Senát Spojených států bude koncem tohoto týdne hlasovat o návrhu zákona, který má zablokovat zbrojní dohodu s Izraelem v hodnotě 20 miliard dolarů. Podpořit by ho měli podle agentury Reuters zákonodárci, kteří tvrdí, že Izrael brání dodávkám pomoci palestinským civilistům v Gaze. Informoval o tom také server Al-Jazeera.
Senátor Bernie Sanders, progresivní nezávislý politik, který se sdružuje v demokratickém táboře, představil opatření známá jako Společné rezoluce o nesouhlasu (Joint Resolutions of Disapproval, JRD) v září. 13. listopadu oznámil, že je tento týden předloží k hlasování na půdě Senátu, uvádí Al-Jazeera.
I've met with doctors who served in Gaza, treating children with gunshot wounds to the head.
— Bernie Sanders (@BernieSanders) November 18, 2024
Much of this death is carried out with U.S. weaponry & paid for by our taxpayers.
This week, the Senate will vote to block offensive arms sales to Israel. https://t.co/Ypm5JITZSm
Rezoluce vysílají politický vzkaz
Je nepravděpodobné, že by tato snaha v převážně proizraelské sněmovně prošla. Získává však podporu skupin bojujících za práva a rostoucího počtu demokratických zákonodárců. Navíc rezoluce vysílají vzkaz prezidentu Joeovi Bidenovi, jeho nástupci v úřadu Donaldu Trumpovi a izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi.
Většina z 2,3 milionu obyvatel Gazy byla vysídlena a enklávě hrozí hladomor. Podle ministerstva zdravotnictví řízeného Hamásem bylo v Gaze během 13 měsíců trvající izraelské ofenzivy zabito více než 43 922 Palestinců.
„Tato válka je vedena téměř výhradně americkými zbraněmi a za 18 miliard dolarů z peněz amerických daňových poplatníků. Izrael svrhl do přeplněných čtvrtí 2 000 liber bomb dodaných Spojenými státy. Zabil stovky civilistů, aby zlikvidoval hrstku bojovníků Hamásu, a vyvinul jen malé úsilí, aby rozlišil mezi civilisty a bojovníky,“ uvedl Sanders v prohlášení.
Podle zákona Senát musí hlasovat
Biden, jehož funkční období končí v lednu, v konfliktu důrazně podpořil Izrael. Jeho administrativa však v říjnu Izraeli sdělila, že má 30 dní na to, aby zlepšil tok pomoci do Gazy. Americké zákony totiž zakazují vojenskou pomoc zemím, které blokují tu humanitární podporovanou Washingtonem.
Po uplynutí této lhůty Washington 12. listopadu uvedl, že dospěl k závěru, že Izrael dosáhl pokroku a v současné době pomoci Gaze nebrání. Mnoho skupin poskytujících prostředky s tím ale podle agentury Reuters nesouhlasí.
Americké zákony dávají Kongresu právo zastavit velké prodeje zbraní do zahraničí přijetím rezolucí o nesouhlasu. Žádná taková rezoluce dosud Kongresem neprošla a zároveň nepřežila prezidentské veto. Zákon však vyžaduje, aby Senát v případě podání rezoluce hlasoval.