Podle podnikatele a šéfa Tesly Elona Muska si na něj „zasedla“ americká Komise pro cenné papíry a devizové provize. „Ochlazuje“ dle něj jeho svobodný projev kvůli tomu, že je trvalým kritikem americké administrativy. Komise sleduje chování Muska na sociálních sítích od roku 2018, kdy ho obvinila z oklamání investorů. Ve čtvrtek o tom informoval server BBC a Al Jazeera.
Americká Komise pro cenné papíry a devizové provize vynakládá „nadměrné usílí“ na to, aby sledovala podnikatele a miliardáře Elona Muska. Ve čtvrtek to v soudním podání uvedli jeho právníci. Důvodem má dle nich být jeho trvalá kritika americké vlády.
Šéf Tesly si stěžuje na to, že se komise snaží „ochladit“ jeho práva na svobodu slova přehnanou kontrolou jeho aktivity na sociálních sítích. Tu Komise pro cenné papíry a devizové provize nařídila roku 2018 jako součást dohody po obvinění Muska z oklamání jeho investorů.
Musk totiž tehdy tweetoval o tom, že by mohl část společnosti Tesla učinit soukromou. Od té doby proto musí příspěvky týkající se výrobce elektrických aut konzultovat se zástupci firmy. Ve čtvrtek o tom informoval server BBC.
V listopadu loňského roku pak komise společnost Tesla předvolala a vyžadovala od ní informace ohledně dodržování nařízení z roku 2018. Stalo se tak poté, co se Musk na Twitteru zeptal svých sledujících, zda má prodat 10 procent svých podílů firmy Tesla.
Komise navíc nesprávně manipuluje s vybranými pokutami, tvrdí Muskovi právníci
Americké úřady monitorují Muska především kvůli tomu, že jeho tweety často dokáží zásadně ovlivnit vývoj trhu. „Komise pro cenné papíry a devizové provize vynakládá obrovské úsilí na to, aby oslabila práva z Prvního dodatku americké ústavy, než aby se řídila obecně platnými zákony,“ uvedl pak v podání miliardářův právník Alex Spiro.
Muskovi právníci si pak stěžují také na údajné špatné zacházení s pokutou 40 milionů dolarů, kterou musel podnikatel a společnost Tesla v roce 2018 zaplatit. V prosinci kvůli tomu americký soudce Alison Nathan otevřel nový případ.
Podle něj totiž komise nevyplnila potřebné účetní výkazy a nerozdělila peníze mezi investory, kterým byly původně určené jako „kompenzace“ za poškození ze strany Muska a společnosti Tesla.
Firma, která měla takzvaný „Férový fond“ spravovat, podle serveru Al Jazeera oznámila, že na převod peněz stále čeká. Komise by pak měla na Muskova obvinění odpovědět do 24. února.
Na otázky médií pak stejně jako společnost Tesla neodpověděla. Ta totiž nedávno rozpustila svoji tiskovou kancelář a na dotazy od médií často nereaguje.