Bývalý ředitel Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Scott Gottlieb varoval, že Spojené státy nestíhají proočkovat nutné procento populace. Aby USA porazily pandemii covidu-19, musí změnit strategii, cituje jej CBS a CNN.
„Potřebujeme očkovat lidi mnohem rychleji, protože je to naše jediná šance,“ řekl Gottlieb v pořadu Face The Nation televize CBS. Už čtyřicet dní za sebou přijímají nemocnice v USA každý den přes 100 tisíc nových pacientů s covidem-19. V neděli jich bylo 129 229 a jednalo se o šesté nejvyšší číslo od začátku pandemie. Jediná cesta, jak s infekcí bojovat, je podle expertů rozsáhlé očkování, vedle protiepidemických opatření jako nošení ochrany dýchacích cest a sociální distanc.
V USA bylo zatím naočkováno necelých 6,7 milionů lidí, celkem se rozdistribuovalo už přes 22 milionů dávek vakcíny. Tato čísla jsou hluboko pod národním očkovacím plánem, který sliboval 20 milionů očkovaných do nového roku. Vakcinace ale narážela na různá zpoždění. A Gottlieb tento plán strhal.
„Musíme si přiznat, že to nefunguje,“ řekl. „Je třeba zmáčknout reset a přijít s jinou strategií, jak naočkovat lidi. Jen tak můžeme dosáhnout kolektivní imunity a zastavit šíření, které máme dnes, “ upozornil lékař.
Jeho varování přišlo jen několik dní poté, co ve Spojených státech padl smutný rekord: za čtvrtek překonal počet úmrtí s covidem-19 za jediný den čtyřtisícovou hranici.
Podle Gottlieba je problém ne v nedostatku vakcín, ale především v jejich distribuci, která se zadrhává. „Právě v tuto chvíli nám 40 milionů dávek vakcíny leží někde na skladě. Federální úřady řeknou, že je problém v jednotlivých státech, státní úřady zase řeknou, že je problém na federální úrovni. Ale pacientům je skutečně jedno, kdo může za to, že nedostanou injekci s vakcínou,“ řekl. „Takže máme někde 40 milionů dávek, na kterých čeká 50 milionů Američanů starších 65 let. Je potřeba tlačit na tenhle problém více agresivně. Zatím neumíme dostat vakcínu k pacientům, neděláme to dobře,“ dodal. Podle něj je třeba zřizovat více míst, kam se lidé mohou jít naočkovat. „Starší lidé si nepůjdou pro vakcínu na stadion. Chtějí jít ke svému lékaři, do své lékárny, kterou znají,“ uvedl.
Ohnisko při nepokojích v Kapitolu
Úřady čekají další ohnisko šíření koronaviru z demonstrace příznivců odcházejícího prezidenta Donalda Trumpa, kteří 6. ledna vtrhli do Kapitolu a pokusili se zabránit jednání Kongresu. „V budově Kapitolu byla velká spousta lidí bez roušek, kteří nedodržovali bezpečnou vzdálenost,“ řekl Robert Redfield, ředitel amerického Centra pro kontrolu nemocí (CDC). „A všichni tito lidé pak pojedou domů do všech koutů země, někteří vlakem nebo letadlem,“ uvedl.