menu

2.7 C
Czech
Pátek 21. února 2025

Na Srí Lance usmrtil vlak šest slonů, mezi nimi mláďata

Osobní vlak na Srí Lance narazil do stáda slonů a šest jich usmrtil. Stalo se tak ve čtvrtek v časných ranních hodinách poblíž přírodní rezervace v centrální části země.

Jihoukrajinská Oděsa čelila druhou noc ruským vzdušným úderům, uvedly úřady

Jihoukrajinské přístavní město Oděsa druhou noc v řadě čelilo ruským vzdušným úderům. Podle šéfa správy Oděské oblasti Oleha Kipera utrpěl zranění jeden muž, bez dodávek elektrické energie zůstává na 90.000 domácností. Terčem ruského náletu se v noci stal i Cherson, kde si výbuch bomby v centru města vyžádal šest zraněných, včetně dvou dětí, uvedla generální prokuratura.

ANALÝZA: Ruská ekonomika se může letos zhroutit jako domeček z karet

Ruská ekonomika je podle Kremlu ve skvělém stavu. Hrubý domácí produkt (HDP) roste extrémním tempem a překonává ten americký, nezaměstnanost je nízká a inflace je sice vysoká, ale není to nic, co by nešlo zvládnout. Takové signály teď Moskva posílá na Západ. „Porazili jsme vás“. Situace je však podle expertů dramaticky odlišná. Ve skutečnosti může ruská ekonomika zkolabovat. Ne za deset let, ne za pět let nebo za dva roky, ale už letos.

Moskva nám to opakuje jako pohádku na dobrou noc. Ruská ekonomika od začátku války na Ukrajině odolává západním sankcím.

Ruský premiér Michail Mišustin před několika dny uklidňoval prezidenta Vladimira Putina, že HDP země v loňském roce vzrostlo o 4,1 procenta. To je více, než se čekalo. Ruská centrální banka například očekávala růst o 3,5 procenta, píše agentura Reuters. O takovém ekonomickém růstu se Evropské unii (EU) ani nesnilo.

Reklama

Tyto zveřejněné statistiky posílají veřejnosti doma i v zahraničí jasný vzkaz, myslí si Elina Ribakova, vedoucí výzkumná pracovnice na Peterson Institute for International Economics (PIIE). „Stále stojíme. Můžeme vás přežít“. A jak upozornila televize CNN, skutečně to má v západním světě negativní vliv.

„Opravdu mají naše sankce takový dopad?“ Takové otázky v poslední době zaznívají mezi západními tvůrci politik. Pokud nedokážou pokořit ruskou ekonomiku a válečný potenciál a Putin je považuje jen za logistické překážky, tak proč se vůbec obtěžovat? Putin zasévá mezi západní země nejistotu a snaží se je demotivovat v pokračující ekonomické válce.

Ekonomika na kokainu

Řada expertů nicméně upozorňuje, že se jedná o přelud – iluzi pečlivě promyšlenou Kremlem, aby ošálil nepřátele. Jak se válka blíží k třetímu roku trvání, ruská ekonomika na tom začíná být natolik bídně, že se tento přelud začíná rozpadat a ukazuje hospodářství země a společnost v ruinách. A Putina jako člověka, který obětoval ruské občany a jejich životní úroveň mocenským choutkám.

Odborníci popisují ruskou ekonomiku jako na steroidech. Rostou jí svaly velice rychle, ale nepřirozeně a neudržitelně. I když, Ribakova by používala raději termín ekonomika na kokainu, po steroidech totiž alespoň nějaké svaly rostou.

Že je stav ruské ekonomiky opravdu vážný, dokazuje i skutečnost, že Kreml postupně problémy opatrně přiznává. Opatrně, protože riskuje mohutnou občanskou nespokojenost. A nejen tu. Nespokojení jsou hlavně ruské politické elity a oligarchové, kteří si chtějí žít hezky a válka, kterou se nedaří vyhrát, už jim je na obtíž. Kdy bude na obtíž i Putin? Situace se mu může vymknout z rukou.

Navíc se dostal do pasti, a to proto, že si nemůže dovolit válku ani prohrát, ani vyhrát. Ideální stav pro něj je konflikt zmrazit a dál ládovat obranný průmysl rubly. Obavy západních lídrů z dohody s USA výhodné pro ruského diktátora jsou na místě. Mají strach z toho, že Rusko využije příměří jen jako pauzu, přeskupí a přezbrojí své síly a získá čas na výcvik nových vojáků. Nakonec zaútočí znovu.

Ruská ekonomika je válečná ekonomika. Zemi trápí vysoká inflace, což podle exilového serveru The Moscow Times přiznal dokonce i Putin, a nedostatek lidí v průmyslových odvětvích s výjimkou toho obranného. Kreml na vojenském komplexu opravdu nešetří, právě on mohutně stimuluje růst ruského HDP. Neudržitelně.

Závislost na zbrojení

To potvrzuje i americký think-tank Institut pro studium války (ISW). Podle něj chce Moskva skutečně domácí i zahraniční publikum přesvědčit o tom, že válka na Ukrajině a západní sankce ruskou ekonomiku nepoškozují. Mišustin podle institutu zdůraznil růst v automobilovém průmyslu, strojírenství a v produkci počítačů.

ISW však také upozornil, že se jedná skutečně jen o divadlo pro publikum, nikoli realitu. Například inflace se podle Kremlu pohybuje na úrovni 9,9 procenta. Podle analytiků však bude ve skutečnosti zhruba dvojnásobná. Opravdové problémy však ruskou ekonomiku teprve čekají, shodují se odborníci z různých institucí.

Projeví se, až válka skončí, domnívá se finanční analytik a bývalý viceprezident banky Credit Suisse Alexander Kolyandr, který o tom hovořil se serverem Business Insider. Důvodem je podle něj právě extrémní závislost ruské ekonomiky na zbrojní výrobě a vojenských výdajích, které rok od roku rostou. Putinova ekonomika je jinými slovy závislá na válce jako bezdomovec na kokainu, stimulantu, po kterém svaly nerostou.

Co bude, až válka skončí? „I bez probíhajících bojů by musely vojenské výdaje zůstat vysoké,“ upozornil Kolyandr.

Ruské výdaje na obranu jsou monstrózní. Pro tento rok počítá ruský rozpočet s výdaji na armádu 13,5 bilionu rublů (3,4 bilionu korun). Loni to bylo 10,8 bilionu rublů (2,7 bilionu korun). Právě ohromné výdaje na obranu stojí za růstem ruského HDP. Ty současně souvisejí s budováním nové vojenské infrastruktury a nových bojových útvarů, což vzbuzuje u ukrajinských i západních představitelů obavy z toho, že Putin poruší možné příměří na Ukrajině nebo zaútočí po dalších prezidentských volbách v USA. Případně, že zaútočí na Polsko nebo Pobaltí.

Možný kolaps už letos

V kombinaci s nadopovaným obranným průmyslem bude na Rusko tlačit demografická krize. Začátkem roku 2022 uprchlo ze země obrovské množství kvalifikovaných mozků, v roce 2023 chybělo na ruském trhu práce pět milionů lidí. Muži buď uprchli v obavách z mobilizace, nebo padli na bojišti. Nejde přitom jen o ledajakou pracovní sílu. Z Ruska uprchli vzdělaní lidé, kteří se budou nahrazovat velice obtížně, i kdyby se soustředilo na nabídky pro lidi ze zahraničí.

S tím souvisí i zaostalost Ruska v technologickém sektoru a v odvětví umělé inteligence (AI), které dnes dominuje v růstu firem a významně přispívá k růstu světových ekonomik. Rusko tak ztrácí konkurenceschopnost nejen vůči západnímu světu, ale i vůči svému největšímu partnerovi – Číně.

„Kombinace demografického propadu, odlivu mozků a vysoké poptávky ze strany obranného průmyslu a armády bude dále tlačit na pracovní trh. Kreml to donutí, aby zvolil mezi dovozem zahraničních pracovníků nebo zvýšeným rizikem sociální nespokojenosti,“ uvedl Kolyandr. Nejen že však bude ekonomický růst Ruska nadále brzdit upadající technologický sektor, někteří experti předpovídají ještě „závažnější problémy“.

Bývalý vysoce postavený britský vojenský zpravodajec Philip Ingram pro server Express upozornil, že ruská ekonomika se letos ocitla v těžké krizi kvůli západním sankcím omezujícím prodej ruské ropy, což je její hlavní příjem. „Zasáhne to ruskou ekonomiku takovým způsobem, že bude mít velmi reálné potíže s pokračováním války proti Ukrajině,“ uvedl Ingram. „Rusko čeká ekonomicky velmi těžký rok. Můžeme být svědky úplného kolapsu ruské ekonomiky,“ myslí si Ingram.

Západ podle něj může ještě přitvrdit. Tvrdí, že skutečná krize přijde, až se západním zemím podaří zastavit pašování ruské ropy prostřednictvím takzvané stínové flotily – lodí s nejasným vlastnictvím, s jejichž pomocí Kreml obchází západní sankce. Evropské státy v současnosti skutečně řeší, jak proti této flotile zasáhnout. Obávají se přitom zásahu do citlivých míst (hrozba ekologických katastrof a sabotáží). Chtějí tyto lodě zabavovat.

Pokud by navíc odmítl Putin usednout k jednacímu stolu s Trumpem, ruská ekonomika, včetně ropného sektoru, by čelila dalším americkým sankcím. Putinovi zbývá jediná možnost. Zmrazit konflikt, vyjednat, že si Rusko ponechá obsazená ukrajinská území a jejich anexi prodat domácímu publiku jako vítězství.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Zoufalství, frustrace a alkohol. Ukrajinská armáda prochází těžkou krizí

Ukrajinská armáda statečně brání svou zemi už třetím rokem a dalo by se říci, že ruský prezident Vladimir Putin si na ní vylámal zuby. Jenomže, tak jako každá válka, i ta na Ukrajině si vybírá svou daň na lidech, zejména na vojácích. Jsou vyčerpaní, demotivovaní a naštvaní na své velitele. Dlouho neviděli své rodiny a dost možná už je kvůli nedostatečné rotaci neuvidí. A tak raději dezertují.

ANALÝZA: Putin poslal Rusko do ekonomické pasti, z níž není návratu

Ruská ekonomika si dva roky od začátku války na Ukrajině vedla i přes mezinárodní izolaci země a západní sankce překvapivě dobře. Je však rok 2025 a karty se obrací. Příliš vysoká inflace a úrokové sazby mohou v Rusku spustit vlnu bankrotů, oligarchové i politické elity pociťují zklamání z nedosaženého vítězství na bitevním poli a nálada v Kremlu se zhoršuje. Prezident Vladimir Putin dokázal svou „speciální vojenskou operací“ jedinou věc. Vrátit ekonomiku své země zpátky do pomyslného středověku.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

EU navrhuje navýšit vojenskou pomoc Ukrajině o šest miliard eur

Evropská unie navrhuje navýšit vojenskou pomoc Ukrajině, která se již tři roky brání ruské invazi. Balíček vojenské pomoci v hodnotě nejméně šest miliard eur (150,5 miliardy Kč) by měl obsahovat vše od 1,5 milionu dělostřeleckých granátů až po systémy protivzdušné obrany, informoval bruselský server Politico. Cílem je ukázat podporu Kyjevu, zatímco Spojené státy a Rusko plánují zahájit rozhovory o ukončení války.

Miliardář Elon Musk řekl, že uvažuje o auditu americké centrální banky

Miliardář Elon Musk, jenž ve Spojených státech stojí v čele úřadu pro efektivitu státní správy (DOGE), uvažuje o auditu americké centrální banky (Fed). Podle agentury Reuters to řekl ve čtvrtek na konferenci o konzervativní politice CPAC v National Harbor poblíž Washingtonu. Musk coby šéf automobilky Tesla a dalších firem v minulosti vyzýval k větší kontrole centrální banky. Nespokojenost s měnovou politikou Fedu opakovaně vyjadřuje i prezident Donald Trump.

Meta propouští řadové zaměstnance, manažerům naopak zvedla bonusy

Meta zvýší bonusy vedoucím pracovníkům, uvedla společnost ve čtvrtek. Firma tak učinila ve snaze udržet si konkurenceschopnost a došlo k tomu zrovna během probíhajícího kola propouštění „nejméně výkonných“ řadových zaměstnanců. Ti si stěžují, že přišli o místo i přesto, že měli skvělé výsledky.

Tělo navrácené Hamásem nepatří rukojmí Širi Bibasové, uvedl Izrael

Tělo navrácené Izraeli teroristickým hnutím Hamás nepatří rukojmí Širi Bibasové ani jinému rukojmímu. Podle agentury Reuters to dnes uvedla izraelská armáda, která zároveň potvrdila identifikaci dalších dvou těl jako synů Bibasové Ariela a Kfira. Izrael vyzval Hamás, aby přestal porušovat podmínky příměří a navrátil tělo jejich matky spolu s ostatními rukojmími. Odhalení podle izraelských médií zvyšuje nejistotu ohledně další fáze příměří, na níž se měly obě strany dohodnout během končící fáze první.

FT: Rusko mělo požadovat stažení NATO z východní Evropy. Česko by se ocitlo na jeho jídelníčku

Rusko mělo během úvodních úterních rozhovorů o příměří v Rijádu s americkou delegací požadovat úplné stažení Severoatlantické aliance (NATO) z východních zemí Evropy a ustoupení z bezpečnostních garancí, jak tomu bylo do roku 1997. Původně na to upozornil list Financial Times s odkazem představitele regionu. Američané to podle něj měli odmítnout. Nakonec své tvrzení změnil, v Evropě to však vyvolalo zděšení.

Na Pankráci vznikne nová kancelářská budova za 1,5 miliardy korun

Developerská skupina Crestyl plánuje na pražském Pankráci novou kancelářskou budovu Boka. Projekt nahradí dva staré objekty mezi stanicemi metra Pankrác a Pražského povstání. Výstavba by měla začít ještě letos a dokončení je plánováno na rok 2027. Celková investice dosáhne 1,5 miliardy korun.

Kladno dostalo pokutu 60 000 korun. Kvůli divákům mu hrozí i uzavření sektorů

Hokejový klub Rytíři Kladno čelí následkům nesportovního chování svých fanoušků. Disciplinární komise extraligy mu vyměřila pokutu 60 000 korun a podmínečně uzavřela dva sektory na jedno utkání do konce dubna. Důvodem jsou incidenty během zápasů proti Hradci Králové a Třinci. Klub přijal opatření, aby se podobné excesy neopakovaly.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Zoufalství, frustrace a alkohol. Ukrajinská armáda prochází těžkou krizí

Ukrajinská armáda statečně brání svou zemi už třetím rokem a dalo by se říci, že ruský prezident Vladimir Putin si na ní vylámal zuby. Jenomže, tak jako každá válka, i ta na Ukrajině si vybírá svou daň na lidech, zejména na vojácích. Jsou vyčerpaní, demotivovaní a naštvaní na své velitele. Dlouho neviděli své rodiny a dost možná už je kvůli nedostatečné rotaci neuvidí. A tak raději dezertují.

ANALÝZA: Putin poslal Rusko do ekonomické pasti, z níž není návratu

Ruská ekonomika si dva roky od začátku války na Ukrajině vedla i přes mezinárodní izolaci země a západní sankce překvapivě dobře. Je však rok 2025 a karty se obrací. Příliš vysoká inflace a úrokové sazby mohou v Rusku spustit vlnu bankrotů, oligarchové i politické elity pociťují zklamání z nedosaženého vítězství na bitevním poli a nálada v Kremlu se zhoršuje. Prezident Vladimir Putin dokázal svou „speciální vojenskou operací“ jedinou věc. Vrátit ekonomiku své země zpátky do pomyslného středověku.

ANALÝZA: Repatriace zajatých Severokorejců se rovná rozsudku smrti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že vymění dvojici zajatých severokorejských vojáků za ukrajinské zajatce držené na ruském území. Budoucnost dvou zraněných mužů je i přesto nejistá. Jejich vlast je totiž nepřivítá jako válečné hrdiny, místo toho se postará o jejich mlčenlivost nebo rovnou zmizení. Sami se nakonec nemusejí chtít vrátit, protože okusili životní radosti, jako je dostatek jídla nebo internet. Jaké možnosti v takovém případě mají?

ANALÝZA: Trump má problém. Putin o příměří nestojí, chce válku

Ruský prezident Vladimir Putin projevil zájem jednat s Donaldem Trumpem o ukončení bojů na Ukrajině a nově zvolený americký prezident se s ním skutečně plánuje setkat. Snahu ukončit konflikt co nejdříve považuje za prioritu, což je i důvod, proč na setkání s šéfem Kremlu kývl. Ten sice dává najevo zájem o mírová jednání, ve skutečnosti ho však příměří nezajímá. Chce na Ukrajině zvítězit vojensky nebo dohodou a neustoupí. Hraje mu do karet i rychlý postup jeho armády v Doněcké oblasti.

ANALÝZA: Ukrajinská operace v Kurské oblasti měla smysl, úspěšná však nebyla a její osud je nejistý

Téměř čtyři měsíce po překvapivém vpádu Ukrajinců do Kurské oblasti ztrácejí obránci nasazení na tomto ruském území rychle dobytou půdu a mají těžké ztráty. Jejich morálka klesá, často totiž vůbec nechápou, proč tam jsou a jaký má operace význam. Vrchní velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj nicméně upozornil, že byla nezbytná. Podle expertů stojí ukrajinské jednotky v Kurské oblasti proti těžkým výzvám a Rusové tam mají naopak výhodné postavení.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rýže budoucnosti: Nová odrůda může vyřešit změnu klimatu i hladomor

Globální oteplování spojujeme hlavně s nejčastěji zmiňovaným oxidem uhličitým (CO2), důležitou roli v něm ale hraje i metan. Ten se sice neudrží v atmosféře tak dlouho jako prvně zmíněný bezbarvý plyn, klima však otepluje 25krát rychleji. Nejvíce emisí pochází z chovu dobytka, nemalý podíl na tom ale mají i rýžová pole. To se však může díky švédským vědcům změnit,

EU navrhuje navýšit vojenskou pomoc Ukrajině o šest miliard eur

Evropská unie navrhuje navýšit vojenskou pomoc Ukrajině, která se již tři roky brání ruské invazi. Balíček vojenské pomoci v hodnotě nejméně šest miliard eur (150,5 miliardy Kč) by měl obsahovat vše od 1,5 milionu dělostřeleckých granátů až po systémy protivzdušné obrany, informoval bruselský server Politico. Cílem je ukázat podporu Kyjevu, zatímco Spojené státy a Rusko plánují zahájit rozhovory o ukončení války.

Miliardář Elon Musk řekl, že uvažuje o auditu americké centrální banky

Miliardář Elon Musk, jenž ve Spojených státech stojí v čele úřadu pro efektivitu státní správy (DOGE), uvažuje o auditu americké centrální banky (Fed). Podle agentury Reuters to řekl ve čtvrtek na konferenci o konzervativní politice CPAC v National Harbor poblíž Washingtonu. Musk coby šéf automobilky Tesla a dalších firem v minulosti vyzýval k větší kontrole centrální banky. Nespokojenost s měnovou politikou Fedu opakovaně vyjadřuje i prezident Donald Trump.

Meta propouští řadové zaměstnance, manažerům naopak zvedla bonusy

Meta zvýší bonusy vedoucím pracovníkům, uvedla společnost ve čtvrtek. Firma tak učinila ve snaze udržet si konkurenceschopnost a došlo k tomu zrovna během probíhajícího kola propouštění „nejméně výkonných“ řadových zaměstnanců. Ti si stěžují, že přišli o místo i přesto, že měli skvělé výsledky.

Tělo navrácené Hamásem nepatří rukojmí Širi Bibasové, uvedl Izrael

Tělo navrácené Izraeli teroristickým hnutím Hamás nepatří rukojmí Širi Bibasové ani jinému rukojmímu. Podle agentury Reuters to dnes uvedla izraelská armáda, která zároveň potvrdila identifikaci dalších dvou těl jako synů Bibasové Ariela a Kfira. Izrael vyzval Hamás, aby přestal porušovat podmínky příměří a navrátil tělo jejich matky spolu s ostatními rukojmími. Odhalení podle izraelských médií zvyšuje nejistotu ohledně další fáze příměří, na níž se měly obě strany dohodnout během končící fáze první.

FT: Rusko mělo požadovat stažení NATO z východní Evropy. Česko by se ocitlo na jeho jídelníčku

Rusko mělo během úvodních úterních rozhovorů o příměří v Rijádu s americkou delegací požadovat úplné stažení Severoatlantické aliance (NATO) z východních zemí Evropy a ustoupení z bezpečnostních garancí, jak tomu bylo do roku 1997. Původně na to upozornil list Financial Times s odkazem představitele regionu. Američané to podle něj měli odmítnout. Nakonec své tvrzení změnil, v Evropě to však vyvolalo zděšení.

Na Pankráci vznikne nová kancelářská budova za 1,5 miliardy korun

Developerská skupina Crestyl plánuje na pražském Pankráci novou kancelářskou budovu Boka. Projekt nahradí dva staré objekty mezi stanicemi metra Pankrác a Pražského povstání. Výstavba by měla začít ještě letos a dokončení je plánováno na rok 2027. Celková investice dosáhne 1,5 miliardy korun.

Kladno dostalo pokutu 60 000 korun. Kvůli divákům mu hrozí i uzavření sektorů

Hokejový klub Rytíři Kladno čelí následkům nesportovního chování svých fanoušků. Disciplinární komise extraligy mu vyměřila pokutu 60 000 korun a podmínečně uzavřela dva sektory na jedno utkání do konce dubna. Důvodem jsou incidenty během zápasů proti Hradci Králové a Třinci. Klub přijal opatření, aby se podobné excesy neopakovaly.

Karibský lídr žádá od EU omluvu a odškodnění za otroctví

Bývalé koloniální mocnosti se musí omluvit a zaplatit odškodnění za svou historickou roli v zotročování Afričanů, řekl předseda grenadské vlády Dickon Mitchell předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyen.

V Jižní Koreji proběhlo přípravné slyšení kvůli obvinění prezidenta ze vzpoury

U okresního soudu v Soulu se dnes konalo přípravné slyšení s jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem, který čelí obvinění ze vzpoury kvůli prosincovému vyhlášení stanného práva. Poprvé v historii země je trestně stíhán současný prezident. Junovi hrozí trest smrti, nebo doživotní vězení, píší zahraniční agentury.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás