menu

4.9 C
Czech
Úterý 5. listopadu 2024

KLDR potvrdila, že otestovala nový typ mezikontinentální balistické střely

Severní Korea dnes ráno otestovala nový typ mezikontinentální balistické střely, která rekordní dobou letu překonala všechny předchozí raketové testy KLDR. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním severokorejskou státní agenturu KCNA, která tak potvrdila předchozí zprávy jihokorejských a japonských úřadů. Střela, vyslaná pod ostrým úhlem směrem na východ, podle Tokia nezpůsobila žádné škody a dopadla po bezmála půldruhé hodině do Japonského moře. Stalo se tak necelý den poté, co Soul oznámil, že KLDR patrně připravuje test mezikontinentální střely schopné zasáhnout území Spojených států. Bílý dům a americká armáda test odsoudily.

Ruský bombový útok na Charkov si v neděli večer vyžádal 15 zraněných

Patnáct lidí v neděli večer utrpělo zranění po ruském útoku řízenými klouzavými bombami na obytnou čtvrť v ukrajinském Charkově. Na svém účtu na telegramu o tom informoval šéf vojenské správy tohoto regionu u hranic s Ruskem Oleh Syněhubov. Zasaženy byly kromě jiného různé obchody. Na jiném místě tohoto regionu v neděli večer při ruském útoku zemřeli tři lidé. Ruská armáda v noci na dnešek podnikla na Ukrajině další dronové útoky a protivzdušná obrana tvrdí, že 50 z 80 bezpilotních letounů sestřelila.

Američané budou v úterý rozhodovat, zda v Bílém domě usedne Trump, nebo Harris

Voliči ve Spojených státech v úterý rozhodnou, jestli se do Bílého domu vrátí republikán Donald Trump, nebo v něm už jako prezidentka zůstane současná viceprezidentka za Demokratickou stranu Kamala Harris. Zda bude o výsledku jasno ještě o volební noci, závisí na rozdílech v klíčových státech. V případě těsných výsledků v nich nejspíše dojde i na právní spory, což může čekání na výsledek prodloužit i o několik dnů.

Reklama

Zkomplikovat sčítání hlasů nemusí jen těsné výsledky. Americké tajné služby varují před násilnostmi, kvůli výhrůžkám se na nepokoje připravují i volební místnosti a sčítací střediska. Volební činitelé jsou v posledních letech v hledáčku Trumpa a jeho stoupenců kvůli nepodloženému příběhu o zmanipulovaných volbách před čtyřmi lety.

Republikánský exprezident svou porážku z roku 2020 nikdy neuznal a místo toho se pokoušel různými způsoby narušit potvrzení výsledků. To vyvrcholilo 6. ledna 2021 vpádem jeho stoupenců do sídla Kongresu, což je hlavní důvod, proč jej demokraté označují za hrozbu pro americkou demokracii. Trump nyní dává najevo, že by porážku opět nepřijal, zatímco ve vyhrocené kampani obviňuje druhou stranu, že „ničí“ Spojené státy.

V úterý se konají nejen prezidentské volby, voliči vyberou také nové složení Sněmovny reprezentantů, třetinu Senátu, několik guvernérů a vyjádřit se budou moci i v sérii místních referend. Hlavní pozornost médií, Američanů i zahraničí však poutá právě souboj o Bílý dům, protože úřad amerického prezidenta je řazen k těm nejmocnějším na světě. Vztahy s novým prezidentem tak budou pro ostatní státy klíčové, což si Evropa ověřila za Trumpova prezidentství. I nyní Evropa s obavami hledí na možné Trumpovo vítězství, které by mohlo mít dopady na spolupráci v rámci NATO či na další pomoc Ukrajině vzdorující ruské invazi.

Američané prezidenta nevybírají přímo, ale hlasují pro takzvané volitele, kteří následně hlavu státu zvolí. Volitelů je 538, k cestě do Bílého domu proto musí kandidát na prezidenta získat nejméně 270 z nich. Průzkumy veřejného mínění nasvědčují velmi těsnému souboji, pozornost obou kandidátů se tak do poslední chvíle soustředí na takzvané kolísavé státy, kde ani jeden z nich nemá jasnou podporu. Takových států je letos sedm – Arizona, Georgia, Nevada, Michigan, Pensylvánie, Severní Karolína a Wisconsin.

Mezi kolísavými státy, které tak nakonec o prezidentovi rozhodnou, má zvláštní význam Pensylvánie. Ve sboru volitelů má totiž 19 hlasů, což je nejvíce ze sedmi klíčových států. Bez tohoto regionu tak pro kandidáty bude získání prezidentského křesla mimořádně obtížné.

Hlavními tématy kampaně byly podobně jako v minulosti ekonomická prosperita, migrace, držení zbraní či právo na potrat, poněkud upozaděná zůstala válka na Ukrajině. Harris stejně jako stávající prezident Joe Biden slibuje Ukrajině další hospodářskou a zbrojní podporu, Trump naopak pomoc zemi napadené Ruskem zpochybňuje. Republikánský kandidát opakovaně tvrdí, že má plán na rychlé ukončení války.

V případě migrace slibuje Trump největší deportační program v historii, ačkoli není jasné, jak by avizované vyhoštění milionů lidí provedl. Harris v imigrační politice zpřísnila rétoriku a zdůrazňuje potřebu chránit jižní hranici USA, přes kterou loni běženci přicházeli v rekordních počtech. Zároveň ale viceprezidentka hovoří o cestě k občanství pro imigranty, kteří v USA tvrdě pracují.

Demokraté, kteří čelí frustraci voličů z inflace za Bidenova mandátu, svou kampaň opět do velké míry staví na odmítnutí Trumpa a jeho provokativní rétoriky. Upozorňují mimo jiné na to, že jeho někdejší vysoce postavený poradce John Kelly v nedávném rozhovoru prohlásil, že Trump splňuje definici fašisty. Podobná tvrzení ale podporu exprezidenta nijak zásadně nesnižují, stejně jako skutečnost, že byl uznán vinným z falšování záznamů a jiná porota mu připsala odpovědnost za sexuální napadení.

Ačkoli volebním dnem je oficiálně úterý po prvním listopadovém pondělí, což letos připadá na 5. listopadu, desítky milionů Američanů odevzdaly hlas předem. Učinil tak i Biden, který na konci října hlasoval pro Harris.

Jedenaosmdesátiletý Biden chtěl původně prezidentský post obhajovat, kvůli pochybnostem o své kondici a věku ale ze souboje odstoupil. S osmasedmdesátiletým Trumpem se tak utká šedesátiletá Harris.

Ve Spojených státech, které mají přes 334 milionů obyvatel, má volební právo asi 240 milionů lidí. Hlasovat však mohou až na výjimky jen registrovaní voliči. Těch bylo v předchozích prezidentských volbách v roce 2020 podle statistických údajů kolem 168 milionů. Hlas nakonec odevzdalo asi 158,5 milionu z nich.

Volební místnosti se v prvních státech na východním pobřeží začnou otevírat od úterních 12:00 SEČ a poslední se zavírají ve středu v 07:00 SEČ na Aljašce a na Havaji.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Kdy se dozvíme vítěze amerických prezidentských voleb?

Po napínavé kampani mezi Kamalou Harris a Donaldem Trumpem čeká USA dlouhá noc plná nejistoty. Výsledky amerických prezidentských voleb obvykle nejsou známé ihned po uzavření volebních místností, a vzhledem k těsným průzkumům mezi oběma kandidáty se letos očekává podobná situace. Rychlost, s jakou se vítězství vyhlásí, bude záviset na výsledcích v klíčových kolísavých státech, kde se očekává pomalé sčítání.

Některé podniky v USA před volbami preventivně zakryly výlohy deskami

Některé podniky ve Washingtonu preventivně před dnešními americkými prezidentskými a kongresovými volbami zakryly své skleněné výlohy dřevěnými deskami. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Obchody se podle něj rozhodly dodatečně zabezpečit pro případ, že by v sídle amerických politických institucí propukly nepokoje.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vláda USA zvažuje finanční podporu a možnou fúzi na záchranu společnosti Intel

Společnost Intel, kdysi jeden z největších hráčů na poli polovodičů, prochází těžkým obdobím a čelí miliardovým ztrátám. Spojené státy, které Intel považují za strategicky důležitou společnost, zvažují různé kroky k jeho podpoře - včetně možné fúze s konkurenčními společnostmi AMD nebo Marvell.

Zaměstnanci Boeingu přijali návrh na zvýšení mezd o 38 procent. Stávka končí

Zaměstnanci Boeingu přijali nejnovější nabídku od výrobce letadel a vojenské techniky na zvýšení mezd o 38 procent, čímž ukončili více než sedm týdnů trvající stávku. Ta zastavila velkou část výroby proudových letadel a prohloubila finanční krizi zadlužené firmy.

USA a Korea podepsaly memorandum k zásadám vývozu jaderných technologií

Spojené státy a Jižní Korea minulý týden podepsaly memorandum o zásadách týkajících se vývozu jaderných technologií a spolupráce v tomto odvětví. V pondělí o tom informovalo americké ministerstvo energetiky. Dopad na spor mezi americkou firmou Westinghouse a jihokorejskou společností Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) ale není z dokumentu jasný. KHNP letos v létě zvítězila v tendru na výstavbu jaderných bloků v České republice, Westinghouse byl ze soutěže vyřazen.

Ukrajinské jednotky se poprvé střetly v boji s vojáky z KLDR, uvedl ministr

Ukrajinská vojska se poprvé střetla v boji se severokorejskými vojáky, nasazenými na straně Ruska, řekl ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov jihokorejské televizi KBS. Umerov podle japonské agentury Kjódó uvedl, že došlo k "malému" střetnutí, aniž by upřesnil, kdy a kde přesně se boj odehrál. Nicméně by podle ministra mohl být považován za začátek účasti KLDR ve válce Ruska proti Ukrajině.
Reklama

DOPORUČUJEME

Kdy se dozvíme vítěze amerických prezidentských voleb?

Po napínavé kampani mezi Kamalou Harris a Donaldem Trumpem čeká USA dlouhá noc plná nejistoty. Výsledky amerických prezidentských voleb obvykle nejsou známé ihned po uzavření volebních místností, a vzhledem k těsným průzkumům mezi oběma kandidáty se letos očekává podobná situace. Rychlost, s jakou se vítězství vyhlásí, bude záviset na výsledcích v klíčových kolísavých státech, kde se očekává pomalé sčítání.

Některé podniky v USA před volbami preventivně zakryly výlohy deskami

Některé podniky ve Washingtonu preventivně před dnešními americkými prezidentskými a kongresovými volbami zakryly své skleněné výlohy dřevěnými deskami. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Obchody se podle něj rozhodly dodatečně zabezpečit pro případ, že by v sídle amerických politických institucí propukly nepokoje.

V USA začaly prezidentské volby. Oba kandidáti získali první hlasy

První voliči odevzdali své hlasy a zahájili tak očekávané americké prezidentské volby. Kandidáti Donald Trump a Kamala Harris dostali v obci Dixville Notch ve státě New Hampshire oba po třech hlasech, což odráží, jak těsné tohle klání bude.

Harris o volební noci zůstane ve Washingtonu, Trump bude na Floridě

Kandidátka Demokratické strany na americkou prezidentku Kamala Harris stráví dnešní volební noc na Howardově univerzitě ve Washingtonu. Její republikánský soupeř Donald Trump bude sčítání hlasů sledovat v konferenčním centru ve West Palm Beach na Floridě. S odvoláním na kampaně obou prezidentských kandidátů o tom informoval veřejnoprávní rozhlas NPR.

Připomeňte si klíčové momenty letošní prezidentské kampaně v USA

Letošní prezidentská kampaň ve Spojených státech se stala jednou z nejdramatičtějších a nejkontroverznějších v novodobé historii. Tento politický souboj byl plný zvratů - od odstoupení stávajícího prezidenta přes soudní verdikty až po pokusy o atentát na jednoho z kandidátů. Americká demokracie se ocitla na křižovatce a výsledek voleb může mít dalekosáhlé důsledky pro budoucnost země i světa. Tento přehled deníku Guardian, podrobně popisuje nejdůležitější události těchto voleb.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vláda USA zvažuje finanční podporu a možnou fúzi na záchranu společnosti Intel

Společnost Intel, kdysi jeden z největších hráčů na poli polovodičů, prochází těžkým obdobím a čelí miliardovým ztrátám. Spojené státy, které Intel považují za strategicky důležitou společnost, zvažují různé kroky k jeho podpoře - včetně možné fúze s konkurenčními společnostmi AMD nebo Marvell.

Zaměstnanci Boeingu přijali návrh na zvýšení mezd o 38 procent. Stávka končí

Zaměstnanci Boeingu přijali nejnovější nabídku od výrobce letadel a vojenské techniky na zvýšení mezd o 38 procent, čímž ukončili více než sedm týdnů trvající stávku. Ta zastavila velkou část výroby proudových letadel a prohloubila finanční krizi zadlužené firmy.

USA a Korea podepsaly memorandum k zásadám vývozu jaderných technologií

Spojené státy a Jižní Korea minulý týden podepsaly memorandum o zásadách týkajících se vývozu jaderných technologií a spolupráce v tomto odvětví. V pondělí o tom informovalo americké ministerstvo energetiky. Dopad na spor mezi americkou firmou Westinghouse a jihokorejskou společností Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) ale není z dokumentu jasný. KHNP letos v létě zvítězila v tendru na výstavbu jaderných bloků v České republice, Westinghouse byl ze soutěže vyřazen.

Ukrajinské jednotky se poprvé střetly v boji s vojáky z KLDR, uvedl ministr

Ukrajinská vojska se poprvé střetla v boji se severokorejskými vojáky, nasazenými na straně Ruska, řekl ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov jihokorejské televizi KBS. Umerov podle japonské agentury Kjódó uvedl, že došlo k "malému" střetnutí, aniž by upřesnil, kdy a kde přesně se boj odehrál. Nicméně by podle ministra mohl být považován za začátek účasti KLDR ve válce Ruska proti Ukrajině.

Baerbocková v Kyjevě slíbila zimní pomoc v přepočtu za pět miliard Kč

Německo bude podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak bude potřeba, a zemi napadené Ruskem poskytne dodatečný zimní balíček pomoci v ceně 200 milionů eur (pět miliard Kč). Dnes to při návštěvě Kyjeva řekla ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. S ukrajinským protějškem Andrijem Sybihou mimo jiné jednala o zapojení KLDR do války na straně Ruska. Sybiha k tomu podle agentury Reuters řekl, že severokorejský krok vyžaduje rozhodnou odpověď.

Lukáš Dostál září v NHL a dominuje brankářským statistikám

Český brankář Lukáš Dostál se v NHL vypracoval do pozice jednoho z nejlepších gólmanů. Svými výkony opakovaně drží Anaheim Ducks ve hře a aktuálně se pyšní nejvyšší úspěšností zásahů v lize. Ve svém posledním utkání proti New York Islanders předvedl 40 zákroků a pomohl k vítězství 3:1.

Ukrajina by nebyla proti dohodě s Ruskem o energetické bezpečnosti

Ukrajina by nebyla proti, kdyby Katar či jiná země vyjednala dohodu o energetické bezpečnosti, a to za pomoci rozhovorů vedených zvlášť s Ruskem a zvlášť s Ukrajinou. Žádná taková dohoda teď není, uvedl podle agentury Reuters šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.
Reklama
Reklama