Ruské síly přebraly na bojišti iniciativu a jsou aktivnější na většině úsecích fronty. Ukrajinští důstojníci se kvůli váznoucí mezinárodní pomoci a nedostatku vojáků obávají letní ofenzivy, během níž by Rusové mohli prorazit kdekoli. Patová situace na bojišti tak může být tím nejoptimističtějším scénářem. Podle ukrajinského armádního generála ve výslužbě však dojde Rusům v polovině léta dech.
Rusové postupují, i když velmi pomalu a s velkými ztrátami. Ukrajinci na mnoha místech pomalu ustupují a budují nové obranné pozice. V některých místech se dál zakopávají i Rusové. Situace na bojišti se příliš nemění… zatím.
Ještě před dvouletým výročím války na Ukrajině předpovídali analytici zamrznutí konfliktu v patové situaci. Tím se myslí situace, kdy ani jedna strana není schopna prorazit přes obranu té druhé. Válka se pak stává opotřebovávací.
Válka na Ukrajině se nachází v patové situaci nehledě na ukrajinské ofenzivní operace a ruské výpady od svého začátku, kdy se okupanti stáhli od Kyjeva. S intenzivní pomocí od spojenců měli obránci alespoň vyhlídky na vytlačení ruských vojáků.
Russia's recent momentum has prompted concerns that a stalemate might be the "best-case scenario" that Kyiv can hope for this year. https://t.co/J0UB13IUaR
— CNBC International (@CNBCi) April 2, 2024
Teď se však podle televize CNBC zdá patová situace jako nejoptimističtější scénář, v jaký může Kyjev doufat. Rusům se daří postupovat na východě po dobytí průmyslového města Avdijivka a několika okolních obcí.
Jak bylo zmíněno, Rusové postupují pomalu a s vypětím sil. Dynamika na bojišti se příliš nemění a získání Avdijivky lze považovat spíše za symbolické vítězství. Ukrajinští důstojníci se ovšem obávají prolomení pozic podél frontové linie při mohutnějším útoku.
„Ukrajině už nemůže pomoci nic, protože neexistují žádné vyspělé technologie, které by byly schopny kompenzovat velkou masu vojsk, které na nás Rusko pravděpodobně vrhne,“ řekl serveru Politico jeden z důstojníků.
Obavy z temného léta
„Takové technologie nemáme a v dostatečném množství je nemá ani Západ,“ dodal a označil situaci na bojišti za „chmurnou“. Ukrajina už se podle něj může spoléhat jen na houževnatost a odvahu ukrajinských vojáků a chyby ruských generálů.
Podle důstojníků, kteří dříve sloužili pod bývalým velitelem ukrajinských ozbrojených sil, generálem Valerijem Zalužným, spočívá problém zejména v příliš opožděných dodávkách munice a zbraňových systémů Západem.
Obávají se scénáře, že v létě Rusové zahájí masivní ofenzivu a prorazí frontovou linii, protože se Ukrajinci nebudou mít čím bránit. Že se tak stát letos skutečně může, potvrdil i Ben Barry z obranného a bezpečnostního think-tanku IISS.
„Rusko zesiluje útočné úsilí uprostřed pozastavené západní pomoci, takže nadcházející měsíce budou pro směřování konfliktu kritické. V nejhorším případě by mohly být části kyjevské fronty ohroženy zhroucením,“ varoval odborník.
I on upozornil na příliš optimistická hodnocení války Kyjevem z roku 2023, podle kterých měl letos konflikt zamrznout. Upozornil, že Moskvě nezáleží na počtu obětí. Navíc navýšila produkci dělostřeleckých grantů, které Ukrajině zoufale chybí.
Barry poznamenal, že na jaře nebo v létě Rusko zřejmě podnikne řadu mohutných útoků s cílem způsobit co největší škody, prorazit ukrajinskou obranu a zajistit kontrolu nad okupovanými územími, včetně Doněcké a Luhanské oblasti.
Rusko je schopné nepřetržitě posílat na frontu další lidskou sílu a techniku (i když zastaralou). „Moskva dokázala přivést na frontu dostatek smluvních vojáků, aby udržela strukturu svých sil,“ vyhodnotil Barry.
Ruská federace, která přešla na válečnou ekonomiku, podle něj může doplnit ztracené tanky na bojišti do dvou let. A na ukrajinské pozice a infrastrukturu může pálit íránské a severokorejské dělostřelecké granáty (což už dělá).
„Rusko bude i v nadcházejícím roce pravděpodobně schopno získat dostatečné množství raket a bezpilotních letounů, aby udrželo současnou úroveň tlaku na ukrajinskou protivzdušnou obranu a zaútočilo na její obranný průmysl,“ podotkl Barry.
Rusku dojde dech, míní generál ve výslužbě
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj také několikrát vyjádřil obavy z možné letní ofenzivy ruských sil a před několika dny prohlásil, že se Moskva chystá mobilizovat dalších 300 tisíc mužů, napsal server Newsweek. Kreml slova ukrajinské hlavy státu popřel. „Není to pravda,“ reagoval Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.
Zelenskyj novinářům sdělil, že není jasné, kolik lidí Ukrajina letos zmobilizuje. Zároveň nicméně ustoupil od svých předchozích cílů a řekl, že půl milionu potřeba nebude.
Ne každý sdílí obavy o stabilitu ukrajinské frontové linie. Generál ve výslužbě a někdejší šéf ukrajinské zahraniční rozvědky Mykola Malomuž podle deníku Forum 24 prohlásil, že okupantům dojde do poloviny léta dech.
Rusko sice má masivní lidskou i materiální převahu, trpí však na fyzické, morální i technické vyčerpání. Ukrajina mu působí každý den značné ztráty v podobě tisícovky mrtvých, zraněných nebo zajatých vojáků a desítek zničených tanků a raketových systémů, tvrdil Malomuž.
Podle něj se mohou Rusové držet na současné úrovni několik dalších měsíců. Do června až července ovšem vyčerpají své zdroje, což je podle Malomuže období, kdy Ukrajina dostane těžké zbraně a munici různého typu.
Rusko od začátku svých ofenzivních operací loni v říjnu obsadilo asi 505 kilometrů čtverečních ukrajinského území, ukázala nedávná analýza amerického Institutu pro studium války (ISW).
Analytici poukazují na to, že Ukrajincům se daří ruský postup brzdit a bránit nepříteli v dosažení územních zisků strategické důležitosti. Nedostatek americké pomoci však podle ISW postupně může zvýšit úspěšnost ruských operací na bojišti.