Podle představitelů námořní pěchoty se podařilo najít a identifikovat trosky stíhacího letounu F-35, který zmizel nad Jižní Karolínou poté, co se pilot za neznámých okolností katapultoval. Námořní pěchota pozastavila činnost všech svých letadel v USA i mimo ně. Informují o tom CNN a BBC.
Vojenská stíhačka F-35B Lightning II zmizela nad Jižní Karolínou poblíž Charlestonu v neděli. Pátrání po troskách komplikovalo špatné počasí a americká armáda kontaktovala veřejnost, aby pomohla trosky stroje najít.
Americká televize CNN nyní s odkazem na vyjádření představitelů námořní pěchoty uvedla, že trosky stroje se objevily dvě hodiny severovýchodně od Spojené vojenské základny Charleston. Civilisté nyní mají zákaz do oblasti cestovat.
BREAKING: Authorities have found debris that belongs to a missing F-35 Marine fighter jet that crashed in South Carolina after its pilot ejected. https://t.co/FAKQo3qkBJ
— The Associated Press (@AP) September 18, 2023
Záchranný tým nyní musí místo zabezpečit a zahájí vyprošťování trosek. Spojená vojenská základna Charleston na svém Facebooku napsala, že pilot náležící k 501. stíhací výcvikové letce námořní pěchoty se nachází ve stabilizovaném stavu v lékařské péči.
„Nehoda se v současné době vyšetřuje. Nejsme schopni poskytnout další podrobnosti, abychom zachovali integritu vyšetřovacího procesu,“ uvedla ve svém pondělním prohlášení námořní pěchota čítající přes tisícovku letadel a vrtulníků.
Námořní pěchota ruší provoz stíhaček
Poslední zaznamenanou poloha letounu byla poblíž jezer Moultrie a Marion severozápadně od města Charleston. Druhý letoun F-35 se bezpečně vrátil na základnu Charleston. Neschopnost trosky stíhačky najít vzbudila kritiku a posměšky.
„Jak sakra ztratíte F-35? Jak to, že tam není žádné sledovací zařízení a my žádáme veřejnost o co – najít stíhačku a odevzdat jí?“ divila se podle stanice BBC místní republikánská kongresmanka Nancy Mace.
Zastupující velitel námořní pěchoty generál Eric Smith nechal pozastavit veškerý provoz stíhaček v USA i mimo ně. Starty letadel tohoto typu budou zrušeny na dva dny. Letouny nasazené v zahraničí mohou splnění tohoto rozkazu dočasně odložit.
Pentagon vysvětlil, že přerušení provozu letounů umožní velitelům jednotek projednat s piloty otázky letecké i pozemní bezpečnosti, údržbu, letové postupy a udržování bojové připravenosti.
Koncem minulého měsíce se zřítil v Austrálii letoun Osprey kombinující vlastnosti letadla i vrtulníku s 23 americkými vojáky. Incident si vyžádal tři mrtvé. Poblíž San Diega se navíc v témže měsíci zřítila další vojenská stíhačka. Pilot nepřežil.