Spojené státy překročily další historickou hranici státního dluhu. Raketový růst zadlužení, rostoucí úrokové sazby a náklady na obsluhu dluhu představují vážné hrozby pro budoucnost americké ekonomiky.
Americký státní dluh poprvé překročil hranici 36 bilionů dolarů. Ministerstvo financí USA zveřejnilo data, která ukazují, že zadlužení vzrostlo o více než bilion dolarů během pouhých čtyř měsíců. Od září 2023, kdy dluh dosáhl 33 bilionů, roste tempo zadlužení stále rychleji. Pro srovnání, před čtyřiceti lety byl dluh pouhých 907 miliard dolarů. Podle serveru Fox Business je tento růst výsledkem dlouhodobých deficitů a rostoucích nákladů na sociální programy, jako jsou Medicare a Social Security.
BREAKING: Total US debt has officially hit $36 trillion for the first time in history, according to US government data.
— The Kobeissi Letter (@KobeissiLetter) November 22, 2024
Since the start of this year, total US debt is now up by a whopping $2 TRILLION.
In other words, the US has added an average of $6.3 billion of debt PER DAY… pic.twitter.com/fzGYIsl27f
Dluh který ohrožuje ekonomickou stabilitu
Ekonomové varují před vážnými důsledky rostoucího zadlužení. Očekává se, že závazky veřejného sektoru, tedy částka nezahrnující prostředky v sociálních fondech, brzy dosáhnou 99 procent HDP USA. Podle Kongresového rozpočtového úřadu by tento podíl mohl do roku 2027 překonat 106 procent. Maya MacGuineas z Komise pro odpovědný federální rozpočet upozornila, že úrokové náklady již převyšují výdaje na téměř všechny ostatní položky rozpočtu a vláda musí jednat rychle.
Rostoucí zadlužení má přímý dopad na schopnost vlády plnit své cíle. ABC News upozorňuje, že návrat Donalda Trumpa do Bílého domu přichází ve chvíli, kdy je tlak na federální rozpočet extrémní. Plánované daňové škrty a další investice se komplikují kvůli rostoucím nákladům na obsluhu dluhu, které příští rok překročí bilion dolarů. To je více než výdaje na obranu, infrastrukturu nebo potravinovou pomoc dohromady.
Trump však tvrdí, že má plán, jak situaci zvládnout. Jmenování nového ministra financí, miliardáře Scotta Bessenta, označil za klíčový krok ke snížení dluhu. Současně navrhuje obnovit některé celní poplatky na dovoz, které by mohly přinést dodatečné příjmy. Podle ABC News však mnozí ekonomové pochybují, zda je možné současnou cestou dosáhnout potřebné rovnováhy. Shai Akabas z Bipartisan Policy Center uvedl, že současná výše dluhu tlačí na úrokové sazby i na růst cen bydlení a potravin.
Rostoucí úroky a klíčová jednání
Významný podíl na růstu zadlužení měly nízké úrokové sazby v minulosti, které umožnily levnější půjčky, zejména během pandemie. Jak však připomíná Fox Business, rostoucí sazby nyní obracejí situaci. Náklady na splácení dluhu prudce stoupají a vytlačují jiné klíčové výdaje, například investice do vzdělání a infrastruktury. Tento trend by mohl ohrozit budoucí růst americké ekonomiky.
Americká vláda i odborníci se shodují, že klíčový bude rok 2025, kdy dojde na jednání o daních, rozpočtu a dluhovém stropu. Michael Peterson z Peter G. Peterson Foundation shrnuje situaci slovy, že „dluhová spirála musí skončit a nyní je čas zajistit finanční budoucnost“.