Síly USA a Velké Británie provedly další údery na stanoviště jemenských povstalců, uvedlo americké ministerstvo obrany. Zasáhly klíčovou infrastrukturu včetně cílů poblíž letiště u jemenské metropole Saná kontrolované rebely. Jedná se již o druhý americko-britský úder vedený ze vzduchu i moře na pozice Hútíů od 11. ledna. Informují o tom Euronews a Fox News.
Spojenecké síly dnes udeřily na osm cílů včetně stanovišť v blízkosti letiště u jemenského hlavního města Sená, bašty rebelů. Operaci podpořila zpravodajskými informacemi Austrálie, Bahrajn, Kanada a Nizozemsko, píše server Euronews.
Cílem se staly hluboko zakopané sklady munice, odpalovací zařízení a protivzdušná obrana s radary. Použity byly střely s plochou dráhou letu Tomahawk, upřesnilo Regionální velitelství americké armády CENTCOM.
UK and US strike Houthi targets in Yemen https://t.co/SqyZdW7030 pic.twitter.com/DPZRC0pz2x
— euronews (@euronews) January 23, 2024
Spojenci k útoku nasadili válečné lodě a stíhačky F-18, které odstartovaly z americké letadlové lodě USS Dwight D. Eisenhower. Rakety trefily cíle v jemenské metropoli a dalších provinciích, potvrdila jemenská média.
Zasažena byla i letecká základna Al Dailaimi, prozradil jeden americký představitel pod podmínkou anonymity televizi Fox News. Spojenci si od této akce slibovali snížení schopnosti Hútíú útočit na komerční lodě v Rudém moři.
Obavy z inflace
„Cílem těchto přesných úderů je narušit a oslabit schopnosti Hútíů ohrožovat globální obchod a životy nevinných námořníků,“ uvedlo v prohlášení CENTCOM. Jemenští rebelové však již dříve avizovali, že se spojeneckých útoků nezaleknou.
Americké a britské síly společně naposledy zaútočily na stanoviště jemenských povstalců před deseti dny, kdy zasáhly více než 60 cílů na 28 místech, připomněla stanice BBC. Šlo o první americkou reakci na útoky Hútíů na komerční plavidla v Rudém moři.
Ti tak činí v reakci na vpadnutí izraelské armády do Pásma Gazy. Neútočí však jenom na lodě mířící do židovského státu. Jejich rakety a drony přiměly mezinárodní lodní dopravu k odklonu na delší trasu kolem Mysu Dobré naděje.
To probouzí obavy z dalšího zrychlení inflace a narušení dodavatelských řetězců. Kromě toho se aktivně mluví o hrozbě destabilizace Blízkého východu a opětovného rozhoření konfliktu v Jemenu, v jehož pozadí stojí Írán.