Američtí vojenští potápěči pátrají u pobřeží Jižní Karolíny po troskách sestřeleného čínského špionážního balonu. Čínu jeho sestřelení pobouřilo. Trvá na tom, že šlo o zbloudilý meteorologický balon. Informují o tom BBC News a The Guardian.
Čínský špionážní balon v sobotu sestřelila raketa vzduch-vzduch Sidewinder vypálená stíhačkou F-22 nad teritoriálními vodami Spojených států nedaleko pobřeží Jižní Karolíny, uvedla televize BBC News.
Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena a Pentagon byli nejprve ohledně sestřelení objektu nejistí kvůli rizikům dopadu trosek na civilní obyvatelstvo. Proto vyčkali, až se ocitne nad vodní oblastí.
US military searches territorial waters for Chinese spy balloon wreckage https://t.co/PBpCOSoOw2
— Guardian news (@guardiannews) February 6, 2023
Balon přiletěl z kanadského vzdušného prostoru a Pentagon znepokojil pohybem nad Montanou. V tomto státě se nachází jeden ze tří jaderných raketových oddílů v USA na základně Malstorm.
Ministerstvo obrany balon podezřívalo ze sběru citlivých informací v klíčových oblastech, nicméně jim nepřipisovalo pro Čínu velkou důležitost. Tyto informace by totiž mohla získat i s pomocí satelitů.
Ministerstvo obrany se neobávalo ani kompromitace tajných služeb. Balon sestřelilo, aby jej experti mohli prozkoumat. Trosky aktuálně hledají američtí vojenští potápěči a pobřežní stráž.
Čína špionáž popírá
Policie varovala obyvatele v oblasti sestřelení, aby se tresek v případě jejich nalezení nedotýkali, mohli by totiž zasahovat do vyšetřování. Trosky dopadly do mělkých vod o rozloze asi 11 kilometrů.
Čína uvedla, že Američané sestřelili meteorologický balon, který se vychýlil z kurzu. Špionáž opakovaně popírá. Admirál Mike Mullen tato tvrzení odmítl jako nepravdivá, balon totiž poháněly vrtule. Vychýlit z kurzu se proto nemohl.
Podle něj Čína balon vyslala nad území Spojených států záměrně, aby zvrátila rozhodnutí amerického ministra zahraničí Antona Blinkena navštívit Čínu. Blinken skutečně plánovanou cestu do země odvolal.
Rozzuřená Čína podle listu The Guardian v pondělí USA varovala, aby neeskalovaly napětí a nepoškozovaly čínské zájmy. Analytici se domnívají, že reakce Pekingu budou podle nich pečlivě nastaveny tak, aby napětí neeskalovaly.
Republikáni a další zákonodárci mezitím incident svádějí na amerického prezidenta Joe Bidena. Podle nich zanedbal povinnosti a nechal balon nad USA bez překážek proletět. Kritiku vznesla i starostka Mike Mullen, letoviska, v jehož blízkosti byl balon sestřelen.
„Mám obavy z toho, jak může vláda dovolit zahraničnímu protivníkovi nerušeně letět do Montany k našemu prahu,“ řekla Brenda Bethun. Doufá, že vláda vysvětlí, jak k tomu došlo a zabrání tomu, aby se to opakovalo.
V pátek byl pozorován druhý čínský podezřelý balon nad Latinskou Amerikou. K němu se zatím Čína nevyjádřila. V ten samý den ohlásila Kolumbie, že její letectvo pozorovalo podezřelý objekt, zřejmě další čínský špionážní balon.