Srdeční čakra je umístěna ve středu hrudníku za hrudní kostí. V sanskrtu se tato čakra nazývá Anahata, což znamená „nekonečný“, „nezraněný“ nebo „neomezený“. Je dveřmi do našeho nitra.
Srdce je mostem mezi dolním trojúhelníkem (čakry kořenové, sakrální a solar plexus) a horním trojúhelníkem (hrdlo, třetí oko a korunní čakry).
Srdeční čakra a elementy
Prvkem spojeným s čakrou Anahata je vzduch. Je o vesmíru, obloze, procítění nekonečna. Anahata je dveřmi do našeho vnitřního chrámu, do naší duše, do nekonečné části nás samých. Tady překračujeme sebe i svět.
Fyzické tělo
Srdce, plíce, paže a ruce, brzlík.
Emoční tělo
Srdeční čakra souvisí s tím, že můžete milovat sami sebe. Umět stejně snadno dávat i přijímat. Pocit laskavosti a soucitu k sobě i ostatním. Mít pocit „my“ místo pouze „já“. Jedná se o obecný pocit sounáležitosti a důvěry, kterou se řídíte jako vnitřním kompasem.
Mentální tělo
Mohu dávat a sdílet, aniž bych na oplátku něco očekával. Jsem požehnán hojností a vím, kdy říct „ne“. Dokážu přijmout věci takové, jaké jsou, a žiji v rovnováze, v sobě a ve světě kolem mě.
Nerovnováha srdeční čakry
Kvůli stresu v kterékoli vrstvě těla (fyzické, mentální, emoční a energetické) může člověk stagnovat. Nerovnováhu srdeční čakry lze pociťovat jako osamělost a oddělení, pocit, že nikam nepatříte, nezapadáte. Pokud jste vyrostli v nemilujícím prostředí nebo jste nějakou dobu nemilovali, můžete si vytvořit pocit, že nejste hodni lásky. Jste pak chladní vůči sobě i ostatním.
Na druhém konci stupnice by se nerovnováha mohla vyvinout v nadměrně aktivní přístup, kdy je člověk ochotný pro kohokoliv udělat cokoliv. Většinou je ovšem hnacím motorem potřeba pozornosti či projeveného souhlasu.
Další nerovnováha, která se v této čakře často vyskytuje, je zášť. Když vám někdo opravdu ublíží, zasáhne vás to. Pokud se vám nedaří odpustit, zůstává vám tato tíha na srdci.
Kontrolní seznam otázek pro čtvrtou čakru:
Dokážete opravdu dávat a přijímat se stejnou lehkostí?
Máte pocit srdce v srdečním centru?
Cítíte pocit vděčnosti?
Cítíte hlubší spojení mezi všemi živými bytostmi a zemí?
Dokážete láskyplně vyjádřit své hranice?
Jste v kontaktu se svým vnitřním dítětem?
Vnímáte druhou osobu stejně jako sebe sama, cítíte laskavost a soucit, i když s někým nesouhlasíte?
Dokážete odpustit sobě i ostatním?
Jak vyvážit srdeční čakru
Mohou vám pomoci konkrétní jógové pozice: Ustrasana, Bhujangasana, Otvírače srdce či Camatkarasana. Zelená je barva této čakry, proto ji používejte pří relaxaci či meditaci. Zpívejte mantry nebo zvukové vibrace, obzvláště mantru HUM. Zpívejte ji jako OM, ale plynuleji, pracuje na stejné vibrační frekvenci. Také pracujte s dechem – dýchejte a vibrujte zvuk SO a vydechujte vibrováním zvuku HUM.
Mudra pro srdeční (čtvrtou) čakru je Padma mudra. Zaujměte polohu vsedě se zkříženýma nohama. Zvedněte ruce do výšky svého srdce. Nyní se dotkněte konečky prstů a základen obou rukou a nechejte mezeru mezi dlaněmi. Vaše prsty vypadají jako otevřený lotosový květ. Meditujte o prostoru uvnitř vás, vizualizujte si sebe jako úplně prázdného a otevřeného, jako by přes vás mohl jen tak vát vítr. Nedržíte žádný tvar ani formu.
Vzduch a vesmír jsou vlastnosti srdeční čakry. Jsou způsobem, jak objevit nekonečné nitro, ale musíme překročit své iluze hranic a omezení v každém smyslu slova – fyzickém, mentálním, emocionálním i duchovním. Práce na fyzickém prostoru srdce pomocí ásan je krásným krokem, který vám pomůže otevřít srdce na všech těchto úrovních. Když pracujeme na těle, přítomné napětí a stagnace automaticky vystoupí na povrch. Pokud dokážeme najít trpělivost a moudrost, abychom jen seděli, sledovali to bez úsudku a chápali hlubší poučení, významy a souvislosti všeho, co vyvstává, a pak to vědomě necháme jít, je to neocenitelný dar svobody.