Povstalci vedení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) dál postupují a režim Bašára Asada se ocitl pod velkým tlakem. Konflikt sledují Spojené státy, které mají v Sýrii téměř tisíc vojáků. Washington se staví proti Asadovi, současně se však obává, že země padne do rukou radikálních islamistů. Informují o tom CNN a The Indian Express.
Opoziční síly vedené islamistickou organizací Haját Tahrír aš-Šám (HTS) obsadily od středy minulý týden druhé největší syrské město Aleppo, tamní letiště, vesnice v okolí a klíčové vojenské objekty. Teď postupují dále na jih, přičemž syrská armáda ustupuje.
Povstalci dobyli i celou provincii Idlib a ostřelují město Hamá a drony útočí na město Homs. Asadovi mezitím přišly na pomoc milice z Iráku. Boje vyhnaly z domovů zhruba 50 tisíc lidí, eviduje Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA).
A US official said the situation is a “perfect storm” of unpredictability, with setbacks for Hezbollah in Lebanon and Russia's overstretched military in Ukraine putting Assad on uncertain ground.
— The National (@TheNationalNews) December 3, 2024
“We don't really have a dog in that fight," they added https://t.co/YakpoUosLJ
Nečekaný útok povstalců postavil USA před dilema. V Sýrii mají téměř tisíc vojáků v rámci boje proti Islámskému státu (IS nebo ISIS). Washington však nezaujímá v konfliktu žádnou pozici a své síly drží stranou. Vyzývá však k deeskalaci násilí.
Na jedné straně totiž bojují islámští radikálové a na straně druhé síly podporující Asada, na něhož USA uvalily sankce za násilí vůči civilnímu obyvatelstvu, píše server CNN. V Sýrii rovněž operují Rusové, jejichž stíhačky bombardují pozice povstalců.
Nejmenovaný americký generál stojící v čele koaliční mise v Iráku a Sýrii kvůli konfliktu hovořil s ruskými představiteli, aby se zabránilo možným chybám. Došlo i k útoku na koaliční síly. Nikdo nebyl zraněn a o útoku nejsou žádné podrobnosti.
Další výzva pro Trumpa
„Dovolte mi ujasnit, že Spojené státy nejsou žádným způsobem zapojeny do operací, které vidíte v Aleppu a jeho okolí a na severovýchodě Sýrie, a které, jak víte, vede HTS, organizace označována za teroristickou,“ řekl tiskový tajemník Pentagonu Pat Rader.
Poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan podle serveru The Indian Express zopakoval, že HTS vedou USA jako teroristickou organizaci. „Zároveň samozřejmě nepláčeme nad tím, že Asadova vláda podporovaná Ruskem, Íránem a Hizballáhem čelí určitému druhu tlaku,“ dodal Sullivan.
Sullivan přiznal, že USA mají z cílů HTS obavy. Skupina vznikla v roce 2011 pod názvem Jabhat al-Nusra jako odnož al-Káidy. Šlo o jednu z nejbrutálnějších sil bojujících proti syrskému režimu, mezi jejímiž vůdci byl i Abú Bakra al-Bagdádí, pozdější lídr IS.
V roce 2016 se skupina pod vedením tehdejšího vůdce Abú Muhammada al-Džuláního odtrhla od al-Káidy a stala se známou jako Haját Tahrír aš-Šám. Vedle této skupiny bojuje například i Syrská národní armáda (SNA) podporovaná Tureckem. Proturecké skupiny v Sýrii se střetávají i s kurdskými silami.
Američtí vojáci mají základny na severu i jihu Sýrie. Raketovým a dronovým útokům čelí pravidelně, přibylo jich ale po začátku války v Pásmu Gazy 7. října 2023.
Konflikt v Sýrii je další výzvou pro nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a je otázkou, jak se k němu postaví. Během své vlády nařídil letecké údery na Asadovy síly a neúspěšně se ze země pokusil stáhnout americké síly.