Spojené státy uzavřely dohodu s tichomořskými ostrovními zeměmi zahrnující investici ve výši 810 milionů dolarů. Cookovy ostrovy a Niue při té příležitosti uznal Washington suverénními státy. Deklarace se týká jak bezpečnosti, tak dopadů změny klimatu na region. Amerika a pacifické státy však mají odlišné priority. Informují o tom stanice BBC a Al Jazeera.
Spojené státy uzavřely partnerství s tichomořskými ostrovními státy kvůli obavám Washingtonu z rostoucího čínského vlivu v regionu, uvedla britské televize BBC. Bílý dům současně uznal Cookovy ostrovy a Niue jako suverénní státy.
Deklarace zahrnuje investici do regionu ve výši 810 milionů dolarů, přičemž řeší otázky bezpečnosti a dopady klimatických změn na region. Dohodu na summitu konající se ve středu a čtvrtek podepsalo 14 zemí, včetně Šalamounových ostrovů. Státy Austrálie a Nový Zéland se účastnily jako pozorovatelé.
US makes Pacific Islands pledge to counter China https://t.co/TFVpPmbYIF
— BBC News (World) (@BBCWorld) September 30, 2022
Region má strategicky zásadní význam. Je považován za bránu do Asie a dál do Pacifiku. Jeho poloha spustila bitvu o vliv, v níž chce hrát Čína významnou roli.
Podobnou bezpečnostní a obchodní dohodu nabídl desítce tichomořských zemí v červnu Peking. Většina z nich ovšem odmítla.
Bílý dům připouští, že dohoda přišla uprostřed „stále složitějšího geopolitického napětí“. „Bezpečnost Ameriky a světa, zcela upřímně, závisí na bezpečnosti tichomořských ostrovů,“ sdělil jejich představitelům ve Washingtonu americký prezident Joe Biden.
Odlišné priority
Přední odborník na tichomořský region Gregory Fry podle stanice Al Jazeera upozornil na odlišné priority USA a Pacifiku. USA se zaměřují kvůli rostoucímu vlivu Číny na bezpečnost. Hlavním cílem tichomořských států je ovšem existenční hrozba, schopnost přežít změny klimatu. Pacifické ostrovy Čínu za nepřítele nechtějí.
„Z pohledu Pacifiku chtějí vidět spíše činy než slova. Mají obavy z toho, že Amerika bude hovořit o geopolitické stránce věci až do bodu, kdy dojde k další militarizaci regionu,“ řekl Fry.
„Celkovým tématem je touha propojit Tichomoří s indicko-pacifickou strategií s cílem omezit Čínu. A v tomto ohledu nejsou s tichomořskými ostrovy vůbec synchronizovaní,“ dodal Fry, který je čestným docentem katedry tichomořských záležitostí na Australské národní univerzitě.
Velká část finančních prostředků je však součástí 10letého balíčku, který zahrnuje například vyčištění vod v jižním Pacifiku. Začátkem tohoto roku americká viceprezidentka Kamala Harris uvedla, že Spojené státy ztrojnásobí financování ekonomického rozvoje a odolnosti oceánů v regionu.