menu

-0.5 C
Czech
Sobota 22. února 2025

Šéfka EK se v Bruselu setkala s americkým zmocněncem pro Ukrajinu a Rusko

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová při setkání s americkým zmocněncem pro Ukrajinu a Rusko Keithem Kelloggem uvedla, že Evropská unie chce spolupracovat se Spojenými státy na ukončení krveprolití na Ukrajině a chce pomoci zajistit spravedlivý a trvalý mír, který si Ukrajina i Ukrajinci zaslouží. Vyplývá to z prohlášení, které z dnešní schůzky v Bruselu zveřejnila Evropská komise.

Ruská vojska dobyla zpět většinu území v Kurské oblasti, uvedl generál

Ruská vojska dobyla zpět více než 800 kilometrů čtverečních území v Kurské oblasti, tedy téměř dvě třetiny území, které v tomto regionu na západě Ruska ovládly ukrajinské síly po svém útoku z loňského srpna. Uvedl to první zástupce náčelníka ruského generálního štábu Sergej Rudskoj v rozhovoru armádnímu listu Krasnaja zvezda. Z interview dnes citovaly ruské i západní tiskové agentury.

ANALÝZA: Současní vojáci KLDR na Ukrajině válku neovlivní, vyslání dalších posil přímo do země už by ale mohlo

Obrovské ztráty ve válce na Ukrajině a potřeba ponechat vojáky na klíčových úsecích fronty přiměly ruského prezidenta Vladimira Putina požádat o vojenskou pomoc svého spojence, Kima Čong-una. Podle různých zdrojů bylo v ruské Kurské oblasti rozmístěno 10 až 12 000 severokorejských vojáků, přičemž již došlo k prvním střetům s Ukrajinci. Síly KLDR válku významně neovlivní, pokud tedy v ještě větších počtech nepřekročí rusko-ukrajinskou hranici.  

O zapojení severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině jako první informovali zástupci ukrajinských a jihokorejských zpravodajských služeb. Moskva i Pchjongjang tyto zprávy označily za falešné s tím, že se nic takového neděje.

Ukrajinská média pak psala o budování takzvaného zvláštního burjatského praporu složeného z přibližně 3000 severokorejských vojáků. Ti měli nahradit padlé ruské vojáky z etnické menšiny Bujratů. Další zprávy však byly mnohem znepokojivější.

Reklama

Podle zástupců ukrajinské i jihokorejské rozvědky dorazilo do Ruska 10 000 severokorejských vojáků. Nebylo jasné, jak je velení ruské armády využije. Anonymní armádní zdroje však již dříve zmiňovaly nasazení v Sudže a Kursku.

Americká televize CNN s odkazem na list The New York Times (NYT) upozornila na vznik nového vojenského uskupení čítajícího 50 000 ruských i severokorejských vojáků. Jejich cílem má být vytlačení Ukrajinců z Kurské oblasti.

První střety  

Ukrajinské síly o počtu asi 10 000 mužů nečekaně vtrhly do Kurské oblasti v létě a zabraly stovky kilometrů čtverečních ruského území. Cílem operace bylo získat páku při vyjednávání s Ruskem, přimět nepřítele odklonit vojáky z krizové fronty v Doněcké oblasti a zabránit ostřelování Chersonu.

Ukrajinci nasadili do Kurské oblasti cenné, skvěle vycvičené jednotky, potřebné hlavně na východě Ukrajiny, podpořené západní obrněnou technikou (tanky a obrněnci). Jejich ztráta by byla pro Kyjev v době nedostatku mužů ve zbrani zdrcující.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil, že v Kurské oblasti je nasazeno dokonce 11 000 severokorejských vojáků. Na summitu Evropského politického společenství (EPC) v Budapešti přiznal, že tam došlo k prvním střetům.

„Někteří z nich už se zúčastnili bojů proti ukrajinské armádě,“ citoval ukrajinského prezidenta server The Kyiv Independent. „Byly už zaznamenány ztráty.“ Není však jasné, kolik vojáků KLDR při těchto střetech padlo a jak boje probíhaly.

Lehká pěchota  

Podle později aktualizovaných informací přímo od Zelenského už Rusko skutečně zapojilo skupinu o 50 000 vojácích, kterou tvoří 11 až 12 000 severokorejských mužů, do bojů v Kurské oblasti. Příliš mnoho informací k dispozici není.

Nejmenovaný mluvčí jedné z mechanizovaných brigád uvedl, že Rusové (doplnění o Severokorejce) zaútočili v několika masivních vlnách. Ukrajinci všechny pokusy o prolomení obranné linie odrazili.

Severokorejští vojáci prošli výcvikem v dělostřelecké palbě, základní taktice pěchoty, a hlavně ve vyklízení zákopů. Upozornili na to podle serveru Novinky, který se odvolával na list The New York Times, američtí a ukrajinští představitelé.

Jednotky KLDR rozdělilo ruské velení do dvou skupin – jedna je zodpovědná za postup a druhá za zajištění území, odkud se ještě úplně nepodařilo Ukrajince vytlačit. Moskva je oblékla do ruských uniforem ve snaze jejich přítomnost ve válce zatajit.

Severokorejští vojáci byli podle amerických i ukrajinských zdrojů vybaveni kulomety, odstřelovacími puškami, protitankovými střelami a raketomety. Podle těchto zdrojů budou zřejmě bojovat jako samostatné jednotky lehké pěchoty bez obrněných vozidel.

Pokud Rusové vytlačí Ukrajince z Kurské oblasti, očekává se jejich postup na ukrajinské území. Zatím však není jasné, zda Kim dovolí, aby jeho vojáci také pokračovali na ukrajinské bojiště, tvrdí Američané. Malé množství Severokorejců na Ukrajině působí.

Je podle nich možné, že se na hranici zastaví a budou dohlížet na ruské území. Nutno připomenout, že vojenská dohoda mezi Ruskem a Severní Koreou počítá s vojenskou pomocí v případě napadení jednoho ze států. Rusko vede na Ukrajině agresivní válku.

Je otázka, jak by severokorejští vojáci ovlivnili válku v případě, že by padlo rozhodnutí nasadit je i na ukrajinském území. Efektivitu a možný dopad jednotek KLDR na konflikt na Ukrajině rozebral s odborníky server The Moscow Times.

Musí se předvést

Přítomnost severokorejských jednotek v Rusku vede některé analytiky k zamyšlení nad jejich efektivitou nebo konečnými cíli rusko-severokorejské vojenské spolupráce ve válce na Ukrajině. KLDR nikdy vojáky do bojů v zahraničí neposlala.

Režim má obavy z nelichotivého srovnání jeho armády s těmi západními a také z toho, že vojáci přeběhnou. „Režim se obává, že by vojáci izolované země mohli zachytit nesprávné myšlenky,“ uvedl výzkumník Fjodor Tertitskij z Kookmin University v Soulu.

Jsou severokorejští vojáci jen další bezvýznamnou potravou pro děla, nebo dobře vycvičenými a cennými muži? Jihokorejští analytici se přiklánějí spíše k druhé variantě, přestože oběti mezi jednotkami KLDR jsou nevyhnutelné.

„Zatímco oběti jsou nevyhnutelnou součástí války, jaký smysl má posílat (do bojů) nezkušené nebo neschopné vojáky, aby získali bojové zkušenosti?“ uvedl Yang Moo-jin, prezident The University of North Korean Studies v Soulu.

„Severní Korea musí předvést bojovou efektivitu a operační schopnosti svých vojáků, aby maximalizovala výsledky jejich nasazení,“ dodal Lim Eul-chul z Kyungnam University. Jen pro upozornění, konkrétně armáda Kima nikdy v žádné válce nebojovala.

Zanedbatelná síla

Spolehlivá čísla k dispozici nejdou, avšak západní zdroje hovoří o nasazení 10 až 12 000 severokorejských vojáků. To je ekvivalent současných ruských ztrát během deseti dnů bojů. Analytici považují taková čísla za zanedbatelná.

„Pokud má Rusko problémy s bojovou silou, bude potřebovat mnohem více Severokorejců,“ upozornil bývalý australský generál Mick Ryan. Jiní odborníci ovšem nesouhlasí a tvrdí, že jsou tyto počty zanedbatelné pouze v případě, že zůstanou v Kurské oblasti.

Nejde jen o počty. Hlavní chybou by bylo Severokorejce podceňovat. „Síla severokorejských vojáků pro speciální operace spočívá v jejich schopnosti vydržet drsné podmínky během nedostatku potravin a dalších zdrojů,“ vysvětlil Lim.

Odkazoval na speciální jednotky, které jsou součástí celkových severokorejských sil poslaných do Ruska. „Mají velmi silnou mentální odolnost,“ dodal Lim. Na druhou stranu čelí v boji po boku „ruských bratrů“ zásadním výzvám.

Komunikační mezera

Jak chtějí Severokorejci a Rusové společně vést válku, která závisí na překladatelích? „Překladatelé sice budou nápomocní, tento druh komunikační mezery však může být a bude problém během bojových operací,“ tvrdil Ryan.

Jak píšeme výše, Severokorejci by podle amerických a ukrajinských zdrojů měli bojovat jako samostatné jednotky v rámci skupiny 50 000 vojáků poslaných do Kurské oblasti. Přesto je koordinace s ruskými silami klíčová.

Usnadnit komunikaci by mohlo začlenění severokorejské velitelské struktury, alespoň tedy za předpokladu, že bude severokorejské a ruské velení spolupracovat. Do Ruska dorazilo z KLDR podle ukrajinské rozvědky 500 důstojníků a tři generálové.

„V této fázi je příliš mnoho neznámých, než aby to bylo přesvědčivé,“ upozornil Ivan Klyszcz z International Center for Defence and Security v Estonsku. Další problém jsou již zmíněné chybějící zkušenosti konkrétně v moderních válkách.  

Speciální jednotky KLDR byly vycvičeny k zabránění státnímu převratu. Jsou zvyklé na komplikovaný systém velení, v němž museli komisaři každé vojenské rozhodnutí stvrdit podpisem, upozornil na nedostatky severokorejských sil Tertitskij.

„Je otevřenou otázkou, zda bude tento těžkopádný systém upraven pro účely války na Ukrajině. Tak či onak, taková změna by nebyla možná bez osobního souhlasu Kim Čong-una,“ doplnil Tertitskij.

Dvě země v nebezpečí

Vojáci KLDR jsou vycvičeni k boji v hornatém terénu a nemají žádné skutečné bojové zkušenosti v moderním válčení, doplnila estonská rozvědka. „Je tedy možné, že v bitvách utrpí ještě větší ztráty než ruské pozemní síly,“ uvedla.

Získají však zkušenosti z moderního boje, zahrnujícího používání dronů a řízených a balistických střel. Mohou se naučit způsoby elektronického boje a získat cenné údaje o ukrajinské (západní) technice, pokud ji ukořistí, zmínil Ryan.

To je riziko i pro Jihokorejce. Rusko navíc může KLDR poskytnout při vývoji dronů technologickou pomoc. Kim krátce po nasazení svých vojáků v ruské Kurské oblasti nařídil masovou výrobu sebevražedných dronů ve své zemi.

Druhým rizikem je povolení od Kima poslat severokorejské vojáky na Ukrajinu a poslat Rusku další a početnější síly. To by zvýšilo na vyčerpané obránce tlak. Podle odborníků je pravděpodobné, že pozorujeme jen začátek vojenské spolupráce mezi Ruskem a KLDR.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Ruská ekonomika se může letos zhroutit jako domeček z karet

Ruská ekonomika je podle Kremlu ve skvělém stavu. Hrubý domácí produkt (HDP) roste extrémním tempem a překonává ten americký, nezaměstnanost je nízká a inflace je sice vysoká, ale není to nic, co by nešlo zvládnout. Takové signály teď Moskva posílá na Západ. „Porazili jsme vás“. Situace je však podle expertů dramaticky odlišná. Ve skutečnosti může ruská ekonomika zkolabovat. Ne za deset let, ne za pět let nebo za dva roky, ale už letos.

ANALÝZA: Zoufalství, frustrace a alkohol. Ukrajinská armáda prochází těžkou krizí

Ukrajinská armáda statečně brání svou zemi už třetím rokem a dalo by se říci, že ruský prezident Vladimir Putin si na ní vylámal zuby. Jenomže, tak jako každá válka, i ta na Ukrajině si vybírá svou daň na lidech, zejména na vojácích. Jsou vyčerpaní, demotivovaní a naštvaní na své velitele. Dlouho neviděli své rodiny a dost možná už je kvůli nedostatečné rotaci neuvidí. A tak raději dezertují.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Útočník na Salmana Rushdieho shledán vinným z pokusu o vraždu

Hadi Matar, 27letý muž z New Jersey, byl v pátek shledán vinným z pokusu o vraždu britsko-indického spisovatele Salmana Rushdieho. Verdikt vynesla porota v Chautauqua County Court v americkém státě New York po dvoutýdenním soudním procesu. Matar čelí trestu až 30 let vězení.

Švédsko vyšetřuje nové podezření ze sabotáže podmořských kabelů v Baltském moři

Švédská policie vyšetřuje podezření na sabotáž podmořského telekomunikačního kabelu v Baltském moři. Pobřežní stráž vyslala do oblasti, kde bylo v posledních měsících poškozeno několik kabelů na mořském dně, plavidlo.

Chaos v Miami Beach. Žid střílel na Izraelce, spletl si je s Palestinci

Izraelec Mordechai Brafman (27 let) postřelil v Miami Beach v americké Kalifornii dvojici izraelských turistů. Myslel si, že střílí na Palestince. Oběti v tomto případu přitom sdílí nenávistné a extremistické postoje vůči Palestincům s útočníkem. Ten teď čelí obvinění z pokusu o dvojnásobnou vraždu. Muži byli převezeni do nemocnice s lehkými zraněními.

Trumpova vláda masivně propouští. Dopady mohou zasáhnout i Evropu

Americká vláda pod vedením Donalda Trumpa zahájila masové propouštění federálních zaměstnanců, což může mít dopad nejen na tamní ekonomiku, ale i na globální trhy. Soud ve Washingtonu rozhodl, že administrativa může pokračovat ve snižování počtu úředníků, přestože odbory tvrdí, že proces je nezákonný.

EU posílí ochranu podmořských kabelů, plánuje drony i rychlé opravy

Evropská komise navrhla nová opatření, jak zlepšit bezpečnost podmořských kabelů, které se v uplynulých měsících staly terčem mnoha incidentů. Informovala o tom dnes při návštěvě Helsinek místopředsedkyně Evropské komise (EK) Henna Virkkunenová. Cílem akčního plánu je posílit dohled nad podmořskými kabely, odhalovat incidenty dříve, než se stanou, a při jejich poškození je rychleji opravit. Podle eurokomisaře pro obranu Andriuse Kubiliuse by rovněž situaci v postižených oblastech měly monitorovat drony pod vodou i ve vzduchu.

Kanada ovládla Turnaj čtyř zemí, McDavid rozhodl finále proti USA

Hokejisté Kanady na Turnaji čtyř zemí získali zlato. Ve finále porazili USA 3:2 v prodloužení, když rozhodující trefu zaznamenal Connor McDavid. Kanadský kapitán Sidney Crosby po zápase zvedl nad hlavu vítěznou trofej a fanoušci oslavovali odplatu za prohru ze základní části.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Ruská ekonomika se může letos zhroutit jako domeček z karet

Ruská ekonomika je podle Kremlu ve skvělém stavu. Hrubý domácí produkt (HDP) roste extrémním tempem a překonává ten americký, nezaměstnanost je nízká a inflace je sice vysoká, ale není to nic, co by nešlo zvládnout. Takové signály teď Moskva posílá na Západ. „Porazili jsme vás“. Situace je však podle expertů dramaticky odlišná. Ve skutečnosti může ruská ekonomika zkolabovat. Ne za deset let, ne za pět let nebo za dva roky, ale už letos.

ANALÝZA: Zoufalství, frustrace a alkohol. Ukrajinská armáda prochází těžkou krizí

Ukrajinská armáda statečně brání svou zemi už třetím rokem a dalo by se říci, že ruský prezident Vladimir Putin si na ní vylámal zuby. Jenomže, tak jako každá válka, i ta na Ukrajině si vybírá svou daň na lidech, zejména na vojácích. Jsou vyčerpaní, demotivovaní a naštvaní na své velitele. Dlouho neviděli své rodiny a dost možná už je kvůli nedostatečné rotaci neuvidí. A tak raději dezertují.

ANALÝZA: Putin poslal Rusko do ekonomické pasti, z níž není návratu

Ruská ekonomika si dva roky od začátku války na Ukrajině vedla i přes mezinárodní izolaci země a západní sankce překvapivě dobře. Je však rok 2025 a karty se obrací. Příliš vysoká inflace a úrokové sazby mohou v Rusku spustit vlnu bankrotů, oligarchové i politické elity pociťují zklamání z nedosaženého vítězství na bitevním poli a nálada v Kremlu se zhoršuje. Prezident Vladimir Putin dokázal svou „speciální vojenskou operací“ jedinou věc. Vrátit ekonomiku své země zpátky do pomyslného středověku.

ANALÝZA: Repatriace zajatých Severokorejců se rovná rozsudku smrti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že vymění dvojici zajatých severokorejských vojáků za ukrajinské zajatce držené na ruském území. Budoucnost dvou zraněných mužů je i přesto nejistá. Jejich vlast je totiž nepřivítá jako válečné hrdiny, místo toho se postará o jejich mlčenlivost nebo rovnou zmizení. Sami se nakonec nemusejí chtít vrátit, protože okusili životní radosti, jako je dostatek jídla nebo internet. Jaké možnosti v takovém případě mají?

ANALÝZA: Trump má problém. Putin o příměří nestojí, chce válku

Ruský prezident Vladimir Putin projevil zájem jednat s Donaldem Trumpem o ukončení bojů na Ukrajině a nově zvolený americký prezident se s ním skutečně plánuje setkat. Snahu ukončit konflikt co nejdříve považuje za prioritu, což je i důvod, proč na setkání s šéfem Kremlu kývl. Ten sice dává najevo zájem o mírová jednání, ve skutečnosti ho však příměří nezajímá. Chce na Ukrajině zvítězit vojensky nebo dohodou a neustoupí. Hraje mu do karet i rychlý postup jeho armády v Doněcké oblasti.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Útočník na Salmana Rushdieho shledán vinným z pokusu o vraždu

Hadi Matar, 27letý muž z New Jersey, byl v pátek shledán vinným z pokusu o vraždu britsko-indického spisovatele Salmana Rushdieho. Verdikt vynesla porota v Chautauqua County Court v americkém státě New York po dvoutýdenním soudním procesu. Matar čelí trestu až 30 let vězení.

Švédsko vyšetřuje nové podezření ze sabotáže podmořských kabelů v Baltském moři

Švédská policie vyšetřuje podezření na sabotáž podmořského telekomunikačního kabelu v Baltském moři. Pobřežní stráž vyslala do oblasti, kde bylo v posledních měsících poškozeno několik kabelů na mořském dně, plavidlo.

Chaos v Miami Beach. Žid střílel na Izraelce, spletl si je s Palestinci

Izraelec Mordechai Brafman (27 let) postřelil v Miami Beach v americké Kalifornii dvojici izraelských turistů. Myslel si, že střílí na Palestince. Oběti v tomto případu přitom sdílí nenávistné a extremistické postoje vůči Palestincům s útočníkem. Ten teď čelí obvinění z pokusu o dvojnásobnou vraždu. Muži byli převezeni do nemocnice s lehkými zraněními.

Trumpova vláda masivně propouští. Dopady mohou zasáhnout i Evropu

Americká vláda pod vedením Donalda Trumpa zahájila masové propouštění federálních zaměstnanců, což může mít dopad nejen na tamní ekonomiku, ale i na globální trhy. Soud ve Washingtonu rozhodl, že administrativa může pokračovat ve snižování počtu úředníků, přestože odbory tvrdí, že proces je nezákonný.

EU posílí ochranu podmořských kabelů, plánuje drony i rychlé opravy

Evropská komise navrhla nová opatření, jak zlepšit bezpečnost podmořských kabelů, které se v uplynulých měsících staly terčem mnoha incidentů. Informovala o tom dnes při návštěvě Helsinek místopředsedkyně Evropské komise (EK) Henna Virkkunenová. Cílem akčního plánu je posílit dohled nad podmořskými kabely, odhalovat incidenty dříve, než se stanou, a při jejich poškození je rychleji opravit. Podle eurokomisaře pro obranu Andriuse Kubiliuse by rovněž situaci v postižených oblastech měly monitorovat drony pod vodou i ve vzduchu.

Kanada ovládla Turnaj čtyř zemí, McDavid rozhodl finále proti USA

Hokejisté Kanady na Turnaji čtyř zemí získali zlato. Ve finále porazili USA 3:2 v prodloužení, když rozhodující trefu zaznamenal Connor McDavid. Kanadský kapitán Sidney Crosby po zápase zvedl nad hlavu vítěznou trofej a fanoušci oslavovali odplatu za prohru ze základní části.

Konec jedné éry ve světě 007: Značku James Bond převzal Amazon

Společnost Amazon oznámila převzetí plné tvůrčí kontroly nad filmovou sérií James Bond. Dlouholetí producenti Barbara Broccoli a Michael G. Wilson, kteří byli považováni za ochránce ikonické značky, ve svých pozicích končí.

Rusové a Američané podle Reuters opakovaně jednali o Ukrajině ve Švýcarsku

Američané z přechodového týmu nynějšího prezidenta Donalda Trumpa se v uplynulých měsících opakovaně a v tichosti sešli s ruskými zástupci ve Švýcarsku, aby jednali o možnostech ukončení války na Ukrajině. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Ta poznamenala, že jedna ze schůzek v Ženevě se časově shodovala s Mnichovskou bezpečnostní konferencí, kterou před týdnem hostila bavorská metropole.

Rýže budoucnosti: Nová odrůda může vyřešit změnu klimatu i hladomor

Globální oteplování spojujeme hlavně s nejčastěji zmiňovaným oxidem uhličitým (CO2), důležitou roli v něm ale hraje i metan. Ten se sice neudrží v atmosféře tak dlouho jako prvně zmíněný bezbarvý plyn, klima však otepluje 25krát rychleji. Nejvíce emisí pochází z chovu dobytka, nemalý podíl na tom ale mají i rýžová pole. To se však může díky švédským vědcům změnit,
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás