menu

13.5 C
Czech
Úterý 15. dubna 2025

Nejméně 56 civilistů zabily jednotky RSF v súdánském Dárfúru

Nejméně 56 civilistů zabily polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) v pátek a sobotu v súdánském městě Umm Kadáda v oblasti Dárfúru. S odvoláním na zprávy tamního prodemokratického uskupení to dnes uvedla agentura AFP. V sobotu přitom OSN oznámila, že ve městě Fášir a dvou přilehlých uprchlických táborech RSF zabily patrně více než sto lidí. Dva roky trvající občanskou válku mezi súdánskou armádou a RSF mezinárodní organizace označují za jednu z největších humanitárních krizí posledních let.

Klid před bouří? Bitcoin po ohlášení pauzy v Trumpových clech vystoupal nad 83 000 dolarů

Bitcoin výrazně posílil v reakci na středeční rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa o 90denním pozastavení zvýšených cel vůči většině obchodních partnerů USA, přičemž ve čtvrtek překonal hranici 83 000 dolarů. Nejnovější krok šéfa Bílého domu globálním trhům přinesl úlevu a oživil zájem investorů o riziková aktiva, včetně kryptoměn.

ANALÝZA: Evropa má ekonomický potenciál Rusko odstrašit i bez USA

Zatímco ukrajinští a ruští vojáci si už třetím rokem vyměňují kulky na bojišti, prezidenti Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump si v pátek vyměnili v Oválné pracovně ostrá slova. Ta pokropila Evropu studenou sprchou, a to již několikátou od 20. ledna, kdy republikán usedl do Bílého domu. I přes zhoršené vztahy mezi Evropou a USA zatím nezůstal starý kontinent sám. A i kdyby ho Spojené státy úplně opustily, Rusko by mohl odstrašit i bez nich. Je hospodářsky silnější a má lepší ekonomické vyhlídky do budoucna i přes přetrvávající problémy.  

Po pátečním jednání Zelenskyj-Trump je situace kolem výsledků ukončení války nejistější než před týdnem. Zatímco polský premiér Donald Tusk a šéf Severoatlantické Aliance (NATO) Mark Rutte vyzvali podle televize BBC Zelenského, aby napravil vztah s Trumpem, což podle expertů a dalších pozorovatelů stále možné je (a podle deníku Forum 24 očekává Trump za tímto účelem Zelenského veřejnou omluvu), americký prezident podle serveru The Kyiv Independent zvažuje zastavení veškeré vojenské pomoci Ukrajině. Dohoda o nerostných surovinách už ho podle něj nezajímá. Ukrajina je však to jediné, co drží ruskou armádu dál od svobodného, demokratického světa.

Evropa se musí probudit

Bez ohledu na to, zda dokáže Zelenskyj napravit vztah s Trumpem, nebo nikoli, jsou události z posledních týdnů pro Evropu budíčkem. Musí začít zbrojit. Válka s Ruskem by ji totiž podle The Kyiv Independent vyšla mnohem dráž než financování posílení schopností odstrašování Ruska, hladového po postsovětských státech.

Evropská ekonomika je silnější než ta ruská. Potřeba vyšších výdajů však přichází nevhod. Řada členských států Evropské unie (EU) se od pandemie a začátku války na Ukrajině ocitla v ekonomických problémech a čelí zbrzděnému hospodářskému růstu, zatímco ruská ekonomika přešla na válečný model fungování. Podle serveru Politico Mezinárodní institut pro strategická studia uvedl, že loni byly ruské vojenské výdaje očištěné o kupní sílu vyšší než ty evropské – 464 miliard dolarů vs. 457 miliard dolarů.

Státy EU zvyšují výdaje na obranu od začátku konfliktu, výsledná čísla jsou však zatím až na výjimky nedostatečná. Trump chce, aby členové NATO dávali alespoň 5 procent svého HDP na obranu. Řada zemí je ráda, že vůbec dá 2 procenta. Nejvíce na obranu dává Polsko (4,12 procent), Estonsko (3,43 procent), Lotyšsko (3,15 procent), Litva (2,85 procent), Finsko (2,41 procent) a Dánsko (2,37 procent). USA na obranu dávají 3,38 procent a mezi Washingtonem a Moskvou proběhlo jednání o oboustranném snižování rozpočtů na obranu.

Kde vzít více peněz na obranu? Evropské ekonomiky jsou vyčerpané, zvyšování dání nebo snižování výdajů ve školství, zdravotnictví, sociálních službách a dalších sektorech by bylo nepopulární a mohlo by posílit populistické strany (které by odmítaly dávat výdaje na obranu a ohrozily by tak bezpečnost Evropy). Situace může vypadat černě a ano – je to výzva i podle The Kyiv Independent. Nejde však o neřešitelnou situaci. Přestože nepopulární opatření se mohou časem ukázat jako nezbytná, prozatím se EU může spoléhat na půjčky. Půjčky jsou rovněž výzvou kvůli již tak vysokým vládním dluhům, fiskálním pravidlům EU a domácím politickým omezením. I v tomto případě však existují řešení.

Tři cesty k posílení investic do obrany

Prvním je vyloučení investic do obrany z fiskálních pravidel bloku, jež obecně omezují vládní půjčky na 3 procenta HDP. V tomto ohledu už chystá EU potřebné kroky. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyen podle serveru Defence Blog oznámila v rámci příprav na masivní obrannou iniciativu uvolnění fiskálních pravidel, které umožní navýšení půjček v oblasti obrany všem členským státům. Umožnilo by to investovat do evropské obrany až 160 miliard eur (bezmála čtyři biliony korun).

S druhou možností přišel francouzský prezident Emmanuel Macron. Navrhnul přesměrovat do obrany desítky miliard eur z fondu obnovy od doby pandemie. Zádrhel je ovšem v tom, že by tohle řešení mohly zablokovat státy, které jdou na ruku Rusku (Maďarsko, Slovensko). Obejít vzpurné členy EU však lze vytvořením „koalice ochotných“ s vlastním nástrojem odděleným od EU, jehož prostřednictvím by mohla vydávat dluhopisy kryté zárukami zúčastněných vlád. Umožnilo by to navíc účast partnerů mimo blok, jako je Norsko nebo Spojené království – obě země jsou v kolektivním obranném úsilí nepostradatelné.

Třetí možností je rozšířit rozsah půjček Evropské investiční banky (EIB). Ta zatím může financovat jen projekty dvojího užití (civilní, ale použitelné i v obraně) – třeba drony a satelity. Některé členské státy EU však nedávno navrhly, aby mohla nově financovat čistě vojenské projekty – investice do výroby tanků, munice a další. Předsedkyně EK skutečně oznámila plán na rozšíření investičního působení EIB do čistě vojenských projektů. Umožní to přitáhnout více financí (i od soukromých bank) do obrany.

EU také vytvoří nástroj pro společné výdaje na obranu. Prostředky budou použity na investice do klíčových zbrojních programů, jako jsou integrované systémy protivzdušné obrany, systémy pro přesné údery na velkou vzdálenost, rakety, drony a umělá inteligence (AI), která je pro armády v dnešní době už nepostradatelná.

Novou strategii obrany EU oznámí 19. března v Bruselu komisař pro obranu Andrius Kubilius a šéfka unijní diplomacie Kaja Kallas. Probírat se bude také možnost již zmíněného přesměrování finančních zdrojů z fondu na obnovu po pandemii.

Rusko je ekonomicky slabý protivník

Vyšší výdaje na obranu podpoří zbrojaře a mohou spolu s bezpečností zvýšit i hospodářský růst celého bloku. Nůžky mezi EU a Ruskem se tak mohou rozevřít ještě více. V posledních měsících se objevuje stále více zpráv o problémech ruské ekonomiky, které přetrvají i po skončení války a uvolnění amerických sankcí. Ekonomové a analytici se shodují, že ruské ekonomice hrozí kolaps, protože postavit hospodářství výhradně na výdajích do obrany není udržitelnou strategií.

Rusko také čelí hrozbě demografické krize. Ta způsobuje nedostatek pracovních sil, ale zkomplikuje i poválečnou obnovu ruské armády.

Bývalý guvernér ukrajinské centrální banky Kyrylo Ševčenko podle deníku Express upozornil, že obranný průmysl negeneruje dostatečnou přidanou hodnotu a nebude mít na ruskou ekonomiku dlouhodobě pozitivní vliv.

„V Rusku v posledních dvou letech roste HDP stabilním tempem, ale příjmy domácností klesají. Jedná se o klasický případ vysoce regulované ekonomiky, kde růst HDP není tažen tržními faktory, ale spíše přerozdělováním (omezených) státních financí,“ vysvětlil Ševčenko. „Z pohledu rakouské ekonomické školy, jak jej představil Friedrich Hayek, je Rusko momentálně v klasickém stavu hospodářské distorze. Úřady se snaží zajistit hospodářský růst ručně, prostřednictvím přímého státního financování konkrétních odvětví a regulace finančních trhů. Taková umělá prosperita, jak ji popsal Hayek, nevyhnutelně povede k hospodářskému kolapsu,“ dodal Ševčenko. Hospodářský kolaps se odrazí také na schopnosti Ruska investovat do armády. Silnou armádu totiž vytváří silná ekonomika a podle většiny odborníků nevyhrávají války jen vojáci, ale i ekonomiky.

EU je ekonomicky vyspělejší než Rusko a může ho podle expertů přezbrojit. Je však zapotřebí najít politickou vůli a využít dostupné nástroje. Jak v posledních dnech a týdnech píšou světová média, Evropa se konečně probouzí a začíná brát svou obranu vážně.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Mírové síly na Ukrajině? Evropě to může pomoci i fatálně uškodit

Vyslání evropských mírových jednotek na Ukrajinu se zdá být stále méně pravděpodobným scénářem kvůli celé řadě výzev, počínaje dosažením shody mezi partnery konče logistickými problémy. Takzvaná koalice ochotných by se mohla ukázat jako neefektivní a mohla by Evropě a její věrohodnosti spíše uškodit. Jelikož však USA odmítají dát Kyjevu bezpečnostní záruky, možností je udělat z Ukrajiny druhý Izrael. I v tomto případě to ale není tak jednoduché.

Trhy reagují na oznámení amerických cel propadem, ztrácejí akcie i dolar

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump obvinil z války na Ukrajině tři osoby, sám sebe vnímá jako mírotvůrce

Zatímco pozůstalí oplakávají mrtvé po ruském raketovém útoku na město Sumy, při němž zemřely desítky lidí, americký prezident Donald Trump opakovaně obvinil z rozpoutání války s Ruskem prezidenta Volodymyra Zelenského. Dodal však, že svou vinu na tom nese i ruský diktátor Vladimir Putin a jeho předchůdce Joe Biden.

Nemá právo obcházet Kongres! Americké firmy podaly hromadnou žalobu na Trumpa kvůli clům

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa čelí zatím nejrozsáhlejší hromadné žalobě ze strany malých amerických podniků kvůli jeho clům, která jsou podle nich nelegální, přičemž americký prezident nemá právo je zavádět bez Kongresu. Tvrdí, že porušují ústavní limity výkonné moci.

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn tohoto velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.

Hamás je ochoten propustit desítku rukojmích za další příměří, píší média

Palestinské hnutí Hamás je ochotno propustit víc rukojmích, než původně nabízelo, na základě nové dohody o příměří ve válce v Pásmu Gazy, uvedla dnes podle serveru The Times of Israel (ToI) televize Al-Arabíja. Saúdskoarabský kanál s odvoláním na své zdroje oznámil, že příprava nové dohody je v závěrečné fázi a že Hamás předběžně souhlasil se zvýšením počtu rukojmích, které předá Izraeli. Podle libanonských médií a izraelské skupiny rodin unesených se nyní jedná o propuštění deseti zadržovaných.

Cena zlata dál stoupá, Goldman a UBS zvyšují odhady

Cena zlata dál láme rekordy. Jen od začátku roku vzrostla o více než 20 %, přičemž se aktuálně drží kolem 3 220 dolarů za unci. Zlato tak předbíhá akcie i americké dluhopisy a potvrzuje svou roli bezpečného přístavu v čase nejistoty.

Je třeba vyvinout maximální tlak na Rusko, aby ukončilo válku, míní Kaja Kallas

Země, které chtějí, aby zabíjení na Ukrajině skončilo, by měly vyvinout maximální tlak na Rusko, řekla šéfka diplomatické služby EU Kaja Kallasová před začátkem dnešního jednání ministrů zahraničí EU, která se koná v Lucemburku. Situace na Ukrajině bude prvním tématem, o kterém dnes mají ministři diskutovat. Nedělní raketový útok na ukrajinské město Sumy na severovýchodě Ukrajiny si vyžádal nejméně 34 obětí a 117 zraněných.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Mírové síly na Ukrajině? Evropě to může pomoci i fatálně uškodit

Vyslání evropských mírových jednotek na Ukrajinu se zdá být stále méně pravděpodobným scénářem kvůli celé řadě výzev, počínaje dosažením shody mezi partnery konče logistickými problémy. Takzvaná koalice ochotných by se mohla ukázat jako neefektivní a mohla by Evropě a její věrohodnosti spíše uškodit. Jelikož však USA odmítají dát Kyjevu bezpečnostní záruky, možností je udělat z Ukrajiny druhý Izrael. I v tomto případě to ale není tak jednoduché.

Trhy reagují na oznámení amerických cel propadem, ztrácejí akcie i dolar

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK.

KOMENTÁŘ: Je dobře, že Evropa zbrojí. Obavy jsou na místě nejen kvůli Trumpovi

Americký prezident Donald Trump vede vůči Evropské unii (EU) konfrontační politiku, což vzbudilo obavy z konce přítomnosti Spojených států v Evropě a o budoucnost Severoatlantické aliance (NATO). Zůstaneme na Rusko sami, Američané nám nepomohou, obávají se evropští lídři. Trump však s největší pravděpodobností starý kontinent neopustí. To by mohl až příští šéf Bílého domu.

ANALÝZA: Ruský útok na Evropu? Díky Francii si to Putin ještě rozmyslí

Francouzský jaderný arzenál je pilířem francouzské suverenity, národní hrdosti a symbol nezávislosti země na Spojených státech. Prosazování samostatnosti se Paříži vyplatilo, protože americká politika je dnes nejistá a ukázala, jak moc potřebuje Evropa být samostatnou a silnou. Kontinent krčí svou hlavu pod americkým jaderných deštníkem a pokud ho Washington nad našimi hlavami složí, nabízí nám úkryt před ruskou hrozbou právě Francie.

ANALÝZA: Silnější Evropa může Rusko vojensky odstrašit i bez USA

Přestanou USA vojensky podporovat Evropu? Podle událostí z posledních dní nejčernější scénáře nehrozí, ačkoli i to se může změnit ze dne na den. Americký prezident Donald Trump však zasel nejistotu ohledně toho, za koho by se Spojené státy postavily a zda bude Severoatlantická aliance (NATO) nadále fungovat podle článku 5 o kolektivní obraně. Avizoval totiž, že pomůže těm státům, které dávají dostatek peněz na obranu. Evropa však není slabá. Rusko může odstrašit sama, i kdyby nebyla úplně jednotná – avšak za předpokladu zbrojení a řešení nedostatků.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump obvinil z války na Ukrajině tři osoby, sám sebe vnímá jako mírotvůrce

Zatímco pozůstalí oplakávají mrtvé po ruském raketovém útoku na město Sumy, při němž zemřely desítky lidí, americký prezident Donald Trump opakovaně obvinil z rozpoutání války s Ruskem prezidenta Volodymyra Zelenského. Dodal však, že svou vinu na tom nese i ruský diktátor Vladimir Putin a jeho předchůdce Joe Biden.

Nemá právo obcházet Kongres! Americké firmy podaly hromadnou žalobu na Trumpa kvůli clům

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa čelí zatím nejrozsáhlejší hromadné žalobě ze strany malých amerických podniků kvůli jeho clům, která jsou podle nich nelegální, přičemž americký prezident nemá právo je zavádět bez Kongresu. Tvrdí, že porušují ústavní limity výkonné moci.

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn tohoto velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.

Hamás je ochoten propustit desítku rukojmích za další příměří, píší média

Palestinské hnutí Hamás je ochotno propustit víc rukojmích, než původně nabízelo, na základě nové dohody o příměří ve válce v Pásmu Gazy, uvedla dnes podle serveru The Times of Israel (ToI) televize Al-Arabíja. Saúdskoarabský kanál s odvoláním na své zdroje oznámil, že příprava nové dohody je v závěrečné fázi a že Hamás předběžně souhlasil se zvýšením počtu rukojmích, které předá Izraeli. Podle libanonských médií a izraelské skupiny rodin unesených se nyní jedná o propuštění deseti zadržovaných.

Cena zlata dál stoupá, Goldman a UBS zvyšují odhady

Cena zlata dál láme rekordy. Jen od začátku roku vzrostla o více než 20 %, přičemž se aktuálně drží kolem 3 220 dolarů za unci. Zlato tak předbíhá akcie i americké dluhopisy a potvrzuje svou roli bezpečného přístavu v čase nejistoty.

Je třeba vyvinout maximální tlak na Rusko, aby ukončilo válku, míní Kaja Kallas

Země, které chtějí, aby zabíjení na Ukrajině skončilo, by měly vyvinout maximální tlak na Rusko, řekla šéfka diplomatické služby EU Kaja Kallasová před začátkem dnešního jednání ministrů zahraničí EU, která se koná v Lucemburku. Situace na Ukrajině bude prvním tématem, o kterém dnes mají ministři diskutovat. Nedělní raketový útok na ukrajinské město Sumy na severovýchodě Ukrajiny si vyžádal nejméně 34 obětí a 117 zraněných.

Požár v domě guvernéra Pensylvánie Joshe Shapira: Policie zadržela podezřelého

V souvislosti s požárem v oficiální rezidenci guvernéra Pensylvánie Joshe Shapira byl zatčen osmatřicetiletý muž. Čelí závažným obviněním, mimo jiné z pokusu o vraždu, žhářství, terorismu a těžkého ublížení na zdraví.

Katy Perry míří do vesmíru. Let se zapíše do historie

Popová hvězda Katy Perry se dnes chystá odstartovat na hranici vesmíru v rámci čistě ženské mise společnosti Blue Origin. Cílem krátkého suborbitálního letu je symbolicky inspirovat další generace, především dívky, aby se nebály snít o kariéře spojené s vesmírem.

Napravte své chyby! Čína poprvé oficiálně vyzvala USA ke zrušení recipročních cel

Čínské ministerstvo obchodu poprvé oficiálně vyzvalo administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa ke zrušení recipročních cel. Její tarifní politiku označilo za „chybnou praxi“ a požaduje návrat ke spravedlivému a rovnocennému obchodu. Nově oznámené celní výjimky pro elektroniku okomentovalo jako „malý posun“. Jenomže i ty se chystá Bílý dům vymazat, budou totiž dočasné, uvedl americký ministr obchodu Howard Lutnick.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás