Americká letadlová loď připlula do Jižní Koreje v pátek poprvé po zhruba čtyřech letech. Má se připojit k dalším vojenským plavidlům během demonstrace síly s cílem vyslat zprávu Severní Koreji. Informovala o tom agentura Reuters, Al Jazeera a další servery.
USS Ronald Reagan a lodě její doprovodné úderné skupiny zakotvily na námořní základně v jižním přístavním městě Pusan před společnými cvičeními s jihokorejskými silami.
A U.S. aircraft carrier that arrived in South Korea will join South Korean ships in a military show of force – which officials say aims to send North Korea a message https://t.co/KWqV6wRnp8 pic.twitter.com/OrCxZXwXQQ
— Reuters (@Reuters) September 23, 2022
Její připlutí představuje dosud nejvýznamnější nasazení v rámci nového tlaku na to, aby v oblasti působilo více amerických „strategických aktiv“, která mají odradit Severní Koreu od jakýchkoliv kroků.
Velitel úderné skupiny kontradmirál Michael Donnelly řekl novinářům na palubě lodi, že návštěva byla naplánována s cílem vybudovat spojenecké vztahy a posílit interoperabilitu mezi námořnictvem.
„Zanecháváme zprávy diplomatům,“ řekl, když byl dotázán na jakýkoli signál vůči Severní Koreji. Ale dodal, že společná cvičení zajistí, že spojenci budou schopni reagovat na všechny hrozby.
„Je to pro nás příležitost procvičit si taktiku a operace,“ řekl Donnelly.
Rekordní počet testů balistických raket
Jihokorejský prezident Yoon Suk-yeol prosazoval další společná cvičení a ukázky vojenské síly jako varování pro Severní Koreu. Ta letos provedla rekordní počet testů raket a zdá se, že se připravuje na obnovení jaderných testů poprvé od roku 2017. Tehdy podle Al Jazeery USA vyslaly tři letadlové lodě včetně USS Ronald Reagan na námořní cvičení s Jižní Koreou v reakci na tehdejší severokorejské jaderné a raketové testy.
Severní Korea odsoudila předchozí americké vojenské nasazení a společná cvičení jako nácvik války a důkaz nepřátelské politiky Washingtonu a Soulu. Cvičení také vyvolalo protesty mírových aktivistů, kteří tvrdí, že zvyšují regionální napětí.
Demonstrace síly
Rob McBride z Al Jazeery, hlásící se z letové paluby lodě Ronald Reagan, uvedl, že stanoveným posláním společných cvičení bylo „demonstrovat odhodlání těchto spojenců tváří v tvář obnoveným severokorejským hrozbám“.
Minulý týden Spojené státy uvedly, že návštěva je „jasnou demonstrací“ jejich odhodlání rozmístit a uplatnit strategické prostředky k odstrašení Pchjongjangu a posílení regionální bezpečnosti.
Námořníci mají objevovat K-popovou scénu
V oznámení návštěvy se však americké námořnictvo nezmínilo o Severní Koreji. Odkazovalo pouze na „pravidelnou plánovanou návštěvu přístavu“. Motivovalo členy posádky, aby se zapojili jako dobrovolníci v sirotčincích a prozkoumali K-popovou scénu.
Úředníci odmítli poskytnout podrobnosti o nadcházejících společných cvičeních, ale uvedli, že loď bude v přístavu „několik dní“. Jen několik hodin poté, co zakotvila, se vytvořily dlouhé řady členů posádky, kteří absolvovali testy na covid-19, než byli autobusem dopraveni do města.
Jeden člen posádky, který požádal, aby nebyl identifikován, protože nebyl oprávněn mluvit s médii, řekl, že se těší na přestávku, ale že geopolitické napětí je neustále přítomno.
„Nikdy nemůžete opravdu zapomenout, proč tu všichni jsme,“ řekl člen posádky agentuře Reuters.
Návštěva americké letadlové lodi v Jižní Koreji je první od roku 2018. Mnoho cvičení bylo od té doby omezeno nebo zrušeno kvůli diplomatickému úsilí nebo pandemii covid-19.