roce 2018. Nakonec ale série rozhovorů vedených mezi Kim Čong-unem a bývalým prezidentem vztah příliš nezlepšila.
Cestovní doporučení amerického ministerstva zahraničí po tomto incidentu zakazuje občanům USA vstup do Severní Koreje „kvůli přetrvávajícímu vážnému riziku zatčení a dlouhodobého zadržování občanů USA“.
Severní Korea od té doby otestovala desítky balistických raket. USA a spojenci na ní zase uvalili řadu sankcí. Zadržení amerického občana přichází ve stejný den, kdy v Jižní Koreji poprvé od roku 1981 zakotvila americká ponorka s jadernou zbraní. Ponorka byla speciálně dodána, aby pomohla zemi vypořádat se s jadernou hrozbou, kterou představuje Severní Korea. Proč americký státní příslušník v úterý překročil hranici, není jasné.