Federální rezervní systém (Fed) po dvoudenním zasedání měnového výboru podle televize CNBC snížil základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu. To je razantnější zmírnění měnové politiky americké centrální banky, než se očekávalo, informoval server BBC News.
Fed v tiskové zprávě oznámil snížení své základní sazby o půl procentního bodu, tedy 50 bazických bodů. Nyní se tedy pohybuje v pásmu 4,75 až 5,00 procenta. Na amerických trzích se všeobecně očekávalo snížení jen o čtvrt procentního bodu.
„Výbor získal větší důvěru, že inflace udržitelně směřuje ke dvěma procentům, a soudí, že rizika pro dosažení jeho cílů v oblasti zaměstnanosti a inflace jsou zhruba v rovnováze,“ napsala ve středečním sdělení centrální banka.
Fed slashes interest rates by a half point, an aggressive start to its first easing campaign in four yearshttps://t.co/KfSVRB0G5f
— CNBC (@CNBC) September 18, 2024
Meziroční tempo růstu indexu výdajů na osobní spotřebu, hlavního ukazatele inflace, se podle výboru Fedu do konce letošního roku sníží na 2,3 procenta a do konce příštího roku na 2,1 procenta. Nezaměstnanost vzrostla, ale mírně.
Do konce letošního roku ji měnový výbor odhaduje na 4,4 procenta. V současnosti nezaměstnanost v USA činí 4,2 procenta, informuje s odkazem na tiskovou zprávu centrální banky CNBC s tím, že americká ekonomika si vede dobře.
Další snižování sazeb
Hrubý domácí produkt (HDP) roste stabilně. Letos se zvýší o 2,1 procenta a v příštím roce poroste o dvě procenta. Z toho důvodu měnový výbor snížil sazbu více, než se čekalo, a učinil tak poprvé za čtyři roky, tedy od vypuknutí pandemie.
Výbor očekává další snížení sazeb o půl procentního bodu do konce letošního roku. V roce 2025 plánuje snížit sazby o jeden procentní bod a o rok později ještě o dalších 50 bazických bodů, píše s odkazem na oznámení BBC News.
Banka je nicméně připravena svou měnovou politiku přizpůsobovat situaci na základě možných rizik bránících v dosažení dvouprocentního cíle. Fed chce věnovat největší pozornost stabilitě cen a maximální možné zaměstnanosti.
„Trh práce je v silné pozici a chceme ho tam udržet,“ vyjádřil se k tomu šéf Fedu Jerome Powell. Zmírnění měnové politiky centrální banky znamená úlevu pro spotřebitele v podobě levnějších hypoték a půjček. Chvíli však potrvá, než tuto změnu pocítí.