Demokraté předložili v americkém Senátu návrh kompromisního zákona o omezení inflace. Ten bude řešit několik dalších problémů, včetně změny klimatu. Expert na klima však tvrdí, že legislativa nebude mít na globální oteplování žádný vliv. Washington to odmítl komentovat. Informoval o tom deník The Washington Post a stanice Fox News.
Návrh zákona o omezení inflace „Inflaction Reduction Act“, jehož v Senátu představili demokraté, má vyřešit vysokou inflaci, včetně několik dalších problémů, jimž americká společnost čelí. Zákon by měl například zmírnit globální oteplování.
Deník The Washington Post píše, že 85 % výdajů legislativy jde na klima a čistou energii s cílem dekarbonizace.
Podle stanice Fox News si Bílý dům legislativu pochvaluje. Miliardové investice mají mít významný dopad na emise CO2 a globální oteplování.
The Inflation Reduction Act won’t reduce inflation. Or climate change, @MarcThiessen writes. https://t.co/m47XX0ren6
— Washington Post Opinions (@PostOpinions) August 23, 2022
Návrh zákona ovšem vyvolává v americké společnosti kontroverzi. Celkem 71 procent Američanů věří, že legislativa inflaci neovlivní, případně ji zhorší.
Američané mají důvod ke skepsi, píše dále The Washington Post. Oddělení ekonomické a obchodní fakulty na Pensylvánské univerzitě došlo statistickým modelem k závěru, že zákon bude mít na inflaci vliv „statisticky nerozeznatelný od nuly“.
„Tento návrh je největším krokem vpřed v oblasti klimatu vůbec,“ prohlásil americký prezident Joe Biden předtím, než v úterý minulý týden návrh podepsal.
Podle experta na klima a prezidenta think-tanku Copenhagen Consensus, který v minulosti vykonával v Dánsku funkci vládního úředníka pro životní prostředí, Bjorna Lomborga, bude mít ale legislativa minimální dopad také na globální oteplování.
Vliv na klima? Žalostný
„Ne, nová americká legislativa v oblasti klimatu planetu nezachrání,“ napsal na svém Twitteru Lomborg. Došel k závěrům, že legislativa sníží globální oteplování do 80 let pouze o 0,016 stupně Celsia. V horším případě jen o 0,0005 stupně Celsia.
Organizace spojených národů (OSN) v čele s vědci z celého světa varuje, že oteplení o 1,5 stupně Celsia nad předindustriální úroveň bude mít pro lidstvo katastrofální důsledky.
Globální teplota již vzrostla o 1,2 stupně Celsia. Hranici 1,5 stupně, pokud tedy nedosáhneme v příštích letech nulových emisí, překročí podle Mezivládního stupně pro změnu klimatu mezi lety 2030 až 2052.
„Tento zákon zlepší život,“ chválil kroky Bílého domu americký senátor Chris Murphy. Američtí představitelé již ovšem na zdůraznění „žalostného dopadu“ legislativy na klima Fox News nereagovali.
Zákon aplaudovala také druhá nejvyšší politička USA, předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi nebo demokratický politik Charles Schumer.