menu

14.1 C
Czech
Čtvrtek 17. dubna 2025

Trump opět pohrozil Íránu použitím vojenské síly, pokud neukončí jaderný program

Americký prezident Donald Trump opět pohrozil Íránu použitím vojenské síly, pokud nebude souhlasit s ukončením svého jaderného programu. Írán nemůže mít jadernou zbraň, řekl Trump podle agentury Reuters.

Ruský dron zasáhl nemocnici v Oděse, v Charkově hořel sklad potravin

Terčem ruských útoků se v neděli pozdě večer stala ukrajinská Oděsa, kde se dron zřítil na nemocnici. Na Stepnohirsk jihovýchodně od Záporoží ruská armáda v noci na dnešek podnikla letecký úder a z Charkova je po ruském dronovém útoku hlášen rozsáhlý požár v civilním podniku. Informují o tom ukrajinské úřady a média.

ANALÝZA: Ukrajinci už často při rozeznění sirén nevyhledávají úkryt, válka je změnila

Kvílení sirén se stalo na Ukrajině stejně běžným zvukem jako zvuky hromadné dopravy či stavebních prací. Když se rozezní, pro civilisty to znamená jediné. Buď rychle vyhledají úkryt, nebo už možná nikdy svůj domov neopustí. Přesto mnoho Ukrajinců varování sirén apaticky ignoruje, nebo se snaží vyhodnotit situaci.

Začátek války na Ukrajině se skládal z hromadného a koordinovaného útoku pozemních, vzdušných, námořních a dělostřeleckých sil ruské armády. Jakmile však obránci nepřítele zatlačili od hlavního města Kyjev a dalších oblastí, přišla změna taktiky.

Rusové začali ostřelovat a bombardovat civilní infrastrukturu. Rakety, dělostřelecké granáty a klouzavé bomby proměnily řadu ukrajinských měst v ruiny. Od začátku války se na Ukrajině rozezněly sirény celkem 40 000krát ve dne i v noci.

Jakmile se rozezní zvuk sirén, volba mezi úkrytem a setrváním na místě často znamená rozdíl mezi životem a smrtí. Pokud není včas aktivována protivzdušná obrana, může se přežití podle webu The Kyiv Independent scvrknout na čisté štěstí.

Rusko míří na civilní infrastrukturu cíleně. Jde o strategii šíření strachu a teroru, kdy se snaží rozpoutaným peklem, mezinárodním společenstvím považovaným za genocidu, ukrajinskou bojovnou náturu zlomit a přimět kyjevský režim kapitulovat.

Počet civilních obětí je zřejmě velký, avšak Kyjev i Moskva uvádějí odlišná čísla a jejich pravost nelze nezávisle ověřit. Zapojení Ukrajiny do odporu je navíc tak obrovské, že často není možné rozeznat civilisty od vojáků.

Data poskytují i soukromí pozorovatelé, ale jejich čísla mohou být značně podhodnocená, což sami přiznávají. Jiná čísla udává Organizace spojených národů (OSN), jiná oficiální ukrajinské zdroje, a Rusko rovnou odmítá útoky na civilisty a civilní oběti.

Mrtví v číslech

Tyto statistiky nezahrnují počet mrtvých vojáků. Vysoký komisař OSN pro lidská práva (OHCHR) 10. května 2024 ověřil smrt 10 956 ukrajinských civilistů. Sám ovšem uznal, že tohle číslo bude pravděpodobně mnohem vyšší.

Ještě mnohem vyšší číslo poskytla Monitorovací mise OSN na Ukrajině (HRMMU), i když zahrnuje i raněné. Od začátku ruské invaze v únoru 2022 do letošního května si podle ní válka vyžádala celkem 32 100 obětí na ukrajinských civilistech.

Zranění utrpělo 21 154 ukrajinských civilistů. Zemřelo 5238 mužů a 3217 žen. V případě 1883 ostatků se nepodařilo určit pohlaví. V důsledku ruské agrese zemřelo také nejméně 608 dětí, upozornila mise ve zprávě.

Na Ukrajině zemřelo nebo bylo zraněno celkem 2000 dětí, upozornil rovněž v květnu Dětský fond OSN (UNICEF). To se rovná dvěma dětským obětem každý den války. I tohle číslo bude podle fondu mnohem vyšší, evidoval totiž jen ověřené oběti.

Ukrajinská média čerpající z oficiálních veřejných údajů, i vláda ovšem hovoří o mnohem vyšších číslech. Bývalý ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov už loni v březnu mluvil o až 100 000 obětech ruské agrese. Moskva naopak jakékoli civilní oběti popírá.

Nejčastěji umírají civilisté na ukrajinském území (tedy území neokupovaném Ruskem). Zhruba devět z deseti úmrtí má na svědomí výbušná munice jako dělostřelecké granáty, řízené a balistické střely a letecké údery.

Navzdory tomu mnoho Ukrajinců dokonce v silně ostřelovaných městech, jako je Charkov, Oděsa nebo Kramatosk, často nehledá úkryt v protileteckém krytu nebo na jiných místech, když se rozezní sirény předznamenávající smrtelné nebezpečí.

Přijetí pomíjivosti  

Rozhodnutí neskrýt se při ostřelování se může lišit člověk od člověka. Mnohdy záleží na tom, kde se lidé zrovna nachází, jestli jsou sami nebo s rodinou a jaká je denní doba. Nejčastěji ale Ukrajinci začínají projevovat fatalistické myšlení.

„Myslím, že lidé, kteří dnes zůstávají ve městech jako Charkov, akceptují tvrdá pravidla hry a dokonale chápou, že každý den a každý okamžik může být skutečně poslední,“ sdělil listu The Kyiv Independent místní básník a hudebník Ivan Senin.

Začátkem války vyhledával se svým bratrem úkryt při každém ostřelování a dělal dobře. Poblíž jeho domu totiž v létě 2023 dopadla střela S-300 a letos v květnu klouzavá bomba. První dny války, kdy byl Charkov pustošen dělostřelectvem, popsal jako nejhorší.

Zdálo se, že Rusové pálí na město vším, co mají, uvedl Senin. V roce 2022 odrazily ukrajinské síly několik ruských útoků a později téhož roku obsadily okupované vesnice podél hranice. Situace se zlepšila a mnoho rodin se do města vrátilo.

V posledních měsících ale Rusko údery na Charkov opět stupňuje. V květnu zabila klouzavá bomba 19 lidí v hypermarketu s domácími potřebami. Lidé se ale chovají jinak než na začátku války, kdy utíkali do krytů nebo se skrývali v tunelech metra.

Kavárny, obchody a restaurace už nezavírají, jakmile se rozezní sirény, veřejná doprava nadále funguje a veřejnost obecně nereaguje. „Nemůžu říct, že bych v tom rozhodnutí viděl nějaký vzdor nebo něco podobného,“ tvrdil Senin, který už sám úkryt nevyhledává.

Strach ze sirén

Sirény v intenzivně ostřelovaných městech, jako je Charkov, mohou zaznít mnohokrát za den a může to trvat celé hodiny. Často varují obyvatele před nebezpečím, reálně to ale může znamenat start ruské stíhačky ke cvičení nebo v rámci přemístění.

Stíhačky navíc mohou nést hypersonické střely, které udeří na cíl během několika minut. Člověk se v takovém případě stejně nestihne ukrýt. To je důvod, proč se mnoho Ukrajinců rozhoduje podle situace, kdy se ukrýt a kdy zůstat doma, kde ale rovněž nejsou v bezpečí.

Situaci jim pomáhají pochopit hlavně oficiální a neoficiální zdroje na Telegramu. „Pokud je to ale balistická střela, tak stejně není čas se skrývat,“ upozornila Yuliia Podvihina, psycholožka působící v Oděse. „Už jen doufáte, že není pro vás.“

Oděsa byla terčem bombardování a ostřelování od samotného začátku války. Dříve místní vyhledávali úkryt, kde se dalo. Dnes je ale situace odlišná. Hodně lidí zůstává doma dál od oken, i když netuší, zda nezemřou. Drsná realita podle psycholožky změnila jejich chování.

Neustálá hrozba útoků si vybrala svou daň na duševním zdraví. Lidé mají strach i ze samotného zvuku sirén, a tak se raději vyhýbají veřejným místům a zůstávají doma. Podvihinina teta se bojí chodit na pláž. Kdyby se rozezněla siréna, možná by ji slyšela naposledy.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Datová centra Big Tech prohlubují nedostatek vody. Pohání je Trumpova éra

Do mainstreamových médií začínají pronikat reporty o dopadech umělé inteligence na životní prostředí. Patří mezi ně i nejnovější reportáž The Guardian a neziskové investigativní agentury SourceMaterial. Odhalila totiž, že Big Tech firmy Amazon, Microsoft a Google budují datová centra, žíznící kvůli ochlazení přístrojů po obrovském množství vody, také v jedněch z nejsušších oblastí na světě. Politické klima v USA a ambiciózní investice do domácí AI infrastruktury prezidenta Donalda Trumpa jménem Stargate Initiative ale nenaznačují, že by tamní vláda hodlala ve jménu životního prostředí zakročit.

ANALÝZA: Mírové síly na Ukrajině? Evropě to může pomoci i fatálně uškodit

Vyslání evropských mírových jednotek na Ukrajinu se zdá být stále méně pravděpodobným scénářem kvůli celé řadě výzev, počínaje dosažením shody mezi partnery konče logistickými problémy. Takzvaná koalice ochotných by se mohla ukázat jako neefektivní a mohla by Evropě a její věrohodnosti spíše uškodit. Jelikož však USA odmítají dát Kyjevu bezpečnostní záruky, možností je udělat z Ukrajiny druhý Izrael. I v tomto případě to ale není tak jednoduché.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Koruna posílila k euru i dolaru, burza mírně oslabila

Česká koruna ve středu překvapivě posílila vůči oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru si polepšila o pět centů a uzavřela na 25,02 Kč/EUR, zatímco vůči dolaru posílila o 15 centů na 21,98 Kč/USD. V průběhu dne se koruna dostala i pod hranici 25 korun za euro.

Slovensko schválilo zákon, který zpřísní podmínky pro nevládní organizace

Slovenský parlament přijal změnu zákona, která ukládá nevládním organizacím nové povinnosti. Novela zavádí povinnost vykazovat dárce, a to bez ohledu na výši příspěvků. Zákon ještě musí podepsat prezident.

Rubio, Witkoff tento týden zamíří do Paříže na jednání o Ukrajině, Íránu a clech

Šéf americké diplomacie Marco Rubio a zvláštní vyslanec Bílého domu Steve Witkoff tento týden plánují odjet do Francie na jednání o válce na Ukrajině, Íránu a obchodních vztazích v souvislosti s americkými cly. Napsal to dnes server Politico s odvoláním na dva zdroje obeznámené s přípravami cesty. Očekává se, že Witkoff se setká s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, zatímco Rubia přivítá jeho francouzský protějšek Jean-Noël Barrot.

Trump si účinkování v Sám doma 2 vynutil, tvrdí režisér komedie. Teď by ho nejraději vystřihl

Režisér Chris Columbus se po více než třiceti letech od premiéry rodinného hitu Sám doma 2: Ztracen v New Yorku netají tím, že by nejraději ze snímku odstranil krátkou scénu s Donaldem Trumpem. Ten se ve filmu z roku 1992 objevil v sedmivteřinové pasáži, v níž malému Kevinovi ukazuje cestu k hotelové recepci. Hotel Plaza, kde byla scéna natočena, tehdy patřil právě Trumpovi.

KLDR za tři měsíce Jihokorejcům poslala přes 126.000 phishingových mailů

Severní Korea mezi loňským listopadem a letošním lednem poslala přes 126.000 phishingových e-mailů, které byly určeny Jihokorejcům. Podle agentury Jonhap to uvedla Korejská národní policejní agentura (KNPA). Severokorejští hackeři použili stejné servery jako při předchozích kybernetických útocích a jejich IP adresy se nacházely v oblastech mezi KLDR a sousedící čínskou provincií Liao-ning.

Bílý dům navrhuje zrušit financování mírových misí OSN

Rozpočtový úřad Bílého domu navrhuje zrušit americké financovaní mírových misí OSN, což zdůvodňuje neúspěšnými operacemi těchto jednotek v Mali, Libanonu či Kongu. Informovala o tom v noci na dnešek agentura Reuters s odvoláním na interní dokument rozpočtového úřadu Bílého domu.

Čínská ekonomika překvapila růstem, dopady cel se teprve projeví

Čínský hrubý domácí produkt (HDP) překvapil analytiky meziročním růstem o 5,4 procenta, očekávali přitom růst o 5,1 procent. Ve srovnáním s přechozím čtvrtletím pak vzrostl o 1,2 procenta. Výsledky čínského statistického úřadu jsou sice pozitivní, plně se ale nestihla projevit americká cla.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Datová centra Big Tech prohlubují nedostatek vody. Pohání je Trumpova éra

Do mainstreamových médií začínají pronikat reporty o dopadech umělé inteligence na životní prostředí. Patří mezi ně i nejnovější reportáž The Guardian a neziskové investigativní agentury SourceMaterial. Odhalila totiž, že Big Tech firmy Amazon, Microsoft a Google budují datová centra, žíznící kvůli ochlazení přístrojů po obrovském množství vody, také v jedněch z nejsušších oblastí na světě. Politické klima v USA a ambiciózní investice do domácí AI infrastruktury prezidenta Donalda Trumpa jménem Stargate Initiative ale nenaznačují, že by tamní vláda hodlala ve jménu životního prostředí zakročit.

ANALÝZA: Mírové síly na Ukrajině? Evropě to může pomoci i fatálně uškodit

Vyslání evropských mírových jednotek na Ukrajinu se zdá být stále méně pravděpodobným scénářem kvůli celé řadě výzev, počínaje dosažením shody mezi partnery konče logistickými problémy. Takzvaná koalice ochotných by se mohla ukázat jako neefektivní a mohla by Evropě a její věrohodnosti spíše uškodit. Jelikož však USA odmítají dát Kyjevu bezpečnostní záruky, možností je udělat z Ukrajiny druhý Izrael. I v tomto případě to ale není tak jednoduché.

Trhy reagují na oznámení amerických cel propadem, ztrácejí akcie i dolar

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK.

KOMENTÁŘ: Je dobře, že Evropa zbrojí. Obavy jsou na místě nejen kvůli Trumpovi

Americký prezident Donald Trump vede vůči Evropské unii (EU) konfrontační politiku, což vzbudilo obavy z konce přítomnosti Spojených států v Evropě a o budoucnost Severoatlantické aliance (NATO). Zůstaneme na Rusko sami, Američané nám nepomohou, obávají se evropští lídři. Trump však s největší pravděpodobností starý kontinent neopustí. To by mohl až příští šéf Bílého domu.

ANALÝZA: Ruský útok na Evropu? Díky Francii si to Putin ještě rozmyslí

Francouzský jaderný arzenál je pilířem francouzské suverenity, národní hrdosti a symbol nezávislosti země na Spojených státech. Prosazování samostatnosti se Paříži vyplatilo, protože americká politika je dnes nejistá a ukázala, jak moc potřebuje Evropa být samostatnou a silnou. Kontinent krčí svou hlavu pod americkým jaderných deštníkem a pokud ho Washington nad našimi hlavami složí, nabízí nám úkryt před ruskou hrozbou právě Francie.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Koruna posílila k euru i dolaru, burza mírně oslabila

Česká koruna ve středu překvapivě posílila vůči oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru si polepšila o pět centů a uzavřela na 25,02 Kč/EUR, zatímco vůči dolaru posílila o 15 centů na 21,98 Kč/USD. V průběhu dne se koruna dostala i pod hranici 25 korun za euro.

Slovensko schválilo zákon, který zpřísní podmínky pro nevládní organizace

Slovenský parlament přijal změnu zákona, která ukládá nevládním organizacím nové povinnosti. Novela zavádí povinnost vykazovat dárce, a to bez ohledu na výši příspěvků. Zákon ještě musí podepsat prezident.

Rubio, Witkoff tento týden zamíří do Paříže na jednání o Ukrajině, Íránu a clech

Šéf americké diplomacie Marco Rubio a zvláštní vyslanec Bílého domu Steve Witkoff tento týden plánují odjet do Francie na jednání o válce na Ukrajině, Íránu a obchodních vztazích v souvislosti s americkými cly. Napsal to dnes server Politico s odvoláním na dva zdroje obeznámené s přípravami cesty. Očekává se, že Witkoff se setká s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, zatímco Rubia přivítá jeho francouzský protějšek Jean-Noël Barrot.

Trump si účinkování v Sám doma 2 vynutil, tvrdí režisér komedie. Teď by ho nejraději vystřihl

Režisér Chris Columbus se po více než třiceti letech od premiéry rodinného hitu Sám doma 2: Ztracen v New Yorku netají tím, že by nejraději ze snímku odstranil krátkou scénu s Donaldem Trumpem. Ten se ve filmu z roku 1992 objevil v sedmivteřinové pasáži, v níž malému Kevinovi ukazuje cestu k hotelové recepci. Hotel Plaza, kde byla scéna natočena, tehdy patřil právě Trumpovi.

KLDR za tři měsíce Jihokorejcům poslala přes 126.000 phishingových mailů

Severní Korea mezi loňským listopadem a letošním lednem poslala přes 126.000 phishingových e-mailů, které byly určeny Jihokorejcům. Podle agentury Jonhap to uvedla Korejská národní policejní agentura (KNPA). Severokorejští hackeři použili stejné servery jako při předchozích kybernetických útocích a jejich IP adresy se nacházely v oblastech mezi KLDR a sousedící čínskou provincií Liao-ning.

Bílý dům navrhuje zrušit financování mírových misí OSN

Rozpočtový úřad Bílého domu navrhuje zrušit americké financovaní mírových misí OSN, což zdůvodňuje neúspěšnými operacemi těchto jednotek v Mali, Libanonu či Kongu. Informovala o tom v noci na dnešek agentura Reuters s odvoláním na interní dokument rozpočtového úřadu Bílého domu.

Čínská ekonomika překvapila růstem, dopady cel se teprve projeví

Čínský hrubý domácí produkt (HDP) překvapil analytiky meziročním růstem o 5,4 procenta, očekávali přitom růst o 5,1 procent. Ve srovnáním s přechozím čtvrtletím pak vzrostl o 1,2 procenta. Výsledky čínského statistického úřadu jsou sice pozitivní, plně se ale nestihla projevit americká cla.

Ruské drony masivně útočily na Oděsu, zranily tři lidi, hlásí Ukrajina

Ruské drony v noci na dnešek masivně útočily na ukrajinský černomořský přístav Oděsa, kde poničily obytné domy a infrastrukturu a způsobily požáry. Informovali o tom místní činitelé. Nejméně tři lidé utrpěli při náletech zranění. Ruské ministerstvo obrany naproti tomu na telegramu uvedlo, že protivzdušná obrana zlikvidovala 26 útočících ukrajinských bezpilotních letounů.

Hlavní obchodní vyjednavač Japonska bude v USA jednat o zrušení dovozních cel

Hlavní obchodní vyjednavač Japonska bude ode dneška do pátku jednat s administrativou Donalda Trumpa o možnostech zrušení dovozních cel pro asijskou zemi ve výši 24 procent. S odvoláním na japonskou vládu to napsala agentura AP. Trump tarify zavedl pro většinu zemí světa na začátku měsíce s tím, že jim minulý týden oznámil 90denní odklad na vzájemná vyjednávání.

Pomsta byla sladká. Viníci zodpovědní za útok na Sumy byli potrestáni, uvedla ukrajinská armáda

Ukrajinská armáda se pomstila ruské raketové brigádě za útok na město Sumy, kde zahynuly desítky lidí a přes sto jich bylo zraněno. Na operaci spolupracovalo několik jednotek včetně kontrarozvědky. Rozsah napáchaných škod zatím není znám a zjišťuje se.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás