Americké ministerstvo spravedlnosti požaduje, aby internetový gigant Google ze skupiny Alphabet prodal svůj prohlížeč Chrome, omezil upřednostňování svého vyhledávače v systému Android nebo bezplatně sdílel s konkurencí údaje, které o uživatelích shromažďuje. Na dodržování požadavků by dohlížel pětičlenný výbor jmenovaný soudem a placený z peněz firmy. Ministerstvo to navrhlo soudu s cílem rozbít monopol Googlu v on-line vyhledávání a související reklamě, uvedla ve středu agentura Reuters. Google bude mít v prosinci možnost předložit vlastní návrhy, požadavky ministerstva označil za udivující.
Pokud soud návrhu vyhoví, bude to znamenat, že Google bude v nadcházejících deseti letech čelit přísné regulaci. Google má nyní pod kontrolou asi 90 procent trhu on-line vyhledávání a 95 procent vyhledávání v chytrých telefonech. Nové soudní dokumenty rozšiřují dřívější požadavky na rozvolnění monopolu.
US prosecutors want Google to divest its Chrome browser, share data and search results with competitors and take other steps to end its internet search monopoly. https://t.co/gsygnKEdDy
— DW News (@dwnews) November 21, 2024
„Přístup ministerstva spravedlnosti by vedl k bezprecedentnímu překročení vládních pravomocí, které by poškodilo americké spotřebitele, vývojáře a malé podniky. Ohrozil by i globální ekonomické a technologické prvenství Ameriky právě ve chvíli, kdy je nejvíce potřeba,“ uvedl v reakci šéf právního oddělení Googlu Kent Walker.
Dodržování požadovaných opatření by podle návrhu státního zástupce prosazoval pětičlenný technický výbor jmenovaný soudcem. Výbor, který by Google musel platit, by měl pravomoc vyžádat si dokumenty, dotazovat se zaměstnanců a nahlížet do softwarového kódu, jak vyplývá ze spisu.
Google by také podle návrhu musel za symbolickou cenu poskytovat licence na výsledky vyhledávání konkurentům a bezplatně s nimi sdílet údaje, které shromažďuje o uživatelích. Data, která by nemohl sdílet z důvodu ochrany soukromí, by nově nesměl ani shromažďovat.
Ministerstvo spravedlnosti také požaduje, aby soud ukončil exkluzivní dohody, podle kterých Google ročně platí společnosti Apple a dalším prodejcům elektronických zařízení miliardy dolarů za to, aby výchozím vyhledávačem na jejich tabletech a mobilních telefonech byl právě ten od Googlu.
Chrome je nejpoužívanějším prohlížečem pro surfování na internetu s tržním podílem přibližně 60 procent ve Spojených státech a s přibližně dvěma třetinami celosvětově. Pokud by vláda firmu k prodeji Chromu přiměla, byl by to historický zásah proti jedné z největších technologických společností na světě.