menu

20.2 C
Czech
Úterý 17. září 2024

Hanoj zaplavila rozvodněná řeka. Tisíce evakuovaných, počty obětí stoupají

Vietnamské hlavní město Hanoj evakuovalo tisíce lidí žijících v blízkosti rozvodněné Rudé řeky. Její hladina stoupla na dvacetileté maximum a zaplavila ulice několik dní poté, co sever země zasáhl tajfun Yagi a zabil nejméně 179 lidí.

Ukrajina si přeje mírový summit s Ruskem a 150 státy, řekl premiér

Ukrajina by si přála zapojit do druhého mírového summitu představitele více než 150 zemí včetně Ruska, uvedl dnes na tiskové konferenci ukrajinský premiér Denys Šmyhal. První summit o míru na Ukrajině se konal letos v polovině června ve Švýcarsku, kam Rusko nebylo pozváno, ale kde se 80 z 92 zúčastněných zemí podepsalo pod závěrečné prohlášení. Šmyhal by si přál, aby druhý summit o míru následoval do konce letošního roku.

ANALÝZA: Putin reaguje na krize pomalu, můžeme to vidět i v Kurské oblasti

Sledujte nás na sítích

Ukrajinská dočasná okupace poměrně rozsáhlého území v Kurské oblasti vstupuje do čtvrtého týdne. Postup útočících obránců sice zpomaluje, avšak prezident Vladimir Putin stále nedodržel svůj slib rázné odpovědi. Čím déle přitom nepřítel v Rusku setrvá, tím slabší Putin v očích ruských elit a veřejnosti bude.

Reklama

Situace v Kurské oblasti je nejasná, ale je patrné zpomalování ukrajinského postupu a soustředění se na držení již obsazených pozic. Nevíme ani nic o ztrátách na straně obránců, které jsou podle Moskvy drtivé. To ovšem nelze nezávisle ověřit.

Podle mapky zveřejněné nejvyšším velitelem ukrajinské armády Oleksandrem Syrským, jež vyobrazuje frontovou linii v Kurské oblasti, ovládají ukrajinské síly asi tisíc kilometrů čtverečních území. Na tvrdší odpor přitom očividně nenarážejí. Zatím čelí spíše špatně organizované obraně hůře vycvičených branců. Vojenští experti se shodují, že Ukrajině se nevyplatí postupovat hlouběji do ruského území kvůli logistice zásobování a možné nutnosti ústupu.

Úřady evakuovaly 85 procent obyvatel (asi 133 000 lidí) z pohraničních oblastí. Stále tam však zůstává na 20 000 lidí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyloučil možnou okupaci tohoto území. Ukrajinci tam chtějí vytvořit nárazníkovou zónu. Spojené státy stále ukrajinské strategii nerozumí a nechápou, jak může ovlivnit ukrajinské válečné snažení. Kyjev totiž vyčlenil na invazi do Ruska i zkušené elitní jednotky.

Ty aktuálně scházejí v kritických úsecích fronty. Hlavně v Doněcké oblasti, kde ruská mašinérie nezastavuje a žene před sebou prchající obyvatele města Pokrovsk. Odsud se již stahují i některé jednotky, upozornil americký Institut pro studium války (ISW). Uvedl, že stažení se týká určitých pozic jihovýchodně od města, kde hrozilo obklíčení ukrajinských sil těmi ruskými. Jejich postup v Doněcké oblasti je opravdu nebezpečný a umožňuje ho právě invaze v Kurské oblasti.

Reklama

Rusko se musí v Kurské oblasti snažit víc

Ukrajinské velení muselo kvůli vpádu do Ruska vyčlenit 10 000 vojáků z Doněcké a Charkovské oblasti. Informoval o tom server Novinky s odkazem na list The Financial Times, podle něhož jejich stažení v těchto úsecích fronty přispělo k ruskému postupu.

Kyjev nasadil v Kurské oblasti zálohy určené k posílení roztříštěných řad v Doněcké a Charkovské oblasti. V těchto regionech má nedostatek mužů, zásob munice, ale i zkušených či skvěle vycvičených bojovníků.

Agentura AP hovořila s některými vojáky a veliteli na frontě, kteří uvedli, že těžkému ruskému náporu se brání hlavně vystrašení, nezkušení vojáci. Nedokážou si vyčistit, rozebrat a sestavit zbraně, koordinovat bojové pohyby a bojí se střílet na nepřítele.

Velitelé tvrdí, že nezkušení rekruti přispěli k významným územním ztrátám v Doněcké oblasti včetně kritického Pokrovsku. Pokud tohle město padne, padne i Doněcká oblast, jeden z válečných cílů Putina. To ohrozí celé obranné snažení Ukrajinců.

Nápor ruských sil v Doněcké a Charkovské oblasti je neúprosný, ale proč nevidíme drtivý ruský postup i v Kurské oblasti? Rusům se podařilo získat zpět některé obce. Mělo by tam bojovat celkem 5000 ruských vojáků a na cestě jsou další. To však nestačí.

ISW napsal, že Moskva potřebuje k znovuzískání Kurské oblasti nejméně 20 000 vojáků. Bývalý velitel amerických sil v Evropě a generál ve výslužbě Ben Hodges zase mluvil o 15 až 20 brigádách – tedy nejméně 50 000 vojácích.

Zostuzený ochránce Ruska

Hlavní problém však je, že ukrajinské síly se drží na ruském území už skoro měsíc. To je samo o sobě velkou ostudou pro Putina, ochránce Ruské federace a ruského lidu. Ochránce, který nedokáže ochránit vlastní lid.

Ostudu zveličilo ještě nedávné 81. výročí bitvy u Kurska. V červenci a srpnu 1943 se zde odehrála vojenská kampaň, během níž 13. července došlo ke střetu 1300 německých a sovětských tanků a samohybných děl.

Bitva se odehrávala často na minimální vzdálenost. Sověti dokázali s obrovskými ztrátami své území obhájit. Kursk je významnou železniční křižovatkou, jež před válkou na Ukrajině spojovala Moskvu s Krymem a prakticky s celou Ukrajinou.

Celých 24 let se Putin prezentuje jako jediná osoba schopná zaručit bezpečnost a stabilitu Ruska. Tento jeho pečlivě budovaný obraz ale od začátku války trpí. Začalo to útoky dronů na ruská města a skončilo invazí do Kurské oblasti.

Státní televize hlasitě podporují a vyzdvihují Putina, v jeho okolí mezi ruskými elitami nicméně roste napětí, upozorňuje AP. Jak uvedla Jekatěrina Šulman, ruská politoložka a publicistka, Putin je na nich značně závislý.

„Výpočet, který jim běží v hlavě 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, je, zda je současný stav ku prospěchu věci nebo ne,“ řekla Šulman. Mezi elity ruské společnosti patří nejvyšší byrokraté, bezpečnostní a vojenští úředníci a vlivní podnikatelé.

O možném převratu se mluvilo již dříve. Pokud by přišel, tak od elit nebo tajných služeb (případně obojího). Nigel Gould-Davies, vedoucí pracovník Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS), okomentoval stav „ruské smetánky“ jako „nešťastnou poddajnost“. Není spokojena se současným stavem, ale pokud by se Putinovi postavila v boji o moc, není si jistá svým vítězstvím, tvrdí Gould-Davies. Ukrajinská invaze do Kurské oblasti Putina potupila a oslabila, přesto se mu však nikdo nepostaví.

Putin reaguje na krize pomalu

Čím déle se Ukrajinci na ruském území drží, tím větší výzvu jejich porážka představuje. Přesto však Putin nedávno odcestoval do Ázerbájdžánu, aniž by se o krizi nějak zmínil. Situaci v Kursku si totiž může dovolit naprosto cynicky ignorovat.

Kreml má ruská státní média v hrsti a svobodný přístup k informacím v Rusku prakticky neexistuje, vysvětlila Šulman. Je vysoce nepravděpodobné, že ukrajinská invaze do Kurské oblasti oslabí moc ruského prezidenta.

„Celý ruský politický a vojenský establishment je spoluviníkem jeho války a je za tuto katastrofu zodpovědný,“ sdělil Eugene Runer z programu Carnegie Russia Eurasia Center.  

V případě Putina nejsou pomalé reakce na důležité krize ničím nevídaným. Vzpomenout můžeme na potopení ruské jaderné ponorky Kursk v srpnu roku 2000 v Barentsově moři. Po dvou explozích klesla ke dnu s celou posádkou. Všichni na palubě pomalu umírali, zatímco Putin, čerstvě ve funkci prezidenta, byl na dovolené.

Putin reagoval pomalu i na vzpouru šéfa Wagnerovi skupiny Jevgenije Prigožina. A nyní šéf Kremlu opět řeší zásadní krizi pomalu, jistý si svým vítězstvím. Rusko je ale v dnešní době přeci jen o něco turbulentnější a ruské elitě válka spíše uškodila než přilepšila.

Nesmíme ani zapomínat na logistickou i strategickou náročnost přesunu početných sil do Kurské oblasti. Ukrajina tam vpadla doslova přes noc, zatímco ruské velení musí šachovat s dostupnými silami tak, aby neoslabilo svou „speciální vojenskou operaci“.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Ukrajinci už často při rozeznění sirén nevyhledávají úkryt, válka je změnila

Kvílení sirén se stalo na Ukrajině stejně běžným zvukem jako zvuky hromadné dopravy či stavebních prací. Když se rozezní, pro civilisty to znamená jediné. Buď rychle vyhledají úkryt, nebo už možná nikdy svůj domov neopustí. Přesto mnoho Ukrajinců varování sirén apaticky ignoruje, nebo se snaží vyhodnotit situaci.

ANALÝZA: Ukrajinská invaze do Kurské oblasti může zvrátit průběh války

Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února 2022. Ukrajinská invaze do Ruska začala 6. srpna 2024. Tisíce ukrajinských vojáků postupují v Kurské oblasti a Moskva se obává i rozšíření válečné vřavy do sousední Bělgorodské oblasti. Ukrajina může hodně získat i ztratit – včetně vlastní suverenity.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Boeing zavede kvůli stávce úsporná opatření. Zastaví nábor a zvažuje dočasné propouštění

Amerického výrobce komerčních letadel a vojenské techniky Boeing přiměla stávka sáhnout k úsporným opatřením. Firma pozastaví nábor nových zaměstnanců, zmrazí růst mezd manažerům a vedoucím pracovníkům a zvažuje i dočasné propouštění.  

Vista a Blackstone na pokraji akvizice Smartsheet za 8 miliard dolarů

Dvě významné investiční společnosti, Vista Equity Partners a Blackstone, se blíží k dohodě o akvizici společnosti Smartsheet. Cena transakce by měla dosáhnout přibližně 8 miliard dolarů, uvedly zdroje blízké jednání. Smartsheet, který se specializuje na softwarová řešení pro správu pracovních procesů, se stává lákavým cílem na trhu, kde se očekává růst aktivit v oblasti private equity.

Po záplavách v Barmě už je 226 mrtvých, dalších 77 lidí je nezvěstných

Počet mrtvých po záplavách v Barmě se zvýšil na 226, dalších 77 lidí se pohřešuje, uvedla dnes barmská státní televize. Počet obětí se tak od víkendu zhruba zdvojnásobil. Záplavy podle televize také zničily skoro 260.000 hektarů rýžovišť a dalších plodin. Záplavy postihly také další státy v oblasti, a sice Vietnam, Laos a Thajsko. Stalo se tak poté, co region zasáhl tajfun Yagi.

Vyšetřování zkázy ponorky Titan odhalilo poslední zprávu od posádky

Slyšení americké pobřežní stráže ohledně zkázy ponorky Titan, která implodovala v červnu 2023, přináší nové informace o okolnostech tragédie. Ponorka společnosti OceanGate se vydala k vraku Titaniku, avšak během sestupu přišla o kontakt s mateřskou lodí. Všech pět lidí na palubě zemřelo. Vyšetřování nyní zkoumá, zda události předcházely chyby nebo dokonce trestná činnost.

Americký rapper Diddy byl zatčen v New Yorku

Hudební producent a rapper Sean Combs byl v pondělí večer zatčen na Manhattanu federálními agenty. Americký umělec známý také jako Puff Daddy nebo Diddy v posledním roce čelil několika žalobám za sexuální napadení a federálnímu vyšetřování pro obchodování s lidmi.

Bůh chce, abych zachránil Ameriku, vyjádřil se Trump k dalšímu pokusu o atentát

Bývalý americký prezident Donald Trump na akci SpaceX poprvé promluvil o druhém pokusu o atentát, k němuž došlo v neděli v golfovém resortu na Floridě. Podle něj usilují o jeho život „levičáčtí extrémisté“ a děje se tak kvůli rétorice demokratů. Informují o tom americké televize CNN a Fox News.

Jiří Lehečka ukončil spolupráci s Tomášem Berdychem

Český tenista Jiří Lehečka oznámil, že po vzájemné dohodě ukončil spolupráci s Tomášem Berdychem, který se stal novým kapitánem daviscupového týmu. Lehečka o tom informoval na své sociální síti X, přičemž dodal, že se jejich cesty nerozcházejí úplně. Nadále budou spolupracovat v rámci Davis Cupu.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Ukrajinci už často při rozeznění sirén nevyhledávají úkryt, válka je změnila

Kvílení sirén se stalo na Ukrajině stejně běžným zvukem jako zvuky hromadné dopravy či stavebních prací. Když se rozezní, pro civilisty to znamená jediné. Buď rychle vyhledají úkryt, nebo už možná nikdy svůj domov neopustí. Přesto mnoho Ukrajinců varování sirén apaticky ignoruje, nebo se snaží vyhodnotit situaci.

ANALÝZA: Ukrajinská invaze do Kurské oblasti může zvrátit průběh války

Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února 2022. Ukrajinská invaze do Ruska začala 6. srpna 2024. Tisíce ukrajinských vojáků postupují v Kurské oblasti a Moskva se obává i rozšíření válečné vřavy do sousední Bělgorodské oblasti. Ukrajina může hodně získat i ztratit – včetně vlastní suverenity.

ANALÝZA: Vztahy USA s ostatními členy NATO jsou klíčové pro stabilitu aliance a pokračující podporu Ukrajiny

Poslední americká vojenská pomoc umožnila Ukrajině na některých úsecích frontové linie zastavit nepřítele, nebo ho alespoň zpomalit. Bez další podpory ze strany USA bude mít napadená země vážný problém. A ta vůbec není s ohledem na nadcházející americké volby jistá. Politické dění v Americe může nakonec „roztrhat“ jednotu Severoatlantické Aliance (NATO).

ANALÝZA: Politické dění v USA sleduje Ukrajina i Rusko, volby mohou významně ovlivnit válku

Války neovlivňují pouze vojáci na bojišti, velikost armád, strategie a další faktory na frontových liniích. Zapomínat nesmíme ani na politiku ostatních zemí. Zatímco na Ukrajině zuří konflikt, americká viceprezidentka Kamala Harris, jejíž kandidaturu musí ještě posvětit Demokratická strana, se chystá na prezidentské klání se svým sokem Donaldem Trumpem. A nebude bojovat pouze za americkou veřejnost, ale i za Ukrajinu.

ANALÝZA: Ukrajinu vojenská pomoc zachránila, k vítězství to ale nestačí

Všechno špatné je k něčemu dobré. Masivní ofenzíva ruské armády v Charkovské oblasti Západu ukázala, že i když se zdá vítězství Ruska na Ukrajině vzdálené, bez vojenské pomoci tomu tak není. Situace pro obránce vypadala opravdu bledě, ale právě to pohnulo Kongresem v otázkách balíčku pomoci a administrativou prezidenta Joe Bidena, která ukrajinské armádě povolila používat americké zbraně k útokům na území Ruska. Ale to nestačí.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Boeing zavede kvůli stávce úsporná opatření. Zastaví nábor a zvažuje dočasné propouštění

Amerického výrobce komerčních letadel a vojenské techniky Boeing přiměla stávka sáhnout k úsporným opatřením. Firma pozastaví nábor nových zaměstnanců, zmrazí růst mezd manažerům a vedoucím pracovníkům a zvažuje i dočasné propouštění.  

Vista a Blackstone na pokraji akvizice Smartsheet za 8 miliard dolarů

Dvě významné investiční společnosti, Vista Equity Partners a Blackstone, se blíží k dohodě o akvizici společnosti Smartsheet. Cena transakce by měla dosáhnout přibližně 8 miliard dolarů, uvedly zdroje blízké jednání. Smartsheet, který se specializuje na softwarová řešení pro správu pracovních procesů, se stává lákavým cílem na trhu, kde se očekává růst aktivit v oblasti private equity.

Po záplavách v Barmě už je 226 mrtvých, dalších 77 lidí je nezvěstných

Počet mrtvých po záplavách v Barmě se zvýšil na 226, dalších 77 lidí se pohřešuje, uvedla dnes barmská státní televize. Počet obětí se tak od víkendu zhruba zdvojnásobil. Záplavy podle televize také zničily skoro 260.000 hektarů rýžovišť a dalších plodin. Záplavy postihly také další státy v oblasti, a sice Vietnam, Laos a Thajsko. Stalo se tak poté, co region zasáhl tajfun Yagi.

Vyšetřování zkázy ponorky Titan odhalilo poslední zprávu od posádky

Slyšení americké pobřežní stráže ohledně zkázy ponorky Titan, která implodovala v červnu 2023, přináší nové informace o okolnostech tragédie. Ponorka společnosti OceanGate se vydala k vraku Titaniku, avšak během sestupu přišla o kontakt s mateřskou lodí. Všech pět lidí na palubě zemřelo. Vyšetřování nyní zkoumá, zda události předcházely chyby nebo dokonce trestná činnost.

Americký rapper Diddy byl zatčen v New Yorku

Hudební producent a rapper Sean Combs byl v pondělí večer zatčen na Manhattanu federálními agenty. Americký umělec známý také jako Puff Daddy nebo Diddy v posledním roce čelil několika žalobám za sexuální napadení a federálnímu vyšetřování pro obchodování s lidmi.

Bůh chce, abych zachránil Ameriku, vyjádřil se Trump k dalšímu pokusu o atentát

Bývalý americký prezident Donald Trump na akci SpaceX poprvé promluvil o druhém pokusu o atentát, k němuž došlo v neděli v golfovém resortu na Floridě. Podle něj usilují o jeho život „levičáčtí extrémisté“ a děje se tak kvůli rétorice demokratů. Informují o tom americké televize CNN a Fox News.

Jiří Lehečka ukončil spolupráci s Tomášem Berdychem

Český tenista Jiří Lehečka oznámil, že po vzájemné dohodě ukončil spolupráci s Tomášem Berdychem, který se stal novým kapitánem daviscupového týmu. Lehečka o tom informoval na své sociální síti X, přičemž dodal, že se jejich cesty nerozcházejí úplně. Nadále budou spolupracovat v rámci Davis Cupu.

Střed Evropy se dále potýká s povodněmi, počet obětí stoupl na nejméně 18

Silné deště a jimi vyvolané ničivé záplavy dál sužují země střední a východní Evropy, kde dosud přišlo o život nejméně 18 lidí. Kritická a dramatická je podle úřadů situace v Dolních Rakousích, odkud jsou dnes hlášeni další mrtví. Zřejmě pět lidských životů si dosud povodně vyžádaly v Polsku, kde je nejhorší situace na jihu u hranic s Českou republikou. Šest mrtvých je v Rumunsku. Na Slovensku dnes dále stouply hladiny Dunaje i Moravy. V Česku zatím úřady potvrdily tři oběti, další lidé jsou pohřešováni.
Reklama
Reklama