menu

-1.6 C
Czech
Neděle 19. ledna 2025

Požáry v Los Angeles si vyžádaly nejméně 24 životů, meteorologové očekávají návrat silného větru

Losangeleští hasiči jsou po šesti dnech v kritické fázi boje proti požárům. Hlásí sice pokrok, úřady však znepokojují meteorologické předpovědi povětrnostních podmínek na tento týden. Počet obětí stoupl na nejméně 24, desítky lidí se pohřešují a tisíce domů lehly popelem.

Britský premiér podepsal v Kyjevě smlouvu o partnerství na sto let

Britský premiér Keir Starmer a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes podepsali v Kyjevě smlouvu o "partnerství na sto let" v oblasti obrany, vědy, energetiky a obchodu. Informovala o tom agentura Reuters. Británie se bude plně angažovat na zajištění bezpečnosti Ukrajiny, řekl Starmer na společné tiskové konferenci se Zelenským. Podle Starmera rozhovory na toto téma budou pokračovat v následujících měsících

ANALÝZA: Ruská ekonomika zatím roste, čeká ji však temná budoucnost

Ruský prezident Vladimir Putin útokem na Ukrajinu možná více ztratil, než získal. Rusku se sice dařilo a stále částečně daří obcházet západní sankce, jeho ekonomika však ztrácí pevnou půdu pod nohama a nehledě na zdánlivý růst se řítí do propasti. Před Moskvou leží krátkodobé i dlouhodobé výzvy, Ukrajina se přitom už dva a půl roku brání ruské agresi.

V reakci na ruskou invazi na Ukrajinu reagoval Západ sankcemi vůči ruským firmám a jednotlivcům, přičemž zmrazil v zahraničí majetek různým subjektům a oligarchům. Cílem nebylo poslat ruské obyvatelstvo do chudoby, ale zastavit válku.

Západ chtěl oslabit schopnost Ruska financovat válku, což byl i důvod zacílení sankcí na ruskou politickou, vojenskou i hospodářskou elitu. Moskva propagovala doma i ve světě ruské hospodářství jako takřka neporazitelné, dopad sankcí nicméně pocítilo.

Reklama

Podle odhadů Světové banky, Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se ruský hrubý domácí produkt (HDP) v roce 2022 propadl o 2,1 procenta, píše na svých stránkách Evropská rada.

OECD očekávala pád ruského HDP v roce 2023 o 2,5 procenta, Světová banka o 0,2 procenta a MMF o 0,7 procenta. Ruská ekonomika se však podle agentury Reuters v loňském roce překvapivě vrátila k růstu o 3,6 procenta.

Sankce v roce 2022 zasáhly i ruský obchod a zisky z fosilních paliv – ty se v roce 2023 meziročně propadly o více než čtvrtinu a letos v únoru o dalších 40 procent. Rusko přitom ještě v roce 2022 z rostoucích cen ropy těžilo.

Utahovalo kohoutky a drželo tak EU pod krkem, což blok přimělo zavést cenový strop a odklonit se od ruské ropy. „Fosilní válku“ s EU s cílem uvrhnout celý kontinent do energetické krize ale Moskva prohrála. Evropa je dnes na krvavé ruské ropě nezávislá. Podíl Ruska na dovozu ropy do EU klesl dle dat Eurostatu z 21 procent ve druhém čtvrtletí roku 2022 na procento ve druhém čtvrtletí roku 2024.

Rusko si hledá nové cesty

Rusko bylo podle serveru Politico nuceno zahájit vlastní výrobu náhradních dílů do západních kmotřeních letadel Boeing a Airbus. Už v roce 2022 musely tamní aerolinky rozebírat vlastní letadla, aby zajistily náhradní díly jinak dovážené z ciziny.

Řada západních společností se stáhla z ruského trhu a nahradily je místní varianty. V tomto případě ovšem kolektivní rozhodnutí západních společností s ruskou ekonomikou příliš nezacloumalo, stovky z nich tam totiž nakonec zůstaly.

Válka na Ukrajině trvá dva a půl roku a ekonomika Ruska působí, jako by opravdu sankcím i přes všechna úskalí odolala. EU zemi vyloučila z bankovního systému SWIFT, uzavřela vzdušný a námořní prostor ruským letadlům a lodím a vypadá to, že marně.

Celkem čtrnáct balíků sankcí EU včetně dalších z USA a jiných zemí prakticky izolovalo Rusko od západního světa, aniž by ochromilo ruský zbrojní průmysl. Dodávky zbraní a munice navíc Moskva získává od Íránu, Číny, Severní Koreje a Běloruska.

Rusko má rovněž přístup k západním technologiím díky obchodnímu partnerství se zeměmi, jako je Arménie, Kazachstán, Kyrgyzstán nebo Gruzie. Ruská ekonomika však hlavně přešla na válečnou a začala rychle růst, nehledě na sankce.

Federace navzdory sankcím a válce na Ukrajině povýšila z ekonomiky s vyššími středními příjmy (HNP) na ekonomiku s vysokými příjmy, napsal v červenci server The Economic Times, který se odvolal na klasifikaci každoročně aktualizovanou Světovou bankou.

Moskva stále zbrojí

Ruská federace skutečně zatím žádnou ekonomickou katastrofu nezažívá, ukázala analýza čtyř evropských ekonomických výzkumných institutů. Z jejich závěrů vyplývá, že ekonomické sankce skutečně nemají větší dopad na ruský zbrojní průmysl.

Zboží, suroviny a technologie k udržování zbrojního průmyslu proudí do Ruska různými oklikami dál. Objem tohoto vývozu stoupl od října 2022 do září 2023 o 18 procent, ukázala studie francouzské IÉSEG School of Management.

Moskva vyrábí zbraně dál a v případě některých klíčových zbraní výrobu dokázala urychlit, zjistil výzkum Royal United Services Institute. Umožňuje to vývoz z Unie do Turecka, Spojených arabských emirátů, Kazachstánu a dalších zemí blízkých Rusku.

Nejde jen o součástky důležité pro výrobu zbraní, ale o další řadu produktů ze Západu, jako jsou ojeté automobily. Kromě výše zmíněných států Rusku pomáhá Společenství nezávislých států (SNS), což jsou bývalé země Sovětského svazu.

Tam kromě Ruska a Běloruska patří již zmíněná Arménie a Kyrgyzstán, ale také Moldavsko, Tádžikistán, Uzbekistán a Ázerbájdžán. Rusko však obchází sankce také proto, že mnoho národů nezavedlo sankce. Například Turecko, člen NATO.

Ruská ekonomika dostala podle magazínu Forbes největší ránu v roce 2022, kdy se míra inflace zvedla z 6,7 procenta na 13,8 procenta. Ruský hrubý domácí produkt (HDP) se v prvních devíti měsících války propadl o tři až čtyři procenta.

Jed začíná účinkovat

Nic však není, jak se zdá. „Ruská ekonomika teď silně roste kvůli boomu obranného průmyslu, nicméně z dlouhodobého hlediska mohou sankce posloužit jako pomalu účinkující jed,“ zhodnotil expert na Rusko Vasilij Astrov.

Jak píšeme výše, zboží, suroviny a technologie důležité pro udržování válečného průmyslu proudí do Ruska dál a ruská výroba zbraní a munice jede na plné obrátky. Ruské HDP roste rychle nehledě na dva a půl roku trvající konflikt a stále tvrdší západní ekonomické sankce.

Moskva však masivním zvýšením výdajů do armády hodila přes palubu civilní obyvatelstvo, jehož životní úroveň se začala propadat, hodnotí server The Insider. I když to vypadá, že se některé ukazatele zlepšily, domácí spotřeba a investice klesají.

„Odborníci se již dlouho shodují, že je velkým omylem se domnívat, že válka skutečně prospívá ekonomice válčícího státu,“ uvedl autor článku Vadim Belkin. Válka totiž vyčerpává zdroje surovin, kapitálové investice i lidskou pracovní sílu.

Hrubý domácí produkt podle odhadů ruského ministerstva hospodářského rozvoje v prvním letošním čtvrtletí vzrostl o 5,4 procenta a přímé náklady Ruska na válku jsou zatím překvapivě nízké. Od začátku invaze vzrostly o 21,8 až 27,3 miliardy dolarů ročně, což je jen 1,3 procenta HDP.

Jenže Rusko zaznamenalo pokles rozpočtových příjmů z 35,6 procenta HDP v roce 2021 na 32,4 procenta v roce 2023. Z toho vychází každoroční výpadek 60 miliard dolarů ročně, tedy 3,2 procenta HDP, píše autor článku.

Potopa na obzoru

Ruská ekonomika se v posledních dvou letech stala závislou na čínském jüanu, aby obešla západní sankce. USA však letos v červnu zavedly dodatečné sankce dopadající na čínské banky, financující ruskou válku. Tím Moskvu de facto od jüanu odstřihly.

To se projevuje tak, že ruští vývozci nedostávají řádně zaplaceno za svůj export do Číny, což je další výrazná komplikace pro ruský obchod a ekonomiku. Na Ukrajině navíc Rusko ztrácí tisíc mužů denně a ruská pracovní síla se smrskává.

Rusko sice zatím západním sankcím odolává a přechod na válečnou ekonomiku zvládá, na obzoru se však objevují dlouhodobé problémy, napsal v nedávném článku profesor ekonomie Richard Portes z London Business School.

Odliv mozků ze země prohlubuje strukturální problémy v ruském hospodářství. Po zahájení invaze na Ukrajinu uprchlo z Ruska až 86 procent Rusů mladších 45 let a 80 procent z nich mělo vysokoškolský titul, odhadoval francouzský institut mezinárodních vztahů.

Organizace spojených národů (OSN) navíc podle deníku Hrot ve své projekci uvedla, že se na Rusko řítí demografická katastrofa obrovských rozměrů. Odliv Rusů a obrovské ztráty na Ukrajině způsobí, že ruská populace bude do konce století poloviční.

Rusko zažívá demografickou krizi už delší dobu. Porodnost je tam nejnižší od roku 1999 a postupně klesá od roku 2015. Dolní komora ruského parlamentu proto v pátek schválila zákon, který jednotlivcům i firmám zakazuje propagovat život bez dětí.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Ukrajinská operace v Kurské oblasti měla smysl, úspěšná však nebyla a její osud je nejistý

Téměř čtyři měsíce po překvapivém vpádu Ukrajinců do Kurské oblasti ztrácejí obránci nasazení na tomto ruském území rychle dobytou půdu a mají těžké ztráty. Jejich morálka klesá, často totiž vůbec nechápou, proč tam jsou a jaký má operace význam. Vrchní velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj nicméně upozornil, že byla nezbytná. Podle expertů stojí ukrajinské jednotky v Kurské oblasti proti těžkým výzvám a Rusové tam mají naopak výhodné postavení.

ANALÝZA: Rusové rychle postupují, jejich územní zisky však nemají strategický význam

Situace na jihozápadní části fronty je kritická. Rusové postupují nehledě na obrovské denní ztráty. Už jsou jen šest kilometrů od strategicky důležitého Pokrovsku. Jenom za listopad dobyli na Ukrajině oblast o rozloze New Yorku. Dobrou zprávou je, že zatím obsadili převážně bezvýznamnou půdu. Ukrajina však bude potřebovat vojenskou pomoc, jinak hrozí zhroucení fronty a taktické úspěchy Ruska.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izrael odkládá příměří v Gaze kvůli zpoždění ze strany Hamásu

Izrael odložil plánované příměří s Hamásem v pásmu Gazy. Důvodem je nedodání seznamu rukojmích, kteří mají být v první fázi propuštěni. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že příměří nezačne, dokud Hamás nesplní své závazky.

TikTok: Bez jasného ujištění Bílého domu se naše platforma v USA odmlčí

Pokud administrativa amerického prezidenta Joea Bidena neposkytne jednoznačné ujištění, že nebude vymáhat zákon vedoucí k zákazu TikToku, síť se v USA odmlčí. Společnost to uvedla v dnešním prohlášení. Americký nejvyšší soud v pátek rozhodl ponechat zákon v platnosti. Společnost ByteDance měla lhůtu do neděle TikTok odprodat, aby případnému zákazu předešla.

Ruští hackeři útočili na účty různých ministrů na aplikaci WhatsApp

Hackeři s vazbami na Rusko útočili na účty různých ministrů i dalších osob na komunikační aplikaci WhatsApp s cílem získat jejich data. Píše o tom list The Guardian s odvoláním na britské Národní středisko pro kybernetickou bezpečnost (NCSC) a americkou společnost Microsoft. Útoky podnikla hackerská skupina Star Blizzard napojená na ruskou tajnou službou FSB, uvedlo NCSC. Britský úřad obvinil hackery ze snahy podkopat důvěru v politiku ve Spojeném království a podobně smýšlejících zemích.

Při ruském útoku v centru Kyjeva zahynuli čtyři lidé, oznámily úřady

V důsledku ruského útoku v centru Kyjeva dnes brzy ráno zahynuli čtyři lidé. Na síti Telegram to oznámil šéf vojenské správy města Tymur Tkačenko. Hlavní město zasáhly ruské rakety, napsala agentura Unian. Proti nepřátelským dronům podle starosty Vitalije Klička zasahovala protivzdušná obrana.

Izraelská vláda podle očekávání schválila dohodu o příměří v Pásmu Gazy

Izraelská vláda v noci na dnešek po více než šestihodinovém jednání podle očekávání schválila dohodu s hnutím Hamás o příměří v Pásmu Gazy a propuštění izraelských rukojmích. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vládní prohlášení. Podle izraelských médií pro dohodu zvedlo ruku celkem 24 ministrů koaliční vlády premiéra Benjamina Netajahua, zatímco osm jich hlasovalo proti.

Čínská sociální síť TikTok prohrála spor u amerického Nejvyššího soudu

Čínská sociální síť TikTok podle amerických médií prohrála spor u Nejvyššího soudu Spojených států ohledně zákona o změně vlastnictví. Zákon neporušuje svobodu projevu, rozhodli soudci. U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Ukrajinská operace v Kurské oblasti měla smysl, úspěšná však nebyla a její osud je nejistý

Téměř čtyři měsíce po překvapivém vpádu Ukrajinců do Kurské oblasti ztrácejí obránci nasazení na tomto ruském území rychle dobytou půdu a mají těžké ztráty. Jejich morálka klesá, často totiž vůbec nechápou, proč tam jsou a jaký má operace význam. Vrchní velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj nicméně upozornil, že byla nezbytná. Podle expertů stojí ukrajinské jednotky v Kurské oblasti proti těžkým výzvám a Rusové tam mají naopak výhodné postavení.

ANALÝZA: Rusové rychle postupují, jejich územní zisky však nemají strategický význam

Situace na jihozápadní části fronty je kritická. Rusové postupují nehledě na obrovské denní ztráty. Už jsou jen šest kilometrů od strategicky důležitého Pokrovsku. Jenom za listopad dobyli na Ukrajině oblast o rozloze New Yorku. Dobrou zprávou je, že zatím obsadili převážně bezvýznamnou půdu. Ukrajina však bude potřebovat vojenskou pomoc, jinak hrozí zhroucení fronty a taktické úspěchy Ruska.

ANALÝZA: Rusku se třetí světová válka nevyplatí, na Západě úspěšně vyvolalo paniku

Válka na Ukrajině téměř po třech letech trvání opakovaně došla do stádia sice nebezpečné eskalace, kterou by nebylo moudré podcenit, ale i do situaci neodpovídající a přehnané paniky ze třetí světové války. Většina západních expertů a diplomatů se shoduje, že Rusku se takto rozsáhlý konflikt nevyplatí a nemůže si ho dovolit. Snaží se zastrašit Západ a vyvolat v západních obyvatelích nejistotu. V tomto ohledu Rusko zvítězilo. Vojensky ani ekonomicky však nemá ani na dobytí celé Ukrajiny.

Rusko postupuje v dobývání Ukrajiny nejrychleji od prvních dní invaze

Rusko oznámilo dobytí další ukrajinské vsi, tentokrát obce Kopanky v Charkovské oblasti. Podle agentury Reuters postupuje ruská armáda v dobývání ukrajinského území nejrychlejším tempem od prvních dní své invaze do země v roce 2022 a za poslední týden obsadila téměř 235 kilometrů čtverečních. Pro srovnání: rozloha Brna činí přibližně 230 kilometrů čtverečních.

ANALÝZA: Rakety ATACMS válku na Ukrajině nezvrátí, Rusům ale mohou zatopit

Ukrajina poprvé použila americké rakety ATACMS k útoku na muniční sklad hluboko na ruském území. Stalo se tak poté, co americký prezident Joe Biden povolil ukrajinské armádě používat tento typ střel k útokům v ruském vnitrozemí, což vyvolalo ostrou reakci ze strany Ruska. Biden tak rozvázal obráncům ruce. Rakety sice pravděpodobně průběh války významně neovlivní, ruské armádě však zkomplikují život.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izrael odkládá příměří v Gaze kvůli zpoždění ze strany Hamásu

Izrael odložil plánované příměří s Hamásem v pásmu Gazy. Důvodem je nedodání seznamu rukojmích, kteří mají být v první fázi propuštěni. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že příměří nezačne, dokud Hamás nesplní své závazky.

TikTok: Bez jasného ujištění Bílého domu se naše platforma v USA odmlčí

Pokud administrativa amerického prezidenta Joea Bidena neposkytne jednoznačné ujištění, že nebude vymáhat zákon vedoucí k zákazu TikToku, síť se v USA odmlčí. Společnost to uvedla v dnešním prohlášení. Americký nejvyšší soud v pátek rozhodl ponechat zákon v platnosti. Společnost ByteDance měla lhůtu do neděle TikTok odprodat, aby případnému zákazu předešla.

Ruští hackeři útočili na účty různých ministrů na aplikaci WhatsApp

Hackeři s vazbami na Rusko útočili na účty různých ministrů i dalších osob na komunikační aplikaci WhatsApp s cílem získat jejich data. Píše o tom list The Guardian s odvoláním na britské Národní středisko pro kybernetickou bezpečnost (NCSC) a americkou společnost Microsoft. Útoky podnikla hackerská skupina Star Blizzard napojená na ruskou tajnou službou FSB, uvedlo NCSC. Britský úřad obvinil hackery ze snahy podkopat důvěru v politiku ve Spojeném království a podobně smýšlejících zemích.

Při ruském útoku v centru Kyjeva zahynuli čtyři lidé, oznámily úřady

V důsledku ruského útoku v centru Kyjeva dnes brzy ráno zahynuli čtyři lidé. Na síti Telegram to oznámil šéf vojenské správy města Tymur Tkačenko. Hlavní město zasáhly ruské rakety, napsala agentura Unian. Proti nepřátelským dronům podle starosty Vitalije Klička zasahovala protivzdušná obrana.

Izraelská vláda podle očekávání schválila dohodu o příměří v Pásmu Gazy

Izraelská vláda v noci na dnešek po více než šestihodinovém jednání podle očekávání schválila dohodu s hnutím Hamás o příměří v Pásmu Gazy a propuštění izraelských rukojmích. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vládní prohlášení. Podle izraelských médií pro dohodu zvedlo ruku celkem 24 ministrů koaliční vlády premiéra Benjamina Netajahua, zatímco osm jich hlasovalo proti.

Čínská sociální síť TikTok prohrála spor u amerického Nejvyššího soudu

Čínská sociální síť TikTok podle amerických médií prohrála spor u Nejvyššího soudu Spojených států ohledně zákona o změně vlastnictví. Zákon neporušuje svobodu projevu, rozhodli soudci. U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Jiří Procházka si oholil ikonický účes na podporu pacientů s rakovinou

MMA zápasník Jiří Procházka se rozhodl pro radikální změnu. Oholil si svou typickou "anténku", která byla jeho poznávacím znamením během zápasů v UFC. Tímto gestem chtěl projevit solidaritu s onkologickými pacienty, zejména s jednou ze svých fanynek.

V Německu se nepotvrdilo další podezření na slintavku a kulhavku

Podezření na nakažení dalšího zvířete slintavkou a kulhavkou se v Německu nepotvrdilo. Stanici Deutschlandfunk to dnes řekl ministr zemědělství Cem Özdemir. Regionální deník Märkische Oderzeitung ve čtvrtek uvedl, že po potvrzení vysoce infekční nemoci v chovu buvolů nedaleko Berlína veterináři zkoumají další podezřelý případ v jiném chovu. Odborná laboratoř ale nákazu nakonec nepotvrdila.

Putin a Pezeškján podepsali dohodu o partnerství mezi Ruskem a Íránem

Íránský prezident Masúd Pezeškján a jeho ruský protějšek Vladimir Putin dnes v Kremlu podepsali novou dohodu o komplexním strategickém partnerství mezi oběma zeměmi, oznámily tiskové agentury. Pakt, který vyvolává obavy na Západě a který zahrnuje užší vojenskou spolupráci, Moskva a Teherán uzavřely krátce před návratem Donalda Trumpa do Bílého domu. Neobsahuje však klauzuli o vzájemné obraně podobnou té, jíž zahrnuje pakt mezi Moskvou a Severní Koreou, upozornila agentura Reuters.
Reklama
Reklama