Šlo o aerodynamický test vyvíjené hypersonické střely AGM-183a ARRW, který se 8. srpna uskutečnil na bombardéru B-52 Stratofortress.
Během testu, zaměřeného pouze na nesení střely, byly úspěšně přeneseny telemetrické a GPS data z rakety k pozemním stanicím Point Mugu Sea Range. Během zkoušky byly pod křídlem bombardéru B-52H nesené dvě makety budoucích raket, které sice nebyly letuschopné, ale obsahovaly různá měřicí zařízení.
Další fází testů budou již zkušební odpaly AGM-183a. „Tento případ prokázal schopnost komunikovat s prototypem zbraně; celý tým je nadšený, že může podniknout další krok a začít energetický letový test naší první hypersonické rakety vzduch-zem,“ uvedl velitel Flight Test Squadron podplukovník Michael Jungquist.
Na testování střely se používá bombardér B-52 s označením 60-0050 „Dragon’s Inferno“ (v překladu „dračí peklo“). Toto letadlo má několik specifických úprav, které jsou hlavně určené k filmování testovacích odpalů AGM-183a.
Připomeňme, že smlouvu na vývoj hypersonických raket vzduch-zem v hodnotě 480 milionů dolarů získala před dvěma lety společnost Lockheed Martin. První aerodynamickou letovou zkoušku uskutečnilo americké letectvo na bombardéry B-52H v červnu 2019. V prosinci 2019 uzavřelo americké ministerstvo obrany s firmou Lockheed Martin novou smlouvu v celkové výši téměř 989 milionů dolarů, jejíž podstatou je zajištění úplného vývoje, testování a přípravy na sériovou výrobu ARRW.
V červnu americké letectvo zveřejnilo informaci, že plánuje obstarat osm funkčních prototypů rakety ARRW. Čtyři z nich budou určeny na letové testy a zbylé čtyři jako náhrada (ty, pokud nebudou použity, se zřejmě stanou prvními raketami zařazenými do operační služby). Všechny vývojové a testovací práce by měly být dokončeny do 31. prosince 2022 a v následujícím roce je naplánováno zavádění rakety do výzbroje.
Hlavním cílem projektu ARRW je co nejrychlejší zavedení hypersonické rakety do výzbroje, aby Spojené státy udržely krok s Čínou a Ruskem. První Hypersonický kluzák s názvem Avangard s rychlostí mach 10 zapojilo loni Rusko. Kromě toho tato země rozvíjí i další Hypersonické zbraňové systémy, jako jsou Kinze nebo Zirkon. Ke konci tohoto roku chce Čína rozšířit svůj arzenál o první Hypersonický kluzák DF-ZF (na raketě DF-17). Proto se Spojené státy snaží, aby v těchto nových závodech ve zbrojení příliš nezaostávali za svými hlavními soupeři. A to i přesto, že již v současnosti se projekt vývoje AGM-183a prodražil o 40% oproti původně plánovaným nákladům.