menu

-0.5 C
Czech
Sobota 22. února 2025

Tragédie v Jižní Koreji: Herečka Kim Sae-ron (24) byla nalezena mrtvá

Jihokorejská herečka Kim Sae-ron, známá z Netflixu, byla nalezena mrtvá ve svém domě v Soulu. Bylo jí pouhých 24 let. Policie se domnívá, že šlo o sebevraždu.

V Rijádu začala jednání mezi USA a Ruskem o ukončení války na Ukrajině

V saúdském Rijádu dopoledne začaly rozhovory mezi zástupci Spojených států a Ruska o ukončení války na Ukrajině, uvádí agentury. Americkou stranu vede ministr zahraničí Marco Rubio, v ruské delegaci nechybí jeho protějšek Sergej Lavrov. Schůzky v paláci Diríja se účastní také saúdský ministr zahraničí Fajsal bin Farhán, uvedla agentura AP. Ukrajinští zástupci na dnešní jednání o ukončení války, kterou Rusko rozpoutalo svou invazí před třemi lety, pozváni nebyli.

ANALÝZA: Ruská ekonomika zatím roste, čeká ji však temná budoucnost

Ruský prezident Vladimir Putin útokem na Ukrajinu možná více ztratil, než získal. Rusku se sice dařilo a stále částečně daří obcházet západní sankce, jeho ekonomika však ztrácí pevnou půdu pod nohama a nehledě na zdánlivý růst se řítí do propasti. Před Moskvou leží krátkodobé i dlouhodobé výzvy, Ukrajina se přitom už dva a půl roku brání ruské agresi.

V reakci na ruskou invazi na Ukrajinu reagoval Západ sankcemi vůči ruským firmám a jednotlivcům, přičemž zmrazil v zahraničí majetek různým subjektům a oligarchům. Cílem nebylo poslat ruské obyvatelstvo do chudoby, ale zastavit válku.

Západ chtěl oslabit schopnost Ruska financovat válku, což byl i důvod zacílení sankcí na ruskou politickou, vojenskou i hospodářskou elitu. Moskva propagovala doma i ve světě ruské hospodářství jako takřka neporazitelné, dopad sankcí nicméně pocítilo.

Reklama

Podle odhadů Světové banky, Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se ruský hrubý domácí produkt (HDP) v roce 2022 propadl o 2,1 procenta, píše na svých stránkách Evropská rada.

OECD očekávala pád ruského HDP v roce 2023 o 2,5 procenta, Světová banka o 0,2 procenta a MMF o 0,7 procenta. Ruská ekonomika se však podle agentury Reuters v loňském roce překvapivě vrátila k růstu o 3,6 procenta.

Sankce v roce 2022 zasáhly i ruský obchod a zisky z fosilních paliv – ty se v roce 2023 meziročně propadly o více než čtvrtinu a letos v únoru o dalších 40 procent. Rusko přitom ještě v roce 2022 z rostoucích cen ropy těžilo.

Utahovalo kohoutky a drželo tak EU pod krkem, což blok přimělo zavést cenový strop a odklonit se od ruské ropy. „Fosilní válku“ s EU s cílem uvrhnout celý kontinent do energetické krize ale Moskva prohrála. Evropa je dnes na krvavé ruské ropě nezávislá. Podíl Ruska na dovozu ropy do EU klesl dle dat Eurostatu z 21 procent ve druhém čtvrtletí roku 2022 na procento ve druhém čtvrtletí roku 2024.

Rusko si hledá nové cesty

Rusko bylo podle serveru Politico nuceno zahájit vlastní výrobu náhradních dílů do západních kmotřeních letadel Boeing a Airbus. Už v roce 2022 musely tamní aerolinky rozebírat vlastní letadla, aby zajistily náhradní díly jinak dovážené z ciziny.

Řada západních společností se stáhla z ruského trhu a nahradily je místní varianty. V tomto případě ovšem kolektivní rozhodnutí západních společností s ruskou ekonomikou příliš nezacloumalo, stovky z nich tam totiž nakonec zůstaly.

Válka na Ukrajině trvá dva a půl roku a ekonomika Ruska působí, jako by opravdu sankcím i přes všechna úskalí odolala. EU zemi vyloučila z bankovního systému SWIFT, uzavřela vzdušný a námořní prostor ruským letadlům a lodím a vypadá to, že marně.

Celkem čtrnáct balíků sankcí EU včetně dalších z USA a jiných zemí prakticky izolovalo Rusko od západního světa, aniž by ochromilo ruský zbrojní průmysl. Dodávky zbraní a munice navíc Moskva získává od Íránu, Číny, Severní Koreje a Běloruska.

Rusko má rovněž přístup k západním technologiím díky obchodnímu partnerství se zeměmi, jako je Arménie, Kazachstán, Kyrgyzstán nebo Gruzie. Ruská ekonomika však hlavně přešla na válečnou a začala rychle růst, nehledě na sankce.

Federace navzdory sankcím a válce na Ukrajině povýšila z ekonomiky s vyššími středními příjmy (HNP) na ekonomiku s vysokými příjmy, napsal v červenci server The Economic Times, který se odvolal na klasifikaci každoročně aktualizovanou Světovou bankou.

Moskva stále zbrojí

Ruská federace skutečně zatím žádnou ekonomickou katastrofu nezažívá, ukázala analýza čtyř evropských ekonomických výzkumných institutů. Z jejich závěrů vyplývá, že ekonomické sankce skutečně nemají větší dopad na ruský zbrojní průmysl.

Zboží, suroviny a technologie k udržování zbrojního průmyslu proudí do Ruska různými oklikami dál. Objem tohoto vývozu stoupl od října 2022 do září 2023 o 18 procent, ukázala studie francouzské IÉSEG School of Management.

Moskva vyrábí zbraně dál a v případě některých klíčových zbraní výrobu dokázala urychlit, zjistil výzkum Royal United Services Institute. Umožňuje to vývoz z Unie do Turecka, Spojených arabských emirátů, Kazachstánu a dalších zemí blízkých Rusku.

Nejde jen o součástky důležité pro výrobu zbraní, ale o další řadu produktů ze Západu, jako jsou ojeté automobily. Kromě výše zmíněných států Rusku pomáhá Společenství nezávislých států (SNS), což jsou bývalé země Sovětského svazu.

Tam kromě Ruska a Běloruska patří již zmíněná Arménie a Kyrgyzstán, ale také Moldavsko, Tádžikistán, Uzbekistán a Ázerbájdžán. Rusko však obchází sankce také proto, že mnoho národů nezavedlo sankce. Například Turecko, člen NATO.

Ruská ekonomika dostala podle magazínu Forbes největší ránu v roce 2022, kdy se míra inflace zvedla z 6,7 procenta na 13,8 procenta. Ruský hrubý domácí produkt (HDP) se v prvních devíti měsících války propadl o tři až čtyři procenta.

Jed začíná účinkovat

Nic však není, jak se zdá. „Ruská ekonomika teď silně roste kvůli boomu obranného průmyslu, nicméně z dlouhodobého hlediska mohou sankce posloužit jako pomalu účinkující jed,“ zhodnotil expert na Rusko Vasilij Astrov.

Jak píšeme výše, zboží, suroviny a technologie důležité pro udržování válečného průmyslu proudí do Ruska dál a ruská výroba zbraní a munice jede na plné obrátky. Ruské HDP roste rychle nehledě na dva a půl roku trvající konflikt a stále tvrdší západní ekonomické sankce.

Moskva však masivním zvýšením výdajů do armády hodila přes palubu civilní obyvatelstvo, jehož životní úroveň se začala propadat, hodnotí server The Insider. I když to vypadá, že se některé ukazatele zlepšily, domácí spotřeba a investice klesají.

„Odborníci se již dlouho shodují, že je velkým omylem se domnívat, že válka skutečně prospívá ekonomice válčícího státu,“ uvedl autor článku Vadim Belkin. Válka totiž vyčerpává zdroje surovin, kapitálové investice i lidskou pracovní sílu.

Hrubý domácí produkt podle odhadů ruského ministerstva hospodářského rozvoje v prvním letošním čtvrtletí vzrostl o 5,4 procenta a přímé náklady Ruska na válku jsou zatím překvapivě nízké. Od začátku invaze vzrostly o 21,8 až 27,3 miliardy dolarů ročně, což je jen 1,3 procenta HDP.

Jenže Rusko zaznamenalo pokles rozpočtových příjmů z 35,6 procenta HDP v roce 2021 na 32,4 procenta v roce 2023. Z toho vychází každoroční výpadek 60 miliard dolarů ročně, tedy 3,2 procenta HDP, píše autor článku.

Potopa na obzoru

Ruská ekonomika se v posledních dvou letech stala závislou na čínském jüanu, aby obešla západní sankce. USA však letos v červnu zavedly dodatečné sankce dopadající na čínské banky, financující ruskou válku. Tím Moskvu de facto od jüanu odstřihly.

To se projevuje tak, že ruští vývozci nedostávají řádně zaplaceno za svůj export do Číny, což je další výrazná komplikace pro ruský obchod a ekonomiku. Na Ukrajině navíc Rusko ztrácí tisíc mužů denně a ruská pracovní síla se smrskává.

Rusko sice zatím západním sankcím odolává a přechod na válečnou ekonomiku zvládá, na obzoru se však objevují dlouhodobé problémy, napsal v nedávném článku profesor ekonomie Richard Portes z London Business School.

Odliv mozků ze země prohlubuje strukturální problémy v ruském hospodářství. Po zahájení invaze na Ukrajinu uprchlo z Ruska až 86 procent Rusů mladších 45 let a 80 procent z nich mělo vysokoškolský titul, odhadoval francouzský institut mezinárodních vztahů.

Organizace spojených národů (OSN) navíc podle deníku Hrot ve své projekci uvedla, že se na Rusko řítí demografická katastrofa obrovských rozměrů. Odliv Rusů a obrovské ztráty na Ukrajině způsobí, že ruská populace bude do konce století poloviční.

Rusko zažívá demografickou krizi už delší dobu. Porodnost je tam nejnižší od roku 1999 a postupně klesá od roku 2015. Dolní komora ruského parlamentu proto v pátek schválila zákon, který jednotlivcům i firmám zakazuje propagovat život bez dětí.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Ruská ekonomika se může letos zhroutit jako domeček z karet

Ruská ekonomika je podle Kremlu ve skvělém stavu. Hrubý domácí produkt (HDP) roste extrémním tempem a překonává ten americký, nezaměstnanost je nízká a inflace je sice vysoká, ale není to nic, co by nešlo zvládnout. Takové signály teď Moskva posílá na Západ. „Porazili jsme vás“. Situace je však podle expertů dramaticky odlišná. Ve skutečnosti může ruská ekonomika zkolabovat. Ne za deset let, ne za pět let nebo za dva roky, ale už letos.

ANALÝZA: Zoufalství, frustrace a alkohol. Ukrajinská armáda prochází těžkou krizí

Ukrajinská armáda statečně brání svou zemi už třetím rokem a dalo by se říci, že ruský prezident Vladimir Putin si na ní vylámal zuby. Jenomže, tak jako každá válka, i ta na Ukrajině si vybírá svou daň na lidech, zejména na vojácích. Jsou vyčerpaní, demotivovaní a naštvaní na své velitele. Dlouho neviděli své rodiny a dost možná už je kvůli nedostatečné rotaci neuvidí. A tak raději dezertují.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Útočník na Salmana Rushdieho shledán vinným z pokusu o vraždu

Hadi Matar, 27letý muž z New Jersey, byl v pátek shledán vinným z pokusu o vraždu britsko-indického spisovatele Salmana Rushdieho. Verdikt vynesla porota v Chautauqua County Court v americkém státě New York po dvoutýdenním soudním procesu. Matar čelí trestu až 30 let vězení.

Švédsko vyšetřuje nové podezření ze sabotáže podmořských kabelů v Baltském moři

Švédská policie vyšetřuje podezření na sabotáž podmořského telekomunikačního kabelu v Baltském moři. Pobřežní stráž vyslala do oblasti, kde bylo v posledních měsících poškozeno několik kabelů na mořském dně, plavidlo.

Chaos v Miami Beach. Žid střílel na Izraelce, spletl si je s Palestinci

Izraelec Mordechai Brafman (27 let) postřelil v Miami Beach v americké Kalifornii dvojici izraelských turistů. Myslel si, že střílí na Palestince. Oběti v tomto případu přitom sdílí nenávistné a extremistické postoje vůči Palestincům s útočníkem. Ten teď čelí obvinění z pokusu o dvojnásobnou vraždu. Muži byli převezeni do nemocnice s lehkými zraněními.

Trumpova vláda masivně propouští. Dopady mohou zasáhnout i Evropu

Americká vláda pod vedením Donalda Trumpa zahájila masové propouštění federálních zaměstnanců, což může mít dopad nejen na tamní ekonomiku, ale i na globální trhy. Soud ve Washingtonu rozhodl, že administrativa může pokračovat ve snižování počtu úředníků, přestože odbory tvrdí, že proces je nezákonný.

EU posílí ochranu podmořských kabelů, plánuje drony i rychlé opravy

Evropská komise navrhla nová opatření, jak zlepšit bezpečnost podmořských kabelů, které se v uplynulých měsících staly terčem mnoha incidentů. Informovala o tom dnes při návštěvě Helsinek místopředsedkyně Evropské komise (EK) Henna Virkkunenová. Cílem akčního plánu je posílit dohled nad podmořskými kabely, odhalovat incidenty dříve, než se stanou, a při jejich poškození je rychleji opravit. Podle eurokomisaře pro obranu Andriuse Kubiliuse by rovněž situaci v postižených oblastech měly monitorovat drony pod vodou i ve vzduchu.

Kanada ovládla Turnaj čtyř zemí, McDavid rozhodl finále proti USA

Hokejisté Kanady na Turnaji čtyř zemí získali zlato. Ve finále porazili USA 3:2 v prodloužení, když rozhodující trefu zaznamenal Connor McDavid. Kanadský kapitán Sidney Crosby po zápase zvedl nad hlavu vítěznou trofej a fanoušci oslavovali odplatu za prohru ze základní části.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Ruská ekonomika se může letos zhroutit jako domeček z karet

Ruská ekonomika je podle Kremlu ve skvělém stavu. Hrubý domácí produkt (HDP) roste extrémním tempem a překonává ten americký, nezaměstnanost je nízká a inflace je sice vysoká, ale není to nic, co by nešlo zvládnout. Takové signály teď Moskva posílá na Západ. „Porazili jsme vás“. Situace je však podle expertů dramaticky odlišná. Ve skutečnosti může ruská ekonomika zkolabovat. Ne za deset let, ne za pět let nebo za dva roky, ale už letos.

ANALÝZA: Zoufalství, frustrace a alkohol. Ukrajinská armáda prochází těžkou krizí

Ukrajinská armáda statečně brání svou zemi už třetím rokem a dalo by se říci, že ruský prezident Vladimir Putin si na ní vylámal zuby. Jenomže, tak jako každá válka, i ta na Ukrajině si vybírá svou daň na lidech, zejména na vojácích. Jsou vyčerpaní, demotivovaní a naštvaní na své velitele. Dlouho neviděli své rodiny a dost možná už je kvůli nedostatečné rotaci neuvidí. A tak raději dezertují.

ANALÝZA: Putin poslal Rusko do ekonomické pasti, z níž není návratu

Ruská ekonomika si dva roky od začátku války na Ukrajině vedla i přes mezinárodní izolaci země a západní sankce překvapivě dobře. Je však rok 2025 a karty se obrací. Příliš vysoká inflace a úrokové sazby mohou v Rusku spustit vlnu bankrotů, oligarchové i politické elity pociťují zklamání z nedosaženého vítězství na bitevním poli a nálada v Kremlu se zhoršuje. Prezident Vladimir Putin dokázal svou „speciální vojenskou operací“ jedinou věc. Vrátit ekonomiku své země zpátky do pomyslného středověku.

ANALÝZA: Repatriace zajatých Severokorejců se rovná rozsudku smrti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že vymění dvojici zajatých severokorejských vojáků za ukrajinské zajatce držené na ruském území. Budoucnost dvou zraněných mužů je i přesto nejistá. Jejich vlast je totiž nepřivítá jako válečné hrdiny, místo toho se postará o jejich mlčenlivost nebo rovnou zmizení. Sami se nakonec nemusejí chtít vrátit, protože okusili životní radosti, jako je dostatek jídla nebo internet. Jaké možnosti v takovém případě mají?

ANALÝZA: Trump má problém. Putin o příměří nestojí, chce válku

Ruský prezident Vladimir Putin projevil zájem jednat s Donaldem Trumpem o ukončení bojů na Ukrajině a nově zvolený americký prezident se s ním skutečně plánuje setkat. Snahu ukončit konflikt co nejdříve považuje za prioritu, což je i důvod, proč na setkání s šéfem Kremlu kývl. Ten sice dává najevo zájem o mírová jednání, ve skutečnosti ho však příměří nezajímá. Chce na Ukrajině zvítězit vojensky nebo dohodou a neustoupí. Hraje mu do karet i rychlý postup jeho armády v Doněcké oblasti.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Útočník na Salmana Rushdieho shledán vinným z pokusu o vraždu

Hadi Matar, 27letý muž z New Jersey, byl v pátek shledán vinným z pokusu o vraždu britsko-indického spisovatele Salmana Rushdieho. Verdikt vynesla porota v Chautauqua County Court v americkém státě New York po dvoutýdenním soudním procesu. Matar čelí trestu až 30 let vězení.

Švédsko vyšetřuje nové podezření ze sabotáže podmořských kabelů v Baltském moři

Švédská policie vyšetřuje podezření na sabotáž podmořského telekomunikačního kabelu v Baltském moři. Pobřežní stráž vyslala do oblasti, kde bylo v posledních měsících poškozeno několik kabelů na mořském dně, plavidlo.

Chaos v Miami Beach. Žid střílel na Izraelce, spletl si je s Palestinci

Izraelec Mordechai Brafman (27 let) postřelil v Miami Beach v americké Kalifornii dvojici izraelských turistů. Myslel si, že střílí na Palestince. Oběti v tomto případu přitom sdílí nenávistné a extremistické postoje vůči Palestincům s útočníkem. Ten teď čelí obvinění z pokusu o dvojnásobnou vraždu. Muži byli převezeni do nemocnice s lehkými zraněními.

Trumpova vláda masivně propouští. Dopady mohou zasáhnout i Evropu

Americká vláda pod vedením Donalda Trumpa zahájila masové propouštění federálních zaměstnanců, což může mít dopad nejen na tamní ekonomiku, ale i na globální trhy. Soud ve Washingtonu rozhodl, že administrativa může pokračovat ve snižování počtu úředníků, přestože odbory tvrdí, že proces je nezákonný.

EU posílí ochranu podmořských kabelů, plánuje drony i rychlé opravy

Evropská komise navrhla nová opatření, jak zlepšit bezpečnost podmořských kabelů, které se v uplynulých měsících staly terčem mnoha incidentů. Informovala o tom dnes při návštěvě Helsinek místopředsedkyně Evropské komise (EK) Henna Virkkunenová. Cílem akčního plánu je posílit dohled nad podmořskými kabely, odhalovat incidenty dříve, než se stanou, a při jejich poškození je rychleji opravit. Podle eurokomisaře pro obranu Andriuse Kubiliuse by rovněž situaci v postižených oblastech měly monitorovat drony pod vodou i ve vzduchu.

Kanada ovládla Turnaj čtyř zemí, McDavid rozhodl finále proti USA

Hokejisté Kanady na Turnaji čtyř zemí získali zlato. Ve finále porazili USA 3:2 v prodloužení, když rozhodující trefu zaznamenal Connor McDavid. Kanadský kapitán Sidney Crosby po zápase zvedl nad hlavu vítěznou trofej a fanoušci oslavovali odplatu za prohru ze základní části.

Konec jedné éry ve světě 007: Značku James Bond převzal Amazon

Společnost Amazon oznámila převzetí plné tvůrčí kontroly nad filmovou sérií James Bond. Dlouholetí producenti Barbara Broccoli a Michael G. Wilson, kteří byli považováni za ochránce ikonické značky, ve svých pozicích končí.

Rusové a Američané podle Reuters opakovaně jednali o Ukrajině ve Švýcarsku

Američané z přechodového týmu nynějšího prezidenta Donalda Trumpa se v uplynulých měsících opakovaně a v tichosti sešli s ruskými zástupci ve Švýcarsku, aby jednali o možnostech ukončení války na Ukrajině. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Ta poznamenala, že jedna ze schůzek v Ženevě se časově shodovala s Mnichovskou bezpečnostní konferencí, kterou před týdnem hostila bavorská metropole.

Rýže budoucnosti: Nová odrůda může vyřešit změnu klimatu i hladomor

Globální oteplování spojujeme hlavně s nejčastěji zmiňovaným oxidem uhličitým (CO2), důležitou roli v něm ale hraje i metan. Ten se sice neudrží v atmosféře tak dlouho jako prvně zmíněný bezbarvý plyn, klima však otepluje 25krát rychleji. Nejvíce emisí pochází z chovu dobytka, nemalý podíl na tom ale mají i rýžová pole. To se však může díky švédským vědcům změnit,
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás