Americký senátor za Maryland Chris Van Hollen se ve čtvrtek setkal s Kilmarem Ábregem Garcíou, omylem deportovaným Salvadorcem, který skončil v jednom z nejbrutálnějších vězení na světě. Van Hollen potvrdil, že je naživu a zdráv, čímž vyvrátil fámy o jeho smrti ve vazbě poté, co salvadorská vláda setkání zakázala. Demokrat ji vyzval, aby muže propustila. Vláda to ale odmítá. Bílý dům označil setkání za „nechutné“. Informují o tom BBC a Politico.
Van Hollen do Salvadoru přijel, aby zkontroloval zdravotní stav a životní podmínky Garcíi a zajistil jeho propuštění, už ve středu. Ten den se setkal se salvadorským viceprezidentem Félixem Ulloaem, který nejen že zamítl mužovo propuštění, ale současně senátorovi neumožnil osobní ani telefonický kontakt.
US senator says he met man mistakenly deported to prison in El Salvador as country's president insists the inmate will stay in custodyhttps://t.co/h8j9UKaCIZ
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) April 18, 2025
Když chtěl Van Hollen vstoupit do nechvalně známé věznice CECOT, zastavili ho děsivě vyhlížející ozbrojenci. Republikánům přitom byl vstup do zařízení umožněn. Výsledek senátorovy cesty vedl k fámám o Garcíově smrti.
Ve čtvrtek už sdílel Van Hollen i salvadorský prezident Nayib Bukele fotografii ze setkání Salvadorce, který žil před deportací v Marylandu, a demokratickým senátorem. Oděný byl v civilu, nikoli bílé uniformě, kterou nosí vězni.
„Řekl jsem, že mým hlavním cílem této cesty bylo setkat se s Kilmarem. Dnes večer jsem měl tu možnost,“ napsal demokratický senátor na sociálních sítích. „Zavolal jsem jeho ženě Jennifer, abych jí předal jeho poselství lásky. Těším se, že po návratu poskytnu úplné a aktuální informace.“
Senátor tedy nenabídl aktuální informace o Garcíově zdraví a podmínkách, v nichž je držen. Na další informace se čeká.
Nechutné, zní z Bílého domu
Jeho manželka setkání uvítala. „Snahy mé rodiny a komunity v boji za spravedlnost byly vyslyšeny, protože nyní vím, že můj manžel je naživu. Bůh naslouchá a naše komunita je pevná,“ uvedla.
Bukele si udělal ze setkání legraci. „Kilmar Abrego García zázračně povstal z táboru smrti a mučení a nyní popíjí margarity se senátorem Van Hollenem v tropickém ráji El Salvadoru!“ napsal na sociálních sítích. Zesměšnil tím tvrzení o nelidských podmínkách a týrání v přísně střežené věznici, která je svými brutálními podmínkami proslulá.
Bílý dům označil setkání za „nechutné“. „Chris Van Hollen pevně ustanovil demokraty jako stranu, jejíž nejvyšší prioritou je blaho ilegálního přistěhovalce a teroristy z MS-13,“ řekl mluvčí Bílého domu Kush Desai. Garcíovi právníci nicméně popírají, že by členem gangu MS-13 (Mara Salvatrucha) byl. Bílý dům své obvinění nepodpořil žádnými důkazy.
Tisková mluvčí Bílého domu Karoline Leavitt se pokusila ospravedlnit deportaci devětadvacetiletého muže domácím násilím, kterého se měl dopustit. Připomněla, že Jennifer, která je americkou občankou, podala v minulosti žádost o ochranný soudní příkaz. Leavitt také prohlásila, že García nikdy nebude žít v USA.
Jennifer však vysvětlila, že měla s manželem problémy, které však zvládly vyřešit díky manželskému poradenství. Bílý dům přiznává, že deportoval Salvadorce omylem, za tvrzením, že patřil do nebezpečného gangu, si ale stojí.