Ekonomika Spojených států rostla ve třetím čtvrtletí pomaleji, než odhadovalo ministerstvo obchodu, přesto ale média píší o prudkém zrychlení. Poukázalo to na sílu americké ekonomiky, která zůstává odolná vůči důsledkům vysokých úrokových sazeb. Investoři jsou optimističtí, píší na CNN a Reuters.
Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států vzrostl ve třetím čtvrtletí o 4,9 procenta, oznámilo podle televize CNN americké ministerstvo obchodu. To ještě v listopadu hovořilo o růstu o 5,2 procenta. Jde tedy o pomalejší růst, než očekávalo.
Přesto se však jedná o prudké zrychlení růstu HDP. Ve druhém čtvrtletí ještě rostlo tempem 2,1 procenta. Navíc jde o nejprudší růst od čtvrtého čtvrtletí roku 2021, tedy nejsilnější za poslední téměř dva roky, píše dále server CNN s odkazem na vládní údaje.
US labor market resilience keeps economy afloat as year ends https://t.co/yBT2wDdDCZ pic.twitter.com/Z8t7Be4bNL
— Reuters Politics (@ReutersPolitics) December 21, 2023
Data ukazují, že americká ekonomika koncem roku posiluje. Američané v období od července do září, tedy před vánočními svátky, které se ještě letos do růstu HDP promítnou, nejvíce utráceli za zboží, hudební koncerty a kina.
„Určitě je nad čím jásat, co se ekonomiky týče. Příští rok by měl být ještě lepší, protože Federální rezervní systém (Fed) ekonomiku nyní brzdí,“ cituje agentura Reuters Christophera Rupkeye, hlavního ekonoma společnosti FWDBONDS.
Odolnost americké ekonomiky
Americká ekonomika je největší na světě. Zatím vykazuje značnou odolnost proti zvyšování úrokových sazeb, jehož prostřednictvím reagovala americká centrální banka na vzestup inflace. Zvedání těchto sazeb zpomaluje ekonomiku.
Centrální banky po celém světě se tak snažily schladit rostoucí inflaci, protože dražší úroky odrazují spotřebitele od půjček, a tedy i utrácení. To by mělo vést k poklesu poptávky i inflace. Fed už sazby zvyšovat nebude.
Index spotřebitelských cen v listopadu rostl o 3,1 procenta oproti říjnovým 3,2 procentům a letním 3,7 procentům. K prvnímu snížení sazeb by se mohl Fed podle investorů uchýlit už v březnu. Někteří z nich hovoří o mělkém přistání ekonomiky.
Inflace se v tomto scénáři vrátí ke dvěma procentům, aniž by prudce vzrostla nezaměstnanost. Někteří ekonomové nicméně predikují zpomalení růstu HDP v posledním kvartálu. Začnou se totiž negativně projevovat vyšší úroky na výdaje spotřebitelů i firem.