menu

10.8 C
Czech
Sobota 19. dubna 2025

Proti Trumpovi se už bouří i Kalifornie, cla odsoudila jako nezákonná

Kalifornie jako první americký stát žaluje administrativu Donalda Trumpa za jeho „neoprávněnou“ celní politiku. Má největší ekonomiku ze všech států USA a podle guvernéra Gavina Newsoma ji mohou tarify výrazně poškodit. Bílý dům žalobu odsoudil a vyjádřil neústupnost. Na Trumpa a jeho lidi podaly žalobu i menší americké firmy z několik států.

USA chtějí podle médií kromě kovů i kontrolu nad ukrajinským plynovodem

Spojené státy podle informací médií požadují po Ukrajině kromě vzácných kovů také kontrolu nad důležitým plynovodem, který slouží k přepravě ruského plynu do Evropy. Přední kyjevský ekonom pro list The Guardian označil nejnovější postoj vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa za šikanu ve stylu koloniálních velmocí. Představitelé USA a Ukrajiny se v pátek sešli, aby projednali novou podobu návrhu Bílého domu na dohodu o nerostných surovinách.

Americké hypersonické zbraně se vrací do hry

V září 2015 se objevily zprávy, že Čína testovala vysokorychlostní dron WZ-8, který byl navržen tak, aby dosahoval hypersonických rychlostí. Tato událost byla přelomovým okamžikem pro Pentagon, který v průběhu desetiletí nechal americký hypersonický výzkum a vývoj ležet ladem. Vedl totiž tzv. globální válku proti terorismu.

Krátce poté přišlo Rusko s vlastním tvrzením, že nasadilo rakety dosahující hypersonické rychlosti. Ta je obecně definována jako rychlost vyšší než Mach 5, ale navíc se schopností manévrovat a vyhýbat se obraně. Vědomí, že oba konkurenti aktivně usilují o vysokorychlostní manévrovatelné zbraně, přimělo americké ministerstvo obrany k obnovení vlastních programů výzkumu a vývoje. A to v rámci armády, námořnictva i letectva. Do práce se zapojila i slavná Agentura pro pokročilé obranné výzkumné projekty (DARPA).

První letový test systému DARPA OpFires

Jakého pokroku však dosáhla americká armáda osm let po čínském testu ve vývoji vlastních hypersonických zbraňových systémů?

„Jsme v závodě, ať už si to chceme připustit, nebo ne,“ řekl dle National Defense Magazine Mark Lewis, výkonný ředitel Purdue Applied Research Institute, na červnové akci pro média. Podle zprávy Hypersonic Weapons: Background and Issues for Congress, která byla zveřejněna zhruba před rokem, se americké ministerstvo obrany v posledních letech zaměřilo na dva přístupy: kluzáky a řízené střely.

Hypersonické kluzáky

Hypersonické střely typu boost-glide (urychlený kluzák) se skládají z raketového motoru, který urychluje střelu, a klouzavého tělesa obsahujícího bojovou hlavici. Jakmile se klouzavé těleso oddělí od vyhořelé rakety, využívá kinetickou energii a vztlak vznikající při pohybu ve vzduchu k tomu, aby vysokou rychlostí prolétlo atmosférou a manévrovalo k zasažení cíle, uvádí se ve zprávě U.S. Hypersonic Weapons and Alternatives, kterou v lednu zveřejnil rozpočtový úřad Kongresu.

Raketový urychlovač zpočátku urychlí hypersonickou střelu na rychlost blížící se Mach 4, poté rychlost udržuje po celou dobu letu pomocí proudového motoru typu scramjet. Hypersonická zbraň dlouhého dosahu má dolet necelých 2800 kilometrů a je vyzbrojena hypersonickými střelami, které mohou dosáhnout rychlosti „hodně přes 6000 km/h“, uvádí se ve zprávě. Navzdory řadě zpoždění při testování se zdá, že armáda má před hypersonickými programy ostatních složek amerických ozbrojených sil náskok.

Námořnictvo nezahálí

Konvenční úderný systém námořnictva by měla být hypersonická zbraň s dvoustupňovým náporovým motorem na tuhé palivo. Hypersonické klouzavé těleso obsahující bojovou hlavici bude k ničení cílů využívat kinetickou energii.

V současné době má americké námořnictvo třífázovou akviziční strategii pro dodání systému, která se skládá z rychlého prototypování, rychlého zavedení do provozu a poté případného zavedení na palubu ponorek třídy Virginia a torpédoborců třídy Zumwalt, uvádí se ve zprávě o testování a hodnocení. Letové zkoušky systému Conventional Prompt Strike začaly v červnu 2022. Námořnictvo má naplánovány čtyři zkoušky do konce fiskálního roku 2024. K rychlému nasazení na palubě torpédoborce třídy Zumwalt by mělo dojít již příští rok. K umístění na palubě ponorek třídy Virginia pak v roce 2029.

Strategická role letectva

Andrew Hunter, náměstek ministra letectva pro akvizice, technologie a logistiku, v březnu zákonodárcům sdělil, že letectvo v současné době nemá v úmyslu pokračovat v nákupu Tactical Boost Glide. Namísto toho se nasazení dočká hypersonická zbraň poháněná proudovým motorem a odpalovaná ze vzduchu. Většina podrobností o její konstrukci a harmonogramu je přitom stále utajena. Je menších rozměrů a zpráva rozpočtového úřadu Kongresu odhaduje její dolet na necelých 500 kilometrů. Z rozpočtových dokumentů letectva vyplývá, že program řízených střel bude prioritně integrován do stíhacího letounu F-15E (a patrně i EX). Tak, aby bylo možné rychle zahájit letové zkoušky.

Letectvo plánuje nasadit hypersonickou útočnou řízenou střelu do fiskálního roku 2027. Úspěch programu však bude záviset na dostatečném financování. USAF přitom požaduje 317 milionů dolarů ve fiskálním roce 2023, o rok dříve to bylo 200 milionů dolarů. Program je v rozpočtových dokumentech dále popsán jako program zaměřený na dosažení schopnosti rychlého úderu na dlouhé vzdálenosti. Stavět má na technologii vyvinuté v rámci programu DARPA Hypersonic Air-Breathing Weapon Concept.

Tento program je realizován společně s letectvem. DARPA rovněž pokračuje v testování taktického hypersonického vozidla ve tvaru klínu schopného letu rychlostí vyšší než Mach 7. Podle generálního ředitele a výkonného ředitele národního institutu pro výrobní inovace Nigela Francise jsou DARPA a jednotlivé složky amerických ozbrojených sil v závodě o hypersoniku hráči mnohem většího týmu. Vítězství v globální soutěži bude vyžadovat spolupráci vlády, průmyslu a akademické obce. „Můj názor je, že Spojené státy mají absolutní schopnost být světovým lídrem a být vždy v čele světa, pokud jde o cokoli technologického,“ uvedl Francis podle National Denfense Magazine.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Saharská poušť bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží Severní Afriky k jejím západním břehům, a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme 11 zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes, napsala agentura Reuters.

Vědci tvrdí, že oživili pravěké vlky. Joe Manganiello je dokonce držel v náručí

Americká biotechnologická firma Colossal Biosciences oznámila narození tří mláďat vyhynulého vlčího druhu známého jako „dire wolf“. Tyto prehistorické šelmy, které proslavil seriaál Hra o trůny, se podle vědců podařilo znovu vytvořit pomocí starověké DNA, genové editace a klonování. Mezi prvními, kdo se s nimi osobně setkal, byl herec Joe Manganiello, známý z fantasy seriálu True Blood.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Na Floridské státní univerzitě podle policie střílel syn zástupkyně šerifa. Zabil dva lidi, pět zranil

Student Floridské státní univerzity Phoenix Ikner (20), který je obviněn ze zastřelení dvou lidí a zranění dalších pěti při čtvrteční střelbě, je synem dlouholeté zástupkyně místního šerifa. Měl přístup ke služební zbrani své matky Jessicy Ikner, kterou podle policie i střílel.

Na Tchaj-wanu jsou američtí zákonodárci, poprvé za současné Trumpovy vlády

Na Tchaj-wanu jsou američtí zákonodárci, kteří podnikli nadstranickou cestu na tento ostrov poprvé za současné administrativy prezidenta Donalda Trumpa, jenž se do Bílého domu vrátil v lednu. Napsala to dnes agentura AP, podle níž má výprava ukázat Tchaj-peji i Pekingu, že americká podpora Tchaj-wanu zůstává široká navzdory ostrým slovům a vysokým clům ze strany Washingtonu.

V Paříži je izraelská delegace, aby jednala s USA před jejich rozhovory s Íránem

Do Paříže přicestovala izraelská delegace, aby jednala s americkým zvláštním vyslancem Stevem Witkoffem ještě před sobotními americko-íránskými rozhovory o íránském jaderném programu. Dnes to na síti X napsal zpravodaj portálu Axios Barak Ravid, který se odvolává na tři izraelské zdroje. V sobotu se v Římě uskuteční druhé kolo nepřímých rozhovorů mezi Washingtonem a Teheránem.

Urovnání na obzoru? Trump vyjádřil optimismus ohledně jednání s EU a Čínou o clech

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek během setkání s italskou premiérkou Giorgiou Meloni vyjádřil optimismus ohledně rozhovorů s ostatními zeměmi o clech. Uvedl, že došlo k pokroku na „několika frontách“ a dohody očekává brzy nejen s Evropskou unií (EU), ale i s Čínou. Později před novináři přiznal, že se zdráhá dál zvyšovat poplatky na dovoz z Číny.

USA ukončí mírové snahy, pokud nebude jasná cesta k zastavení bojů na Ukrajině

Spojené státy ukončí úsilí zprostředkovat mír mezi Ruskem a Ukrajinou, pokud během několika dní nebude jasné, že je možné válku zastavit. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil americký ministr zahraničí Marco Rubio, který ve Francii jednal o možnostech zastavení bojů. Rubio řekl, že americký prezident Donald Trump má řadu dalších priorit, na které se musí soustředit. Válku rozpoutalo Rusko invazí na Ukrajinu v únoru 2022.

Meloni se setkala s Trumpem. Itálie může být nejlepším spojencem USA, prohlásil šéf Bílého domu

Italská premiérka Giorgia Meloni oznámila, že americký prezident Donald Trump přijal její pozvání k oficiální návštěvě Říma. Ta by podle ní mohla posloužit jako impuls k obnovení dialogu mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Během setkání v Bílém domě, které se neslo v přátelském duchu, oba lídři jednali mimo jiné o clech, obraně, NATO a probíhající válce na Ukrajině.

Dva lidé zahynuli při ruských útocích na Charkov a Sumy, uvedli činitelé

Dva lidé zahynuli při ruských vzdušných útocích na Ukrajinu v noci na dnešek, vyplývá ze sdělení regionálních činitelů. Starosta Charkova Ihor Terechov informuje o jednom mrtvém a osmi desítkách zraněných. Další člověk zemřel podle starosty Artema Kobzara při ruském útoku na Sumy. Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu šesti střelami a 37 drony, uvedlo ukrajinské letectvo, které informovalo o likvidaci tří ruských řízených střel a 23 bezpilotních letounů. Rusko hlásí sestřelení pěti desítek ukrajinských dronů.
Reklama

DOPORUČUJEME

Saharská poušť bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží Severní Afriky k jejím západním břehům, a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme 11 zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes, napsala agentura Reuters.

Vědci tvrdí, že oživili pravěké vlky. Joe Manganiello je dokonce držel v náručí

Americká biotechnologická firma Colossal Biosciences oznámila narození tří mláďat vyhynulého vlčího druhu známého jako „dire wolf“. Tyto prehistorické šelmy, které proslavil seriaál Hra o trůny, se podle vědců podařilo znovu vytvořit pomocí starověké DNA, genové editace a klonování. Mezi prvními, kdo se s nimi osobně setkal, byl herec Joe Manganiello, známý z fantasy seriálu True Blood.

Čisticí prostředky mohou poškodit plíce stejně jako kouření

Pravidelné používání čisticích sprejů může ženám poškodit plíce podobně jako kouření krabičky cigaret denně po dobu deseti až dvaceti let. Upozorňuje na to dlouhodobá studie.

Lišejníky na Marsu? Vědci zkoumali, co zvládne mimozemské podmínky

Lišejníky jsou v přírodním světě skutečnými průkopníky. Usazují se v tak drsném prostředí, že je považováno za prakticky neúrodné. Za určitý čas mohou položit základy na plochách kamene, písku nebo dokonce střechách, které se promění v rozmanité ekosystémy. Tak proč ne na Marsu?

„To byl začátek revoluce.“ Bill Gates slaví 50 let od kódu, který změnil svět

Bill Gates si i ve svých 69 letech živě vybavuje kód, který napsal před půl stoletím. Právě ten dal vzniknout Microsoftu – a tím i celé éře osobních počítačů, jak je dnes známe. „Ten kód je nejzajímavější, jaký jsem kdy napsal,“ říká zakladatel technologického impéria s úsměvem.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Na Floridské státní univerzitě podle policie střílel syn zástupkyně šerifa. Zabil dva lidi, pět zranil

Student Floridské státní univerzity Phoenix Ikner (20), který je obviněn ze zastřelení dvou lidí a zranění dalších pěti při čtvrteční střelbě, je synem dlouholeté zástupkyně místního šerifa. Měl přístup ke služební zbrani své matky Jessicy Ikner, kterou podle policie i střílel.

Na Tchaj-wanu jsou američtí zákonodárci, poprvé za současné Trumpovy vlády

Na Tchaj-wanu jsou američtí zákonodárci, kteří podnikli nadstranickou cestu na tento ostrov poprvé za současné administrativy prezidenta Donalda Trumpa, jenž se do Bílého domu vrátil v lednu. Napsala to dnes agentura AP, podle níž má výprava ukázat Tchaj-peji i Pekingu, že americká podpora Tchaj-wanu zůstává široká navzdory ostrým slovům a vysokým clům ze strany Washingtonu.

V Paříži je izraelská delegace, aby jednala s USA před jejich rozhovory s Íránem

Do Paříže přicestovala izraelská delegace, aby jednala s americkým zvláštním vyslancem Stevem Witkoffem ještě před sobotními americko-íránskými rozhovory o íránském jaderném programu. Dnes to na síti X napsal zpravodaj portálu Axios Barak Ravid, který se odvolává na tři izraelské zdroje. V sobotu se v Římě uskuteční druhé kolo nepřímých rozhovorů mezi Washingtonem a Teheránem.

Urovnání na obzoru? Trump vyjádřil optimismus ohledně jednání s EU a Čínou o clech

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek během setkání s italskou premiérkou Giorgiou Meloni vyjádřil optimismus ohledně rozhovorů s ostatními zeměmi o clech. Uvedl, že došlo k pokroku na „několika frontách“ a dohody očekává brzy nejen s Evropskou unií (EU), ale i s Čínou. Později před novináři přiznal, že se zdráhá dál zvyšovat poplatky na dovoz z Číny.

USA ukončí mírové snahy, pokud nebude jasná cesta k zastavení bojů na Ukrajině

Spojené státy ukončí úsilí zprostředkovat mír mezi Ruskem a Ukrajinou, pokud během několika dní nebude jasné, že je možné válku zastavit. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil americký ministr zahraničí Marco Rubio, který ve Francii jednal o možnostech zastavení bojů. Rubio řekl, že americký prezident Donald Trump má řadu dalších priorit, na které se musí soustředit. Válku rozpoutalo Rusko invazí na Ukrajinu v únoru 2022.

Meloni se setkala s Trumpem. Itálie může být nejlepším spojencem USA, prohlásil šéf Bílého domu

Italská premiérka Giorgia Meloni oznámila, že americký prezident Donald Trump přijal její pozvání k oficiální návštěvě Říma. Ta by podle ní mohla posloužit jako impuls k obnovení dialogu mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Během setkání v Bílém domě, které se neslo v přátelském duchu, oba lídři jednali mimo jiné o clech, obraně, NATO a probíhající válce na Ukrajině.

Dva lidé zahynuli při ruských útocích na Charkov a Sumy, uvedli činitelé

Dva lidé zahynuli při ruských vzdušných útocích na Ukrajinu v noci na dnešek, vyplývá ze sdělení regionálních činitelů. Starosta Charkova Ihor Terechov informuje o jednom mrtvém a osmi desítkách zraněných. Další člověk zemřel podle starosty Artema Kobzara při ruském útoku na Sumy. Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu šesti střelami a 37 drony, uvedlo ukrajinské letectvo, které informovalo o likvidaci tří ruských řízených střel a 23 bezpilotních letounů. Rusko hlásí sestřelení pěti desítek ukrajinských dronů.

Nové Star Wars bez Skywalkerů. Hlavní roli má Gosling

Herec Ryan Gosling si zahraje hlavní roli v novém filmu Star Wars: Starfighter, který dorazí do kin 28. května 2027. Režie se ujal Shawn Levy, známý z hitu Deadpool & Wolverine. Film slibuje novou kapitolu slavné vesmírné ságy, bez návaznosti na dosavadní trilogie.

Armáda USA zaútočila na ropný přístav v Jemenu, podle médií zemřelo 38 lidí

Americká armáda oznámila, že v rámci své kampaně proti jemenským povstalcům Húsíům zničila důležitý ropný přístav Ras Ísá u Rudého moře. Podle jemenských médií přišlo o život nejméně 38 lidí, což podle agentury Reuters činí z útoku jeden z nejsmrtelnějších od zahájení útoků USA na skupinu podporovanou Íránem. Dalších 102 osob bylo zraněno. Armáda žádné další podrobnosti o operaci ani informace o případných obětech nezveřejnila.

Americký senátor se setkal s mužem omylem deportovaným do Salvadoru

Americký senátor za Maryland Chris Van Hollen se ve čtvrtek setkal s Kilmarem Ábregem Garcíou, omylem deportovaným Salvadorcem, který skončil v jednom z nejbrutálnějších vězení na světě. Van Hollen potvrdil, že je naživu a zdráv, čímž vyvrátil fámy o jeho smrti ve vazbě poté, co salvadorská vláda setkání zakázala. Demokrat ji vyzval, aby muže propustila. Vláda to ale odmítá. Bílý dům označil setkání za „nechutné“.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás