Ukrajina čelí od května problémům hlavně v Doněcké oblasti. Rusové postupují stále rychleji nehledě na obrovské ztráty. Rusko si přitom pozvalo severokorejské posily a do prezidentského křesla v USA usedne Donald Trump. Ukrajina je nyní nucena čelit této brutální realitě. Co bude dál? Od Trumpa může čekat cokoli. Mohl by zavařit Rusku nebo zastavit pomoc Ukrajině.
Válka na Ukrajině poskytla USA jednu velkou výhodu – umožnila degradovat jejich druhého největšího protivníka (Rusko), aniž by zemřel jediný americký voják. Moskva je rivalem Washingtonu.
Ruský prezident Vladimir Putin odmítl Trumpovi k vítězství pogratulovat (učinil tak až zpětně) a vztahy mezi USA a Ruskem zůstávají chladné. Přesto je Trump pro Rusko výhodnější než Biden. Republikán totiž může ukrajinské válečné úsilí doslova zmařit.
#AMAY| Ukraine is forced to confront a brutal Trump reality that it hoped would never happenhttps://t.co/UuzQIfi5PU pic.twitter.com/gqBFWbsGcX
— Egypt Independent (@EgyIndependent) November 7, 2024
Trump nemá zájem vměšovat Ameriku do cizích válek. Chce všechny konflikty ukončit, ten na Ukrajině konkrétně do 24 hodin, jak sám zmínil. Jednou prohlásil, že být prezidentem on, tak žádná válka na Ukrajině ani nezačne. Proč by tomu tak bylo však neuvedl.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle něj nikdy neměl dopustit, aby vypukla válka, která dnes trvá už dva a půl roku. Trump označil Zelenského za skvělého obchodníka, který vždy, když přijede do Kongresu, dostane 60 miliard dolarů.
Právě Trumpovi republikáni zablokovali na několik měsíců vojenskou pomoc Ukrajině v hodnotě 60 miliard dolarů, což v květnu spustilo masivní ruskou invazi v Charkovské oblasti. Jak se zachová Trump nyní a jaký je jeho plán na ukončení války?
Jako v Koreji
Evropou cloumají obavy z toho, že Trump odřízne Ukrajinu od vojenské pomoci. Jak hodnotí v analýze televize CNN – Trump je nepředvídatelný politik a vyhovují mu rychlá řešení. To znamená, že válku na Ukrajině bude chtít ukončit co nejrychleji.
Trumpův plán na mír do 24 hodin není možný za podmínek, které by zaručovaly trvalý mír v Evropě a nevedly ke zničení Ukrajiny, uvedla podle serveru Politico Ivanna Klympush-Tsintsadze, předsedkyně ukrajinského parlamentu pro EU integraci.
Hovoří se o tom, že Trump plánuje vytvořit na Ukrajině demilitarizovanou a přísně střeženou (evropskými silami) zónu. Rusové by si nechali okupovaná území (i ta okupovaná jen částečně) a Ukrajina by od USA dostávala zbraně. Avšak 20 let by se nesměla připojit k NATO.
Nově zvolený americký prezident drží v šachu jak Zelenského, tak Putina. Evropa se obává přerušení dodávek pomoci Ukrajině, pokud však nebude Trump spokojený s Putinovým návrhem na příměří, může Ukrajinu zbraněmi zasypat, píše server Eurozprávy.
Kyjev ví, že pokud půjde Trumpovi na ruku, pomůže ukrajinské věci. A moc dobře si to uvědomuje i Putin. Pokud se ale nebude Trumpovi jeho přístup zamlouvat, naštve se – a to by nevěstilo nic dobrého. Trump také spíše přistoupí na proveditelné požadavky. Usměrňovat ho budou alespoň jeho spolupracovníci a poradci. O osudu Ukrajiny tedy rozhodne i to, kým se nakonec Trump obklopí. I mezi republikány a kandidáty na různé posty v Trumpově administrativě je nejeden podporovatel Ukrajiny.
Politici i experti se shodují, že není jasné, jak se nakonec Trump zachová. Tato nejistota znervózňuje zejména Kyjev. Válka brzy vstoupí do třetího roku trvání a všechny lidské ztráty se mohou ukázat jako zbytečné.
Nálada na bojišti
Výsledky amerických voleb zachytili i ukrajinští vojáci. Jejich názory se liší. Někteří si zachovávají naději, že je Amerika neopustí, jiní mají obavy o vojenskou pomoc. V případě její absence by ruský postup začal zrychlovat.
„Doufám, že množství zbraní pro naše vítězství se zvýší,“ sdělil agentuře AP velitel dělostřelectva vystupující pod jménem Mozart. „Je jedno, kdo je prezident, pokud nás neodříznou od pomoci, protože ji potřebujeme.“
Trumpovo zvolení zpochybňuje americkou podporu Ukrajině. Nejen Mozart, ale i další ukrajinští vojáci přesto doufají v další americkou pomoc. Tato naděje může podle AP vycházet z toho, že Trump poslal Ukrajině zbraně už v roce 2017.
O amerických volbách se s ukrajinskými vojáky bavil i server The Kyiv Independent. Například Serhii Koniukh sloužící v Záporožské oblasti přiznává, že Ukrajinu více podporovali demokraté a že teď je další vojenská pomoc nejistá.
Poručík dělostřelectva sloužící v ruské Kurské oblasti Spys upozornil, že zmrazení konfliktu, jak podle některých zdrojů plánuje Trump, je porážkou Ukrajiny a Západu. Varoval, že jakmile Rusko obnoví své síly, zaútočí znovu, nehledě na všechny dohody.
Putin se s příměřím nespokojí
Snajpr Bart, který se zrovna nachází na rehabilitaci v Kyjevě, je o něco optimističtější. „Nemyslím si, že zvolením Trumpa podpora Ukrajiny přestane. Myslím, že naopak rozhodných akcí bude více,“ myslí si Bart.
Důstojník ukrajinské armády Myroslav Hai dokonce nechápe všechnu tu paniku kolem zvolení Trumpa. „Nechápu, proč někteří lidé a novináři tak bijí na poplach a říkají, že to bude hodně špatné, až bude Trump prezidentem,“ řekl Hai.
Pokud však Zelenskyj nepřistoupí na Trumpovo mírové řešení, Trump žádnou podporu bránící se zemi neposkytne. Bude tak chtít Ukrajinu přimět usednout k jednacímu stolu. A vzhledem k tomu, že Putinův mírový plán se shoduje s tím Trumpovým, to tak může dopadnout.
Zelenskyj ve čtvrtek na summitu evropských zemí v Budapešti zdůraznil, že míru na Ukrajině lze dosáhnout pouze prostřednictvím síly. Ústupky Moskvě označil za nepřijatelné a sebevražedné. Za eskalaci pak označil nasazení severokorejských vojáků.
Jak ovšem upozornil server Lidovky, pro Putina není Trumpův plán ve skutečnosti ideální. Z dlouhodobého hlediska totiž okupovaná území nepotřebuje. Jejich připojení k Rusku chtěl prodat veřejnosti jako nějaké to vítězství v nečekaně dlouhé válce.
Putin ale potřebuje celou Ukrajinu. Pak by prudce klesla bezpečnost v Evropě a Putin by držel celé NATO pod krkem. Mohl by na Ukrajině (s loutkovou vládou) rozmístit rakety schopné doletu na jakékoli evropské město včetně Prahy.
Ukrajina by se stala jakýmsi ruským satelitem, jako Bělorusko. Trump tak může konflikt zmrazit (pokud se všechny strany shodnou) a palba v tom případě utichne, Kreml se však stále bude snažit rozložit stabilitu NATO zevnitř.