Americké síly zabily v severním Somálsku jednoho z vůdců Islámského státu Bilala al-Sudáního a deset jeho agentů, uvedli američtí představitelé. Informuje o tom BBC, Sky News a další servery.
Sudání byl zabit poté, co americké speciální síly provedly razii v odlehlém horském jeskynním komplexu v naději, že ho zajmou. „Šlo o člověka zodpovědného za podporu rostoucí přítomnosti ISIS v Africe,“ uvedl ministr obrany Lloyd Austin. Údajně také financoval aktivity této skupiny po celém světě, dodal podle BBC Austin. Sky News jej nazývá „bankéřem ISIS“.
The Pentagon said Bilal-al-Sudani used his base in northern Somalia to grow IS’s presence in Africa and fund the group’s operations worldwide, including Afghanistan. https://t.co/pUW1CaDccf
— KabulNow (@KabulNow) January 27, 2023
Podle analytiků skutečnost, že američtí vojáci byli vysláni na rozkaz prezidenta Joea Bidenta zabít nebo zajmout Sudáního, místo aby použili méně riskantní úder bezpilotního letounu, naznačuje jeho význam.
Podrobnosti o povaze operace nebyly zveřejněny, nicméně vojáci byli podle médií povoláni vrtulníkem. Sudání byl zabit poté, co se strhla přestřelka.
Operace přichází poté, co prezident Biden znovu vyslal do země stovky amerických vojáků poté, co je jeho předchůdce Donald Trump stáhl. Tyto síly tam však údajně mají pouze cvičit somálské vojáky, nikoli provádět operace.
V posledních letech skupina Islámský stát údajně rozšířila své aktivity do několika afrických zemí, včetně Mosambiku a Demokratické republiky Kongo. Islámský stát je však v Somálsku relativně malou skupinou. Daleko významnější je skupina al-Šabáb napojená na al-Káidu – ta ovládá mnoho jižních oblastí.
Než se Sudání připojil k Islámskému státu, údajně vykonával pro al-Šabáb operativní práci a pomáhal s výcvikem bojovníků. Je obviněn z toho, že hrál „finanční roli se specializovanými dovednostmi. To z něj učinilo důležitý cíl protiteroristické akce USA“, uvedl anonymní americký představitel.
V Somálsku není ISIS velkou hrozbou
Operace zaměřená na Sudáního se plánovala několik měsíců.
Podle zpravodajského webu Hlas Ameriky Somálsko Sudaniho zabití uvítalo. „Je to velmi pozitivní a vítané,“ uvedl bezpečnostní poradce somálské vlády Hussein Šajch Ali. Zdůraznil, že Islámský stát nepředstavuje v Somálsku tak velkou hrozbu jako aš-Šabáb, ale že Sudání byl „nebezpečný“. „Poselstvím je, že vůdci všech teroristických skupin v Somálsku nejsou v bezpečí,“ pokračoval.
IS Somálsko je jednou z menších odnoží skupiny. V roce 2022 si připsala 32 útoků, většinou v hlavním městě Mogadišu.
Jedna zpráva OSN z loňského roku odhaduje počet bojovníků Islámského státu v Somálsku na přibližně 200 až 280. Země je dle zprávy využívána jako významná základna pro financování aktivit IS v Iráku a Levantě.
Teprve minulý týden IS zveřejnil vzácné propagandistické video své somálské odnože. Ukazuje bojové záběry ze střetů se somálskými silami v hornaté oblasti v severovýchodním regionu Bari.
Nálet přichází necelý týden poté, co USA uvedly, že při útoku bezpilotního letounu bylo zabito 30 bojovníků al-Šabábu. V posledních měsících dosáhly provládní síly v Somálsku v boji proti hnutí al-Šabáb pokroku.