Evropská unie se rozhodla danit energetické společnosti vydělávající na válce na Ukrajině. Spotřebitelé se totiž podle ní musí v jejím důsledku vyrovnávat se zdražováním ropy a plynu, zatímco dotyčné firmy z rostoucích cen těží. Nová politika se ovšem nelíbí americké společnosti Exxon Mobil, která ji označuje za „kontraproduktivní“. Rozhodla se proto unii u soudu v Lucemburku zažalovat. Informoval o tom server BBC a France24.
Energetické společnosti by měly v Evropské unii (EU) od konce prosince začít platit za benefity z uplynulého roku, které si „samy nevysloužily“. V září totiž Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyen oznámila, že společnosti produkující ropu, plyn nebo uhlí budou muset ze svého příjmu odečíst „krizový příspěvek“. Extra daně z příjmu ve výši 33 procent však podle serveru BBC odmítla například americká společnost Exxon Mobil. Rozhodla se proto nyní EU žalovat u soudu v Lucemburku.
Vedení firmy obviňuje Evropskou komisi z toho, že je takový krok naopak „kontraproduktivní“. „Jestli zde budeme investovat záleží primárně na tom, jak atraktivní a konkurenceschopná Evropa bude,“ okomentoval situaci mluvčí Exxon Mobile Casey Norton. Zástupci EU pak vzali žalobu v potaz a oznámili, že další kroky nechají na soudu. Ten musí nyní rozhodnout, zda se bude případem zabývat. Americká firma v něm komisi obviňuje z toho, že na zavedení podobné daně neměla pravomoci.
Energy giant ExxonMobil sues EU to block energy windfall tax https://t.co/AU3APRyCLz
— BBC News (World) (@BBCWorld) December 29, 2022
Evropská komise totiž daně podle serveru The New York Times schválila pod speciální doložkou, která jí umožnila obejít nutnost schválení ze strany Evropského parlamentu. Právě tuto „kličku“ vedení Exxon Mobile kritizuje. Firma by pak na daních musela zaplatit více než dvě miliardy dolarů. Za uplynulý rok přitom vydělala okolo 20 miliard dolarů. Zástupci EU si slibují, že na nově zavedených daních získají až 140 miliard eur.
Na energetické daně v Evropské unii si stěžovala také firma Chevron
Americká firma se dále podle serveru France24 snaží argumentovat tím, že za uplynulých 10 let investovala do rafinérií v Evropě přes tři miliardy dolarů. Takové investice měly prý členským státům unie napomoci v době, kdy se snaží snížit svou závislost na dovozech z Ruska. Ceny energií totiž vzrostly po začátku války na Ukrajině. Evropská unie se tehdy rozhodla odvrátit od ruských energetických dodávek, aby konflikt přímo nefinancovala. Takový krok nicméně způsobil zdražení plynu i ropy.
Proti novým daním EU se ohradila rovněž společnost Chevron. Také podle ní takový krok povede k odehnání investorů, čímž unie ztratí důležité dodavatele energetických surovin. „Takové rozhodnutí jde proti snaze přilákat co nejvíce dodavatelů, a tím pádem učinit energii více přístupnou pro všechny,“ vyjádřil se letos v říjnu k energetickým daním finanční ředitel firmy Chevron Pierre Breber.