Skupina amerických bankovních institucí – včetně HBSC, Mastercard a Wells Fargo – v úterý oznámila spuštění proof-of-concept platformy digitálních peněz nazvané Regulated Liability Network (RLN). Informoval o tom server Decrypt.
„Členové americké bankovní a platební komunity zapojení do tohoto proof-of-concept jsou potěšeni, že mohou spolupracovat s Newyorským inovačním centrem (NYIC), které je součástí Federální rezervní banky v New Yorku,“ uvedla skupina v prohlášení.
Podle Decrypt bude platforma využívat technologii distribuované účetní knihy, známější jako blockchain, k vytvoření příležitostí ke zlepšení finančního vypořádání. Měly by se na ní podílet centrální banky, komerční banky a „regulované nebankovní subjekty“, včetně Mastercard a bank BNY Mellon, Citi, PNC Bank, Swift, TD Bank, Truist a U.S. Bank.
V reakci na toto oznámení whistleblower Edward Snowden na Twitteru jednoduše napsal: „Začíná to“.
It begins. https://t.co/B67nUuP242
— Edward Snowden (@Snowden) November 15, 2022
Potenciál digitálních měn centrálních bank neboli CBDC již dlouho vzbuzuje zájem bankovních úředníků. CBDC jsou digitálními verzemi fiat měny daného státu. Jsou podobně jako stablecoiny vázány v poměru 1:1 na konkrétní fiat měnu.
V první fázi poběží pouze simulace
Skupina uvádí, že RLN bude běžet dvanáct týdnů a bude fungovat pouze v amerických dolarech. Účastníci budou vydávat simulované digitální tokeny představující vklady zákazníků a vypořádávat se prostřednictvím simulovaných rezerv centrální banky na sdíleném blockchainu.
Skupina říká, že projekt bude zahrnovat regulační rámec sladěný se stávajícími předpisy, jako jsou požadavky na poznej svého zákazníka (KYC) a proti praní špinavých peněz. Budou také testovat proveditelnost rozšíření platformy na podporu dalších digitálních aktiv, jako jsou stablecoiny.
Po ukončení projektu skupina uvádí, že zveřejní výsledky pilotního programu, a dodává, že účastníci nejsou povinni účastnit se budoucích iniciativ.
„Tento projekt bude probíhat v testovacím prostředí a bude využívat pouze simulovaná data,“ uvádí skupina. „Jeho cílem není prosazovat jakýkoli konkrétní politický výsledek, ani nemá signalizovat, že Federální rezervní systém učiní bezprostřední rozhodnutí o vhodnosti vydání maloobchodního nebo velkoobchodního CBDC, ani jak by takový CBDC nutně musel být navržen.“
Spojené státy by nebyly první, kdo by se pokusil vyvinout národní digitální měnu. Čína již zahájila práce na digitálním jenu. V září Austrálie pokročila se svým pilotním projektem digitálního dolaru využívajícího privátní variantu Etherea určenou pro podniky, známou jako Quorum.