Spojené státy a Velká Británie udeřily na stanoviště jemenských rebelů z moře prostřednictvím lodí a ponorek. Leteckého úderu se zúčastnili britští i američtí letci. V regionu už jsou připraveny i elitní komanda. Tohle je však jenom začátek války s povstalci. Informují o tom Reuters a BBC.
V médiích se objevily nové a detailnější informace o americko-britských úderech v Jemenu. Vedeny byly z moře i ze vzduchu s pomocí válečných lodí, ponorek a britského i amerického letectva, upozornila agentura Reuters.
Televize CNN doplnila, že se útoku zúčastnila americká ponorka s jaderným pohonem USS Florida. Nést může až 154 řízených střel Tomahawk, což je zhruba o 50 procent více, než mají americké torpédoborce, a čtyřikrát více než americké ponorky.
Strikes on Houthi targets in Yemen could undermine US aim to contain war https://t.co/0YvTAeiLab #news #bbc
— Verdant Square Radio (@VSNRadio) January 12, 2024
Britové nasadili letouny Typhoon a naváděné pumy Paveway IV. Čtveřice strojů odstartovala z Kypru v doprovodu vzdušného tankeru Voyager. Zapojilo se i několik letounů z americké letadlové lodě USS Dwight D. Eisenhower.
Jejich účast dokazují video záznamy. Použito bylo přes 100 kusů nejrůznějších řízených střel. Jednalo se o velmi rozsáhlý útok na 60 cílů na 16 různých místech. Terčem spojenců se staly raketové systémy, protivzdušná obrana, sklady a odpaliště dronů.
Rebelové s Američany válčit chtějí
V nedalekém Džibutsku mají Britové připravené speciální jednotky SAS a SBS. Celkem 80 skvěle vycvičených mužů má za úkol útočit na lodě povstalců s pomocí blíže nespecifikovaných „malých ponorek“.
Rebelové však tvrdí, že je útoky spojenců od akcí proti lodní dopravě v Rudém moři neodradí. Novinář televize BBC Jeremy Bowen nějaký čas s povstalci v Jemenu strávil. Jsou to podle něj velmi nezávisle smýšlející lidé.
„Chtějí být součástí války. Konflikt s Američany si vychutnají,“ píše Bowen a upozornil, že dění na Blízkém východě momentálně hraje do karet Húsiům i Íráncům. Ti poskytují rebelům sofistikovanější zbraně, jako jsou protilodní a balistické střely a drony.
Húsiové slíbili za spojenecký útok odvetu. To znamená další vzájemné útoky. Pro americkou diplomacii proto bude komplikovanější zvrátit zapojení Hizballáhu do války s Izraelem. Americké síly navíc mohou čelit dalším úderům proíránských milic v Iráku a Sýrii, uvádí Bowen.
Húsiové jsou součástí takzvané osy odporu. Patří sem palestinské, libanonské, syrské a další antisemitské militantní skupiny podporované Íránem