Zkrachovalá krypto investiční platforma Voyager Digital v úterý obdržela soudní souhlas s prodejem svých aktiv a převodem zákazníků na Binance US v rámci transakce v hodnotě 1,3 miliardy dolarů. Než se prodej stane konečným, čekají však společnost další překážky. Informoval o tom server Decrypt a agentura Reuters.
Dohoda nyní spočívá v tom, že Binance US se následně postará o navrácení peněz zákazníkům společnosti. Binance souhlasila s tím, že společnosti Voyager zaplatí 20 milionů dolarů v hotovosti a převezme kryptoaktiva uložená zákazníky Voyageru. Kryptoměnová aktiva zákazníků, která byla podle Reuters v únoru oceněna na 1,3 miliardy dolarů, tvoří podle Voyageru většinu hodnoty transakce.
Binance US je americká pobočka Binance, největší světové krypto burzy. Je určena pro americké zákazníky, ale tvrdí, že je vedena nezávisle na Binance. Tato tvrzení však byla opakovaně zpochybněna, a to i v rámci konkurzního řízení společnosti Voyager.
We are pleased the U.S. Bankruptcy Court for the Southern District of New York agrees with 97% of Voyager customers who voted that our plan provides the best path forward for Voyager users to re-take control of their assets.
— Binance.US 🇺🇸 (@BinanceUS) March 7, 2023
Our goal has always been to https://t.co/AZwoBOgsqS… https://t.co/PJI0GqFWtj pic.twitter.com/T4as5RKpxl
Námitky SEC vůči obchodu
Americká Komise pro cenné papíry a burzy původně podala počátkem ledna námitku proti transakci a požádala o více podrobností ohledně finanční rentability podnikání Binance US.
Koncem února SEC dodala, že se domnívá, že token VGX společnosti Voyager může být neregistrovaným cenným papírem. Regulátor rovněž uvedl, že transakce na vrácení aktiv americkým zákazníkům „mohou porušovat“ jeho pravidla proti prodeji neregistrovaných cenných papírů. Tímto označil Binance US za neregistrovanou burzu cenných papírů.
Soudce Michael Wiles však podle serveru Decrypt nebyl přesvědčen o námitce SEC. A to zejména proto, že SEC nezaujala v této věci oficiální stanovisko a zavázala se pouze k tomu, že pracovníci Komise „se domnívají“, že Voyager a Binance US mohou porušovat zákony o cenných papírech.
Plán restrukturalizace společnosti Voyager zahrnuje právní ochranu společnosti a SEC si chtěla zachovat možnost později vznést proti společnosti obvinění. Soudce dal SEC čas do dnešního dne, aby přišla s lepšími argumenty, ale zjevně nebyl ohromen.
Krypto investiční platforma Voyager zkrachovala loni v červenci. Stalo se tak poté, co vyšlo najevo, že měla masivní expozici vůči neúspěšnému krypto hedge fondu Three Arrows Capital.
Firma nyní od té doby řeší, jak vrátit aktiva investorům, kteří využívali jejích služeb. Voyager uzavřel v září loňského roku dohodu s FTX, že burza odkoupí jeho problémová aktiva – ale to bylo předtím, než FTX sama zkrachovala a její zakladatel Sam Bankman-Fried byl obviněn z tuctu finančních zločinů.