menu

16.2 C
Czech
Úterý 15. dubna 2025

Karel III. se setkal s italským prezidentem, s Camillou navštívili i Koloseum

Britský král Karel III. společně s manželkou Camillou se včera, během své státní návštěvy Itálie, setkali s prezidentem Sergiem Mattarellou a navštívili některé z nejznámějších římských památek včetně Kolosea nebo hrobu neznámého vojína na náměstí Piazza Venezia, kde položili věnec. Informovala o tom agentura AP.

Rusko a Ukrajina hlásí sestřelení desítek dronů nepřítele

Rusko tvrdí, že v noci na dnešek jeho protivzdušná obrana zničila téměř 160 ukrajinských dronů, uvedlo ministerstvo obrany v Moskvě. Šlo by o jeden z nejrozsáhlejších dronových útoků na Rusko z poslední doby. Kyjev zároveň ohlásil sestřelení 32 ruských dronů.

ANALÝZA: Ruský útok na Evropu? Díky Francii si to Putin ještě rozmyslí

Francouzský jaderný arzenál je pilířem francouzské suverenity, národní hrdosti a symbol nezávislosti země na Spojených státech. Prosazování samostatnosti se Paříži vyplatilo, protože americká politika je dnes nejistá a ukázala, jak moc potřebuje Evropa být samostatnou a silnou. Kontinent krčí svou hlavu pod americkým jaderných deštníkem a pokud ho Washington nad našimi hlavami složí, nabízí nám úkryt před ruskou hrozbou právě Francie.

Americký prezident Donald Trump vyvolal v Evropě od 20. ledna několik šoků. Zatím to nevypadá, že se úplně otočí k Evropě zády, z jeho vyjádření a kroků je ovšem patrná snaha přimět starý kontinent, aby vynakládal více na svou obranu a bezpečnost. Spojené státy zkrátka již nechtějí platit tolik za bezpečnost jiných a chtějí řešit své vlastní problémy – Čínu a Írán.

Washington zatím nestáhne americký jaderný deštník nad Evropou, nenaznačují to Trumpova vyjádření ani politika. Ta zatím může pouze vést k reorganizaci amerických jednotek na evropském území podle toho, kdo kolik dává na obranu. Přesto panují určité obavy z možného stažení amerického jaderného arzenálu v budoucnu.  

Úkryt nám nabízí Francie pod tím svým, značně menším. Ten nemůže nahradit ten americký, ani zdaleka ne. Může ale jeho rozšíření způsobit, aby si ruský diktátor Vladimir Putin nechal zajít na Evropu chuť? A může se přidat i arzenál Velké Británie? Nejprve se musíme podívat na to, jakým způsobem obě země počítají s použitím tohoto odstrašujícího prostředku. To popisuje televize France 24.

Nezávislá Francie

Francouzský jaderný arzenál má hluboké kořeny v nedůvěře země v Ameriku, jež sahá až k Suezské krizi v roce 1956. USA tehdy odmítly podpořit Francii a Británii v znovuzískání Suezského průplavu. Šlo o ponižující neúspěch upadající evropské koloniální mocnosti, jež další desítky let prosazovala snížení závislosti na USA nejen své země, ale i celé Evropy. Což je aktuální právě dnes.

Francie v rámci snahy o nezávislost budovala vlastní jaderný potenciál ve spolupráci s izraelskými vědci. Testování francouzského arzenálu probíhalo nejprve na Sahaře a pak v Polynésii. Když proti špatným bezpečnostním podmínkám při jaderných testech protestovala organizace Greenpeace, vyhodili agenti francouzské tajné služby loď aktivistů do vzduchu a zabili jednoho člověka. Tak moc bere Francie svou nezávislost vážně.

Francouzský prezident Emmanuel Macron nabídl Evropě jadernou spolupráci od zvýšení nejistoty na kontinentu od Trumpovy inaugurace několikrát, přičemž nový budoucí německý kancléř Friedrich Merz si o ni otevřeně řekl. A nejen o francouzský jaderný deštník – i o ten britský.

Francouzský a britský jaderný arzenál je mnohonásobně skromnější než ten americký a ruský. Zatímco Francie disponuje 290 jadernými hlavicemi (moře/vzduch), Velká Británie jich má 225 (pouze voda). Spojené státy disponují 5 244 jadernými zbraněmi (vzduch/země/voda) a Rusko jich vlastní 5 889 (vzduch/země/voda). Američané mají připraveno k okamžitému použití 1 770 jaderných hlavic, Rusové 1 674.

USA a Rusko mají nad Francií a Británii drtivou jadernou převahu. S druhou zmíněnou zemí navíc nelze v rozšíření jaderné spolupráce počítat, s použitím jaderného arzenálu počítá jen v rámci Severoatlantické aliance (NATO). S Francií však může počítat celá Evropa.

Jak píšeme výše, ruský potenciál hromadného ničení je mnohem větší. Francie však nikdy nechtěla v tomto ohledu dohnat USA nebo Rusko. Jejím cílem vždy bylo odstrašit hrozbou tím, že dávala najevo, že dokáže způsobit obrovské, zničující škody. Jak řekl prezident Charles de Gaulle, „musíme dosáhnout schopnosti zabít 80 milionů lidí“.

Příslib zničujících škod  

Francouzský jaderný arzenál je oproti tomu ruskému opravdu „mravenčí“, může ale způsobit ohromující škody. To potvrzuje i Emmanuelle Maitre, vedoucí výzkumná pracovnice francouzské Nadace pro strategický výzkum. „Ačkoli má Francie omezený arzenál, považuje se za dostatečný k tomu, aby způsobil nepřijatelné škody svému protivníkovi,“ vysvětlila. „Byl navržen tak, aby byl schopen za jakýchkoli okolností vrátit úder,“ dodala.

Francie má oproti Velké Británii výhodu v tom, že může udeřit ze vzduchu letouny Rafale. Ty by tak mohly být rozmístěny třeba právě v Německu.

Její slova potvrzují i další experti. „Pouhá možnost zničení nervových center, jako je Moskva a Petrohrad – a na to by francouzský arzenál stačil – má dostatečný odstrašující potenciál a musí s ním počítat i případný ruský protivník,“ sdělil serveru Novinky vojenský analytik z Univerzity obrany Richard Stojar.

Připomněl, že dnešní jaderné zbraně jsou mnohem ničivější než třeba ta svržená na Hirošimu. Jediná taková francouzská raketa by dokázala podle něj srovnat se zemí centrum obou měst a způsobit neakceptovatelné škody. Tak co pak více střel? Francouzské jaderné zbraně jsou navíc podle něj na vysoké úrovni. „Na rozdíl od britského arzenálu, který je závislý na Američanech, je francouzský jaderný program autonomní, a pokud by se našel někdo, kdo by nesl náklady, tak potenciál tady je,“ dodal.

Stojar si ale myslí, že svět je mnohem dál jadernému konfliktu, než byl během studené války, přestože Rusko rádo řinčí jaderným arzenálem. Ukrajinský konflikt tak hlubokou krizi podle něj nezpůsobí.

Strategie nejednoznačnosti

Zapomínat nesmíme ani na strategii jaderného odstrašování spočívající v nejednoznačnosti – protivník nezná přesné okolnosti, které by vedly k černému scénáři, a to z důvodu, aby nemohl vypočítat přesná rizika. Francie ráda připomíná světu své schopnosti, co se týče jaderného arzenálu. Zachovává si však prvek nejednoznačnosti. Putin tedy neví, kde má červené čáry, uvedla Maitre. Dalo by se dokonce říci, že Francie si na této strategii zakládá.

Není ani jasné, kolik z celkového počtu francouzských jaderných zbraní jsou slabší taktické a sinější strategické, což také pomáhá nejistotu na straně protivníka zvyšovat. Kromě toho, že může Francie jaderně udeřit na rozkaz hlavy státu okamžitě ze vzduchu, pomáhá nejistotu přiživovat i skutečnost, že ve vodách Atlantiku neustále hlídkuje jedna francouzská ponorka třídy Triomphant.

Je schopná okamžitě odpálit 16 střel, přičemž každá z nich unese až šest nukleárních hlavic asi desetkrát silnějších, než byla ta svržená na Hirošimu. Její přesná poloha je utajována, což má vzbudit nejistotu u nepřítele a znemožnit mu ji zlikvidovat. I kdyby se mu to povedlo, Francie má tři další takové ponorky.

Rusko si války ještě rozmyslí

Francie má tedy schopnost okamžitě udeřit na srdce Ruska, a přesto, že nemá tak drtivou jadernou sílu, pořád je dostatečná k tomu, aby vyvolávala v Rusku hrůzu. Pokud by navíc Rusko napadlo člena NATO, aliance by byla vtažena do rozsáhlého konfliktu, včetně druhé jaderné mocnosti – již zmíněné Velké Británie. V takovém případě by navíc došlo podle expertů k útokům na americké jaderné síly umístěné v Evropě, třeba v Německu. To by bylo považováno za útok na USA. Dál si lze důsledky jen domýšlet.

Stojar uvedl, že Francie může jaderný arzenál rozšiřovat. Jediný problém však je, že se jedná o zdlouhavý a extrémně nákladný proces. Vyžadoval by významné logistické a provozní změny, varují experti. Jenom zvýšení počtu jaderných hlavic o stovku dalších by zabralo zemi zhruba deset let. Přesto musí Rusko počítat s tím, že Francie disponuje arzenálem, který by jej mohl v případě agrese tvrdě ztrestat.

France 24 píše, že Francie by mohla Rusku pohrozit třeba v případě hrozby útoku na Pobaltí.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Mírové síly na Ukrajině? Evropě to může pomoci i fatálně uškodit

Vyslání evropských mírových jednotek na Ukrajinu se zdá být stále méně pravděpodobným scénářem kvůli celé řadě výzev, počínaje dosažením shody mezi partnery konče logistickými problémy. Takzvaná koalice ochotných by se mohla ukázat jako neefektivní a mohla by Evropě a její věrohodnosti spíše uškodit. Jelikož však USA odmítají dát Kyjevu bezpečnostní záruky, možností je udělat z Ukrajiny druhý Izrael. I v tomto případě to ale není tak jednoduché.

Trhy reagují na oznámení amerických cel propadem, ztrácejí akcie i dolar

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ruské úřady hlásí jednu oběť po útoku ukrajinských dronů na Kursk

Útok ukrajinských dronů na západoruské město Kursk připravil o život seniorku a dalších devět lidí zranil. Na několika místech vypukly požáry, uvedly místní úřady. Ruské ministerstvo obrany na telegramu informovalo o sestřelení 115 ukrajinských dronů nad různými regiony, nejvíce z nich nad Kurskou oblastí.

Trump obvinil z války na Ukrajině tři osoby, sám sebe vnímá jako mírotvůrce

Zatímco pozůstalí oplakávají mrtvé po ruském raketovém útoku na město Sumy, při němž zemřely desítky lidí, americký prezident Donald Trump opakovaně obvinil z rozpoutání války s Ruskem prezidenta Volodymyra Zelenského. Dodal však, že svou vinu na tom nese i ruský diktátor Vladimir Putin a jeho předchůdce Joe Biden.

Nemá právo obcházet Kongres! Americké firmy podaly hromadnou žalobu na Trumpa kvůli clům

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa čelí zatím nejrozsáhlejší hromadné žalobě ze strany malých amerických podniků kvůli jeho clům, která jsou podle nich nelegální, přičemž americký prezident nemá právo je zavádět bez Kongresu. Tvrdí, že porušují ústavní limity výkonné moci.

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn tohoto velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.

Hamás je ochoten propustit desítku rukojmích za další příměří, píší média

Palestinské hnutí Hamás je ochotno propustit víc rukojmích, než původně nabízelo, na základě nové dohody o příměří ve válce v Pásmu Gazy, uvedla dnes podle serveru The Times of Israel (ToI) televize Al-Arabíja. Saúdskoarabský kanál s odvoláním na své zdroje oznámil, že příprava nové dohody je v závěrečné fázi a že Hamás předběžně souhlasil se zvýšením počtu rukojmích, které předá Izraeli. Podle libanonských médií a izraelské skupiny rodin unesených se nyní jedná o propuštění deseti zadržovaných.

Cena zlata dál stoupá, Goldman a UBS zvyšují odhady

Cena zlata dál láme rekordy. Jen od začátku roku vzrostla o více než 20 %, přičemž se aktuálně drží kolem 3 220 dolarů za unci. Zlato tak předbíhá akcie i americké dluhopisy a potvrzuje svou roli bezpečného přístavu v čase nejistoty.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Mírové síly na Ukrajině? Evropě to může pomoci i fatálně uškodit

Vyslání evropských mírových jednotek na Ukrajinu se zdá být stále méně pravděpodobným scénářem kvůli celé řadě výzev, počínaje dosažením shody mezi partnery konče logistickými problémy. Takzvaná koalice ochotných by se mohla ukázat jako neefektivní a mohla by Evropě a její věrohodnosti spíše uškodit. Jelikož však USA odmítají dát Kyjevu bezpečnostní záruky, možností je udělat z Ukrajiny druhý Izrael. I v tomto případě to ale není tak jednoduché.

Trhy reagují na oznámení amerických cel propadem, ztrácejí akcie i dolar

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK.

KOMENTÁŘ: Je dobře, že Evropa zbrojí. Obavy jsou na místě nejen kvůli Trumpovi

Americký prezident Donald Trump vede vůči Evropské unii (EU) konfrontační politiku, což vzbudilo obavy z konce přítomnosti Spojených států v Evropě a o budoucnost Severoatlantické aliance (NATO). Zůstaneme na Rusko sami, Američané nám nepomohou, obávají se evropští lídři. Trump však s největší pravděpodobností starý kontinent neopustí. To by mohl až příští šéf Bílého domu.

ANALÝZA: Silnější Evropa může Rusko vojensky odstrašit i bez USA

Přestanou USA vojensky podporovat Evropu? Podle událostí z posledních dní nejčernější scénáře nehrozí, ačkoli i to se může změnit ze dne na den. Americký prezident Donald Trump však zasel nejistotu ohledně toho, za koho by se Spojené státy postavily a zda bude Severoatlantická aliance (NATO) nadále fungovat podle článku 5 o kolektivní obraně. Avizoval totiž, že pomůže těm státům, které dávají dostatek peněz na obranu. Evropa však není slabá. Rusko může odstrašit sama, i kdyby nebyla úplně jednotná – avšak za předpokladu zbrojení a řešení nedostatků.

ANALÝZA: Evropa má ekonomický potenciál Rusko odstrašit i bez USA

Zatímco ukrajinští a ruští vojáci si už třetím rokem vyměňují kulky na bojišti, prezidenti Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump si v pátek vyměnili v Oválné pracovně ostrá slova. Ta pokropila Evropu studenou sprchou, a to již několikátou od 20. ledna, kdy republikán usedl do Bílého domu. I přes zhoršené vztahy mezi Evropou a USA zatím nezůstal starý kontinent sám. A i kdyby ho Spojené státy úplně opustily, Rusko by mohl odstrašit i bez nich. Je hospodářsky silnější a má lepší ekonomické vyhlídky do budoucna i přes přetrvávající problémy.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ruské úřady hlásí jednu oběť po útoku ukrajinských dronů na Kursk

Útok ukrajinských dronů na západoruské město Kursk připravil o život seniorku a dalších devět lidí zranil. Na několika místech vypukly požáry, uvedly místní úřady. Ruské ministerstvo obrany na telegramu informovalo o sestřelení 115 ukrajinských dronů nad různými regiony, nejvíce z nich nad Kurskou oblastí.

Trump obvinil z války na Ukrajině tři osoby, sám sebe vnímá jako mírotvůrce

Zatímco pozůstalí oplakávají mrtvé po ruském raketovém útoku na město Sumy, při němž zemřely desítky lidí, americký prezident Donald Trump opakovaně obvinil z rozpoutání války s Ruskem prezidenta Volodymyra Zelenského. Dodal však, že svou vinu na tom nese i ruský diktátor Vladimir Putin a jeho předchůdce Joe Biden.

Nemá právo obcházet Kongres! Americké firmy podaly hromadnou žalobu na Trumpa kvůli clům

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa čelí zatím nejrozsáhlejší hromadné žalobě ze strany malých amerických podniků kvůli jeho clům, která jsou podle nich nelegální, přičemž americký prezident nemá právo je zavádět bez Kongresu. Tvrdí, že porušují ústavní limity výkonné moci.

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn tohoto velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.

Hamás je ochoten propustit desítku rukojmích za další příměří, píší média

Palestinské hnutí Hamás je ochotno propustit víc rukojmích, než původně nabízelo, na základě nové dohody o příměří ve válce v Pásmu Gazy, uvedla dnes podle serveru The Times of Israel (ToI) televize Al-Arabíja. Saúdskoarabský kanál s odvoláním na své zdroje oznámil, že příprava nové dohody je v závěrečné fázi a že Hamás předběžně souhlasil se zvýšením počtu rukojmích, které předá Izraeli. Podle libanonských médií a izraelské skupiny rodin unesených se nyní jedná o propuštění deseti zadržovaných.

Cena zlata dál stoupá, Goldman a UBS zvyšují odhady

Cena zlata dál láme rekordy. Jen od začátku roku vzrostla o více než 20 %, přičemž se aktuálně drží kolem 3 220 dolarů za unci. Zlato tak předbíhá akcie i americké dluhopisy a potvrzuje svou roli bezpečného přístavu v čase nejistoty.

Je třeba vyvinout maximální tlak na Rusko, aby ukončilo válku, míní Kaja Kallas

Země, které chtějí, aby zabíjení na Ukrajině skončilo, by měly vyvinout maximální tlak na Rusko, řekla šéfka diplomatické služby EU Kaja Kallasová před začátkem dnešního jednání ministrů zahraničí EU, která se koná v Lucemburku. Situace na Ukrajině bude prvním tématem, o kterém dnes mají ministři diskutovat. Nedělní raketový útok na ukrajinské město Sumy na severovýchodě Ukrajiny si vyžádal nejméně 34 obětí a 117 zraněných.

Požár v domě guvernéra Pensylvánie Joshe Shapira: Policie zadržela podezřelého

V souvislosti s požárem v oficiální rezidenci guvernéra Pensylvánie Joshe Shapira byl zatčen osmatřicetiletý muž. Čelí závažným obviněním, mimo jiné z pokusu o vraždu, žhářství, terorismu a těžkého ublížení na zdraví.

Katy Perry míří do vesmíru. Let se zapíše do historie

Popová hvězda Katy Perry se dnes chystá odstartovat na hranici vesmíru v rámci čistě ženské mise společnosti Blue Origin. Cílem krátkého suborbitálního letu je symbolicky inspirovat další generace, především dívky, aby se nebály snít o kariéře spojené s vesmírem.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás