menu

14.1 C
Czech
Čtvrtek 17. dubna 2025

Muž omylem deportovaný do megavězení v Salvadoru má smůlu, ven ho nepustí. A to i přes nařízení soudu

Salvador odmítá vrátit Kilmara Ábrega Garcíu, kterého americká vláda omylem deportovala do Cecotu, kontroverzního vězení pro gangstery. Garcíu zde drží v nelidských podmínkách, přestože k jeho okamžitému propuštění vyzvaly soudy.​

Ukrajina potřebuje další zbraně, aby byla silná pro jednání, shodují se spojenci

Ukrajinu je třeba vojensky podporovat i v době snah o mírová jednání, aby byla její pozice vůči agresorskému Rusku co nejsilnější. Na úvod dnešní schůzky ministrů obrany kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) se na tom shodli ministři Británie a Německa John Healey a Boris Pistorius. Zasedání skupiny založené před třemi lety Spojenými státy se vůbec poprvé osobně neúčastnil zástupce americké vlády, ministr obrany Pete Hegseth se ke svým kolegům z pěti desítek zemí světa hodlá připojit na dálku. Německé ministerstvo obrany uvedlo, že Berlín dodá Ukrajině do roku 2029 zbraně a vojenské vybavení v hodnotě 11 miliard eur (277 miliard korun). Healey oznámil, že jeho země poskytne nový balík vojenské podpory za dalších 350 milionů liber (10,2 miliardy korun) a vyzval k novým závazkům i ostatní země.

ANALÝZA: Rusko ztrácí schopnost obcházet sankce, klíčoví partneři se k němu otáčejí zády

Ruská ekonomika čelí další výzvě, a sice problémům na trhu s ropou. Zatímco na jeho rafinerie podnikají nálety hejna ukrajinských dronů, Kremlu se již nedaří tak efektivně obcházet západní sankce, kvůli nimž navíc Moskva nemá přístup k součástkám potřebným k opravě poškozených rafinerií. Blíží se energetická krize Ruské federace? Kyjev vycítil příležitost a chopil se jí, navzdory kritice ze strany USA.

Západ znepokojila houževnatost ruské ekonomiky, jež ustála tvrdé sankce. Kremlu se je z velké části podařilo obcházet, což platí také o těch namířených na jeho ropný průmysl. Rusko je energetický gigant, zdravý export ropy potřebuje.

Moskva financuje válečné tažení na Ukrajině právě tímto klíčovým zdrojem. Západ proto omezil dodávky „krvavé ropy“ a uvalil na ni cenový strop. Za výhodu lze jistě označit získání větší nezávislosti na ruské surovině. Kreml se však položit na lopatky nepovedlo.

V prvé řadě pomáhá Rusku sankce obcházet Turecko, napsal deník The Kyiv Independent. Turecko je sice členem Severoatlantické aliance (NATO), na Kreml nicméně sankce neuvalilo.

Data společnosti Kpler, jež se zaměřuje na sledování komodit po světě, prozradila dodávky ruské ropy do terminálu Dörtyol na jižním pobřeží Turecka. V roce 2021 sem dorazilo celkem 584 tisíc barelů ropy a ropných produktů z Ruska.

Předloni to přitom bylo už 2,6 milionu barelů a loni 10,4 milionu barelů. To je skoro dvacetkrát více než před začátkem války na Ukrajině. Co hůř, asi 85 procent zásob zamířilo z terminálu Dörtyol do zemí EU, hlavně pak do Řecka.

Palivo z terminálu konkrétně putovalo do řecké rafinerie Motor Oil Hellas, mezi jejíž přední zákazníky patří americké ministerstvo obrany. Moskva, která tak Západ obelstila, navíc nalákala na slevy státy nezapojené do sankční odvety.

Rusko loni podle agentury Reuters předstihlo Saúdskou Arábii a stalo se největším dodavatelem ropy do Číny. Za rok 2023 dodalo komunistickému státu 107 milionů tun ropy, což odpovídá 2,1 milionu barelů denně.

Zlákat levnější ruskou ropou se však nechala i Indie. Ruská ropa tvoří téměř třetinu indického dovozu. Saúdská Arábie, třetí největší dodavatel ropy po Rusku, kompenzovala slabší prodeje do Číny navýšením exportu na západní trhy.

Zásah do Achillovy paty

Západ díry v sankcích odhalil a aplikoval záplatu. EU je nedávno zpřísnila a zavedla takzvané sekundární sankce rozšiřující se na třetí strany, které pomáhají Rusku omezení obcházet, a tedy i nepřímo podporovat jeho válečnou ekonomiku.

„Hlavní je posílit již zavedené sankce proti hlavním exportním odvětvím Ruska. Je důležité zlepšit sankční mechanismus a znemožnit obcházení sankcí Rusku a těm, kteří jsou připraveni přispívat na jeho zisky,“ řekla začátkem roku Anna Lachyna agentuře Ukrinform.

„Řešení, které je nasnadě, je o hromadném uplatňování sekundárních sankcí,“ dodala poradkyně vedoucího výboru pro mezinárodní obchod v kanadském parlamentu a partnerka komunikační agentury Dobrá politika.

Tento nástroj podle ní sankcemi potrestá třetí strany a subjekty, které nakupují, zpracovávají a prodávají ruské zboží a suroviny na mezinárodních trzích. Od 1. března platí sankce proti třetím zemím pomáhajícím Rusku, kde se prodávají a zpracovávají diamanty.

Sekundární sankce platí i na ropné produkty, plyn a další ruské suroviny se zbožím. „Zároveň zatím není jasné, zda tento krok bude účinný,“ přiznala začátkem roku Lachyna. Byl účinný, jak vyplynulo z článku serveru Business Insider.

Sama guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullina přiznala, že sekundární sankce již zasahují příjmy Ruska z vývozu ropy. Některé čínské banky v únoru stoply platby do sankciovaných ruských finančních institucí.

Transakce do rizikových ruských bank ale nově omezují i banky ve Spojených arabských emirátech, v Turecku a Rakousku. Tyto instituce pomáhaly Rusku účinně obcházet západní sankce, nyní se ovšem bankovní mezera uzavírá.

Všichni mají jednoduše obavy, že budou sankcionováni. Dalo by se říci, že EU našla Achillovu patu ruské ekonomiky. „Kvůli sankcím máme určité potíže s prováděním přeshraničních plateb,“ přiznala Nabiullina.

Ukrajinci vycítili slabost

Ukrajina chytře využila situace a nasměrovala svá hejna kamikadze dronů na ropné rafinerie na ruském území. K těmto útokům docházelo stále častěji a hlouběji. Desítky dronů zaútočily na rafinerie v evropské oblasti Ruska třeba i v rámci několika dní.

Kreml tvrdil, že většinu dronů sestřelil. Záběry rafinerií v plamenech nicméně hovoří o opaku. Že se jednalo o cílené útoky na ruskou energetickou infrastrukturu, dokazují rozměry ukrajinských úderů. Kyjev se snažil zahltit ruskou protivzdušnou obranu a udeřit na ropná zařízení.

Ukrajinské dronové útoky od začátku roku podle listu The Kyiv Independent vyřadily zhruba 10 až 15 procent celkové kapacity ruských rafinerií. Podle různých odhadů se to rovná 600 až 900 tisícům barelům z celkové kapacity necelých šesti milionů denně.

Ztráty mohou být ještě větší. Ukrajina totiž drony dosáhne i hluboko do Ruska. Ruská protivzdušná obrana nedokáže pokrýt na tak obrovském území všechny rafinerie, což vybízí k dalším útokům.

Drony nedokážou z provozu rafinerie vyřadit trvale. Rusko však může mít kvůli sankcím problém sehnat některé součástky potřebné k jejich opravě, což představuje závažné riziko pro ruský ropný průmysl.

Ukrajinské údery se projevují i na mezinárodním trhu. Banka JPMorgan odhadla, že by mohla cena za barel narůst o čtyři dolary, napsal server OilPrice. I to je důvod, proč USA vyzvaly Ukrajinu k zastavení takových útoků, uvádí Reuters.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Datová centra Big Tech prohlubují nedostatek vody. Pohání je Trumpova éra

Do mainstreamových médií začínají pronikat reporty o dopadech umělé inteligence na životní prostředí. Patří mezi ně i nejnovější reportáž The Guardian a neziskové investigativní agentury SourceMaterial. Odhalila totiž, že Big Tech firmy Amazon, Microsoft a Google budují datová centra, žíznící kvůli ochlazení přístrojů po obrovském množství vody, také v jedněch z nejsušších oblastí na světě. Politické klima v USA a ambiciózní investice do domácí AI infrastruktury prezidenta Donalda Trumpa jménem Stargate Initiative ale nenaznačují, že by tamní vláda hodlala ve jménu životního prostředí zakročit.

Ruské drony masivně útočily na Oděsu, zranily tři lidi, hlásí Ukrajina

Ruské drony v noci na dnešek masivně útočily na ukrajinský černomořský přístav Oděsa, kde poničily obytné domy a infrastrukturu a způsobily požáry. Informovali o tom místní činitelé. Nejméně tři lidé utrpěli při náletech zranění. Ruské ministerstvo obrany naproti tomu na telegramu uvedlo, že protivzdušná obrana zlikvidovala 26 útočících ukrajinských bezpilotních letounů.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Koruna posílila k euru i dolaru, burza mírně oslabila

Česká koruna ve středu překvapivě posílila vůči oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru si polepšila o pět centů a uzavřela na 25,02 Kč/EUR, zatímco vůči dolaru posílila o 15 centů na 21,98 Kč/USD. V průběhu dne se koruna dostala i pod hranici 25 korun za euro.

Slovensko schválilo zákon, který zpřísní podmínky pro nevládní organizace

Slovenský parlament přijal změnu zákona, která ukládá nevládním organizacím nové povinnosti. Novela zavádí povinnost vykazovat dárce, a to bez ohledu na výši příspěvků. Zákon ještě musí podepsat prezident.

Rubio, Witkoff tento týden zamíří do Paříže na jednání o Ukrajině, Íránu a clech

Šéf americké diplomacie Marco Rubio a zvláštní vyslanec Bílého domu Steve Witkoff tento týden plánují odjet do Francie na jednání o válce na Ukrajině, Íránu a obchodních vztazích v souvislosti s americkými cly. Napsal to dnes server Politico s odvoláním na dva zdroje obeznámené s přípravami cesty. Očekává se, že Witkoff se setká s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, zatímco Rubia přivítá jeho francouzský protějšek Jean-Noël Barrot.

Trump si účinkování v Sám doma 2 vynutil, tvrdí režisér komedie. Teď by ho nejraději vystřihl

Režisér Chris Columbus se po více než třiceti letech od premiéry rodinného hitu Sám doma 2: Ztracen v New Yorku netají tím, že by nejraději ze snímku odstranil krátkou scénu s Donaldem Trumpem. Ten se ve filmu z roku 1992 objevil v sedmivteřinové pasáži, v níž malému Kevinovi ukazuje cestu k hotelové recepci. Hotel Plaza, kde byla scéna natočena, tehdy patřil právě Trumpovi.

KLDR za tři měsíce Jihokorejcům poslala přes 126.000 phishingových mailů

Severní Korea mezi loňským listopadem a letošním lednem poslala přes 126.000 phishingových e-mailů, které byly určeny Jihokorejcům. Podle agentury Jonhap to uvedla Korejská národní policejní agentura (KNPA). Severokorejští hackeři použili stejné servery jako při předchozích kybernetických útocích a jejich IP adresy se nacházely v oblastech mezi KLDR a sousedící čínskou provincií Liao-ning.

Bílý dům navrhuje zrušit financování mírových misí OSN

Rozpočtový úřad Bílého domu navrhuje zrušit americké financovaní mírových misí OSN, což zdůvodňuje neúspěšnými operacemi těchto jednotek v Mali, Libanonu či Kongu. Informovala o tom v noci na dnešek agentura Reuters s odvoláním na interní dokument rozpočtového úřadu Bílého domu.

Čínská ekonomika překvapila růstem, dopady cel se teprve projeví

Čínský hrubý domácí produkt (HDP) překvapil analytiky meziročním růstem o 5,4 procenta, očekávali přitom růst o 5,1 procent. Ve srovnáním s přechozím čtvrtletím pak vzrostl o 1,2 procenta. Výsledky čínského statistického úřadu jsou sice pozitivní, plně se ale nestihla projevit americká cla.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Datová centra Big Tech prohlubují nedostatek vody. Pohání je Trumpova éra

Do mainstreamových médií začínají pronikat reporty o dopadech umělé inteligence na životní prostředí. Patří mezi ně i nejnovější reportáž The Guardian a neziskové investigativní agentury SourceMaterial. Odhalila totiž, že Big Tech firmy Amazon, Microsoft a Google budují datová centra, žíznící kvůli ochlazení přístrojů po obrovském množství vody, také v jedněch z nejsušších oblastí na světě. Politické klima v USA a ambiciózní investice do domácí AI infrastruktury prezidenta Donalda Trumpa jménem Stargate Initiative ale nenaznačují, že by tamní vláda hodlala ve jménu životního prostředí zakročit.

Ruské drony masivně útočily na Oděsu, zranily tři lidi, hlásí Ukrajina

Ruské drony v noci na dnešek masivně útočily na ukrajinský černomořský přístav Oděsa, kde poničily obytné domy a infrastrukturu a způsobily požáry. Informovali o tom místní činitelé. Nejméně tři lidé utrpěli při náletech zranění. Ruské ministerstvo obrany naproti tomu na telegramu uvedlo, že protivzdušná obrana zlikvidovala 26 útočících ukrajinských bezpilotních letounů.

Pomsta byla sladká. Viníci zodpovědní za útok na Sumy byli potrestáni, uvedla ukrajinská armáda

Ukrajinská armáda se pomstila ruské raketové brigádě za útok na město Sumy, kde zahynuly desítky lidí a přes sto jich bylo zraněno. Na operaci spolupracovalo několik jednotek včetně kontrarozvědky. Rozsah napáchaných škod zatím není znám a zjišťuje se.

Dohodnout se s USA na klíčových částech mírové dohody není snadné, řekl Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že dohodnout se se Spojenými státy na klíčových částech možné mírové dohody o ukončení ruské války proti Ukrajině není snadné. Tvrdil to v rozhovoru s ruským listem Kommersant.

Ruské úřady hlásí jednu oběť po útoku ukrajinských dronů na Kursk

Útok ukrajinských dronů na západoruské město Kursk připravil o život seniorku a dalších devět lidí zranil. Na několika místech vypukly požáry, uvedly místní úřady. Ruské ministerstvo obrany na telegramu informovalo o sestřelení 115 ukrajinských dronů nad různými regiony, nejvíce z nich nad Kurskou oblastí.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Koruna posílila k euru i dolaru, burza mírně oslabila

Česká koruna ve středu překvapivě posílila vůči oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru si polepšila o pět centů a uzavřela na 25,02 Kč/EUR, zatímco vůči dolaru posílila o 15 centů na 21,98 Kč/USD. V průběhu dne se koruna dostala i pod hranici 25 korun za euro.

Slovensko schválilo zákon, který zpřísní podmínky pro nevládní organizace

Slovenský parlament přijal změnu zákona, která ukládá nevládním organizacím nové povinnosti. Novela zavádí povinnost vykazovat dárce, a to bez ohledu na výši příspěvků. Zákon ještě musí podepsat prezident.

Rubio, Witkoff tento týden zamíří do Paříže na jednání o Ukrajině, Íránu a clech

Šéf americké diplomacie Marco Rubio a zvláštní vyslanec Bílého domu Steve Witkoff tento týden plánují odjet do Francie na jednání o válce na Ukrajině, Íránu a obchodních vztazích v souvislosti s americkými cly. Napsal to dnes server Politico s odvoláním na dva zdroje obeznámené s přípravami cesty. Očekává se, že Witkoff se setká s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, zatímco Rubia přivítá jeho francouzský protějšek Jean-Noël Barrot.

Trump si účinkování v Sám doma 2 vynutil, tvrdí režisér komedie. Teď by ho nejraději vystřihl

Režisér Chris Columbus se po více než třiceti letech od premiéry rodinného hitu Sám doma 2: Ztracen v New Yorku netají tím, že by nejraději ze snímku odstranil krátkou scénu s Donaldem Trumpem. Ten se ve filmu z roku 1992 objevil v sedmivteřinové pasáži, v níž malému Kevinovi ukazuje cestu k hotelové recepci. Hotel Plaza, kde byla scéna natočena, tehdy patřil právě Trumpovi.

KLDR za tři měsíce Jihokorejcům poslala přes 126.000 phishingových mailů

Severní Korea mezi loňským listopadem a letošním lednem poslala přes 126.000 phishingových e-mailů, které byly určeny Jihokorejcům. Podle agentury Jonhap to uvedla Korejská národní policejní agentura (KNPA). Severokorejští hackeři použili stejné servery jako při předchozích kybernetických útocích a jejich IP adresy se nacházely v oblastech mezi KLDR a sousedící čínskou provincií Liao-ning.

Bílý dům navrhuje zrušit financování mírových misí OSN

Rozpočtový úřad Bílého domu navrhuje zrušit americké financovaní mírových misí OSN, což zdůvodňuje neúspěšnými operacemi těchto jednotek v Mali, Libanonu či Kongu. Informovala o tom v noci na dnešek agentura Reuters s odvoláním na interní dokument rozpočtového úřadu Bílého domu.

Čínská ekonomika překvapila růstem, dopady cel se teprve projeví

Čínský hrubý domácí produkt (HDP) překvapil analytiky meziročním růstem o 5,4 procenta, očekávali přitom růst o 5,1 procent. Ve srovnáním s přechozím čtvrtletím pak vzrostl o 1,2 procenta. Výsledky čínského statistického úřadu jsou sice pozitivní, plně se ale nestihla projevit americká cla.

Ruské drony masivně útočily na Oděsu, zranily tři lidi, hlásí Ukrajina

Ruské drony v noci na dnešek masivně útočily na ukrajinský černomořský přístav Oděsa, kde poničily obytné domy a infrastrukturu a způsobily požáry. Informovali o tom místní činitelé. Nejméně tři lidé utrpěli při náletech zranění. Ruské ministerstvo obrany naproti tomu na telegramu uvedlo, že protivzdušná obrana zlikvidovala 26 útočících ukrajinských bezpilotních letounů.

Hlavní obchodní vyjednavač Japonska bude v USA jednat o zrušení dovozních cel

Hlavní obchodní vyjednavač Japonska bude ode dneška do pátku jednat s administrativou Donalda Trumpa o možnostech zrušení dovozních cel pro asijskou zemi ve výši 24 procent. S odvoláním na japonskou vládu to napsala agentura AP. Trump tarify zavedl pro většinu zemí světa na začátku měsíce s tím, že jim minulý týden oznámil 90denní odklad na vzájemná vyjednávání.

Pomsta byla sladká. Viníci zodpovědní za útok na Sumy byli potrestáni, uvedla ukrajinská armáda

Ukrajinská armáda se pomstila ruské raketové brigádě za útok na město Sumy, kde zahynuly desítky lidí a přes sto jich bylo zraněno. Na operaci spolupracovalo několik jednotek včetně kontrarozvědky. Rozsah napáchaných škod zatím není znám a zjišťuje se.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás