menu

2 C
Czech
Pondělí 20. ledna 2025

Po masivním ruském útoku na Ukrajinu jsou hlášeny výpadky elektřiny

Rusko dnes uskutečnilo masivní letecký útok na Ukrajinu, který ji donutil k preventivnímu přerušení dodávek elektřiny v několika oblastech. Rusové vypustili proti energetickým objektům více než čtyři desítky střel a raket a sedm desítek dronů, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle kterého ukrajinská energetika zůstává v provozu díky protivzdušné obraně. Ta sestřelila 30 ze 43 ruských střel s plochou dráhou letu a raket a 47 ze 74 ruských dronů, dalších 27 dronů se zřítilo bez zasažení cílů, oznámilo ukrajinské letectvo.

ANALÝZA: Ukrajinci už často při rozeznění sirén nevyhledávají úkryt, válka je změnila

Kvílení sirén se stalo na Ukrajině stejně běžným zvukem jako zvuky hromadné dopravy či stavebních prací. Když se rozezní, pro civilisty to znamená jediné. Buď rychle vyhledají úkryt, nebo už možná nikdy svůj domov neopustí. Přesto mnoho Ukrajinců varování sirén apaticky ignoruje, nebo se snaží vyhodnotit situaci.

Začátek války na Ukrajině se skládal z hromadného a koordinovaného útoku pozemních, vzdušných, námořních a dělostřeleckých sil ruské armády. Jakmile však obránci nepřítele zatlačili od hlavního města Kyjev a dalších oblastí, přišla změna taktiky.

Rusové začali ostřelovat a bombardovat civilní infrastrukturu. Rakety, dělostřelecké granáty a klouzavé bomby proměnily řadu ukrajinských měst v ruiny. Od začátku války se na Ukrajině rozezněly sirény celkem 40 000krát ve dne i v noci.

Reklama

Jakmile se rozezní zvuk sirén, volba mezi úkrytem a setrváním na místě často znamená rozdíl mezi životem a smrtí. Pokud není včas aktivována protivzdušná obrana, může se přežití podle webu The Kyiv Independent scvrknout na čisté štěstí.

Rusko míří na civilní infrastrukturu cíleně. Jde o strategii šíření strachu a teroru, kdy se snaží rozpoutaným peklem, mezinárodním společenstvím považovaným za genocidu, ukrajinskou bojovnou náturu zlomit a přimět kyjevský režim kapitulovat.

Počet civilních obětí je zřejmě velký, avšak Kyjev i Moskva uvádějí odlišná čísla a jejich pravost nelze nezávisle ověřit. Zapojení Ukrajiny do odporu je navíc tak obrovské, že často není možné rozeznat civilisty od vojáků.

Data poskytují i soukromí pozorovatelé, ale jejich čísla mohou být značně podhodnocená, což sami přiznávají. Jiná čísla udává Organizace spojených národů (OSN), jiná oficiální ukrajinské zdroje, a Rusko rovnou odmítá útoky na civilisty a civilní oběti.

Mrtví v číslech

Tyto statistiky nezahrnují počet mrtvých vojáků. Vysoký komisař OSN pro lidská práva (OHCHR) 10. května 2024 ověřil smrt 10 956 ukrajinských civilistů. Sám ovšem uznal, že tohle číslo bude pravděpodobně mnohem vyšší.

Ještě mnohem vyšší číslo poskytla Monitorovací mise OSN na Ukrajině (HRMMU), i když zahrnuje i raněné. Od začátku ruské invaze v únoru 2022 do letošního května si podle ní válka vyžádala celkem 32 100 obětí na ukrajinských civilistech.

Zranění utrpělo 21 154 ukrajinských civilistů. Zemřelo 5238 mužů a 3217 žen. V případě 1883 ostatků se nepodařilo určit pohlaví. V důsledku ruské agrese zemřelo také nejméně 608 dětí, upozornila mise ve zprávě.

Na Ukrajině zemřelo nebo bylo zraněno celkem 2000 dětí, upozornil rovněž v květnu Dětský fond OSN (UNICEF). To se rovná dvěma dětským obětem každý den války. I tohle číslo bude podle fondu mnohem vyšší, evidoval totiž jen ověřené oběti.

Ukrajinská média čerpající z oficiálních veřejných údajů, i vláda ovšem hovoří o mnohem vyšších číslech. Bývalý ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov už loni v březnu mluvil o až 100 000 obětech ruské agrese. Moskva naopak jakékoli civilní oběti popírá.

Nejčastěji umírají civilisté na ukrajinském území (tedy území neokupovaném Ruskem). Zhruba devět z deseti úmrtí má na svědomí výbušná munice jako dělostřelecké granáty, řízené a balistické střely a letecké údery.

Navzdory tomu mnoho Ukrajinců dokonce v silně ostřelovaných městech, jako je Charkov, Oděsa nebo Kramatosk, často nehledá úkryt v protileteckém krytu nebo na jiných místech, když se rozezní sirény předznamenávající smrtelné nebezpečí.

Přijetí pomíjivosti  

Rozhodnutí neskrýt se při ostřelování se může lišit člověk od člověka. Mnohdy záleží na tom, kde se lidé zrovna nachází, jestli jsou sami nebo s rodinou a jaká je denní doba. Nejčastěji ale Ukrajinci začínají projevovat fatalistické myšlení.

„Myslím, že lidé, kteří dnes zůstávají ve městech jako Charkov, akceptují tvrdá pravidla hry a dokonale chápou, že každý den a každý okamžik může být skutečně poslední,“ sdělil listu The Kyiv Independent místní básník a hudebník Ivan Senin.

Začátkem války vyhledával se svým bratrem úkryt při každém ostřelování a dělal dobře. Poblíž jeho domu totiž v létě 2023 dopadla střela S-300 a letos v květnu klouzavá bomba. První dny války, kdy byl Charkov pustošen dělostřelectvem, popsal jako nejhorší.

Zdálo se, že Rusové pálí na město vším, co mají, uvedl Senin. V roce 2022 odrazily ukrajinské síly několik ruských útoků a později téhož roku obsadily okupované vesnice podél hranice. Situace se zlepšila a mnoho rodin se do města vrátilo.

V posledních měsících ale Rusko údery na Charkov opět stupňuje. V květnu zabila klouzavá bomba 19 lidí v hypermarketu s domácími potřebami. Lidé se ale chovají jinak než na začátku války, kdy utíkali do krytů nebo se skrývali v tunelech metra.

Kavárny, obchody a restaurace už nezavírají, jakmile se rozezní sirény, veřejná doprava nadále funguje a veřejnost obecně nereaguje. „Nemůžu říct, že bych v tom rozhodnutí viděl nějaký vzdor nebo něco podobného,“ tvrdil Senin, který už sám úkryt nevyhledává.

Strach ze sirén

Sirény v intenzivně ostřelovaných městech, jako je Charkov, mohou zaznít mnohokrát za den a může to trvat celé hodiny. Často varují obyvatele před nebezpečím, reálně to ale může znamenat start ruské stíhačky ke cvičení nebo v rámci přemístění.

Stíhačky navíc mohou nést hypersonické střely, které udeří na cíl během několika minut. Člověk se v takovém případě stejně nestihne ukrýt. To je důvod, proč se mnoho Ukrajinců rozhoduje podle situace, kdy se ukrýt a kdy zůstat doma, kde ale rovněž nejsou v bezpečí.

Situaci jim pomáhají pochopit hlavně oficiální a neoficiální zdroje na Telegramu. „Pokud je to ale balistická střela, tak stejně není čas se skrývat,“ upozornila Yuliia Podvihina, psycholožka působící v Oděse. „Už jen doufáte, že není pro vás.“

Oděsa byla terčem bombardování a ostřelování od samotného začátku války. Dříve místní vyhledávali úkryt, kde se dalo. Dnes je ale situace odlišná. Hodně lidí zůstává doma dál od oken, i když netuší, zda nezemřou. Drsná realita podle psycholožky změnila jejich chování.

Neustálá hrozba útoků si vybrala svou daň na duševním zdraví. Lidé mají strach i ze samotného zvuku sirén, a tak se raději vyhýbají veřejným místům a zůstávají doma. Podvihinina teta se bojí chodit na pláž. Kdyby se rozezněla siréna, možná by ji slyšela naposledy.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Trump má problém. Putin o příměří nestojí, chce válku

Ruský prezident Vladimir Putin projevil zájem jednat s Donaldem Trumpem o ukončení bojů na Ukrajině a nově zvolený americký prezident se s ním skutečně plánuje setkat. Snahu ukončit konflikt co nejdříve považuje za prioritu, což je i důvod, proč na setkání s šéfem Kremlu kývl. Ten sice dává najevo zájem o mírová jednání, ve skutečnosti ho však příměří nezajímá. Chce na Ukrajině zvítězit vojensky nebo dohodou a neustoupí. Hraje mu do karet i rychlý postup jeho armády v Doněcké oblasti.

ANALÝZA: Ukrajinská operace v Kurské oblasti měla smysl, úspěšná však nebyla a její osud je nejistý

Téměř čtyři měsíce po překvapivém vpádu Ukrajinců do Kurské oblasti ztrácejí obránci nasazení na tomto ruském území rychle dobytou půdu a mají těžké ztráty. Jejich morálka klesá, často totiž vůbec nechápou, proč tam jsou a jaký má operace význam. Vrchní velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj nicméně upozornil, že byla nezbytná. Podle expertů stojí ukrajinské jednotky v Kurské oblasti proti těžkým výzvám a Rusové tam mají naopak výhodné postavení.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izraelci propustili dle dohody 90 vězněných palestinských žen a mladistvých

Izraelská strana dnes propustila 90 palestinských vězňů v rámci dohody mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás o výměně rukojmích za vězně poté, co v neděli začalo platit příměří a do Izraele se vrátily tři rukojmí. Informují o tom agentury Reuters a AFP.

TikTok díky Trumpovi obnovil poskytování služby v USA

TikTok v neděli obnovil službu pro svých 170 milionů uživatelů v USA. Zvolený prezident Donald Trump totiž prohlásil, že po svém pondělním nástupu do úřadu vydá exekutivní příkaz, kterým obnoví přístup k aplikaci.

Melania Trump představila vlastní kryptoměnu

Melania Trump, budoucí první dáma Spojených států, spustila kryptoměnu s názvem $MELANIA. Oznámení přišlo krátce po uvedení nové digitální měny jejího manžela Donalda Trumpa, který taktéž vstoupil do kryptosvěta se svou vlastní měnou $TRUMP.

Hamás propustil první tři rukojmí

V Pásmu Gazy dnes s několikahodinovým zpožděním začalo v 10:15 SEČ dlouho očekávané příměří. Začátek příměří byl odložen kvůli sporům o seznam jmen rukojmích, které mělo dnes propustit hnutí Hamás. Tři rukojmí pak byla odpoledne předána izraelské armádě. Příměří uvítala řada politiků ve světě i v Česku.

Trumpova kryptoměna se těsně před inaugurací stává hitem

Donald Trump před svou druhou inaugurací spustil vlastní kryptoměnu s názvem Trump Meme Coin. Cena tokenu prudce vzrostla z původních 10 dolarů na více než 70 dolarů. Tato mince se připojuje k rostoucímu trendu tzv. meme coinů, které nemají žádné praktické využití, ale mohou mít obrovské výkyvy hodnoty. Objem obchodů s touto měnou dosáhl 24 miliard dolarů.

Příměří v Gaze začalo, tři ženská rukojmí budou propuštěna dnes odpoledne

Příměří v Pásmu Gazy začalo dnes v 10:15 SEČ. Izrael totiž obdržel jména tří ženských rukojmích, která mají být v rámci dohody o příměří propuštěna dnes v 15:00 SEČ. Oznámila to kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, uvedla agentura Reuters.

V Teheránu byli zastřeleni dva soudci íránského nejvyššího soudu

Při atentátu na nejvyšší soud v Íránu byli zastřeleni dva vysoce postavení íránští soudci. Ali Razini a Mohammad Moghiseh byli zabiti střelcem, který v sobotu ráno vstoupil do budovy soudu v hlavním městě Teheránu.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Trump má problém. Putin o příměří nestojí, chce válku

Ruský prezident Vladimir Putin projevil zájem jednat s Donaldem Trumpem o ukončení bojů na Ukrajině a nově zvolený americký prezident se s ním skutečně plánuje setkat. Snahu ukončit konflikt co nejdříve považuje za prioritu, což je i důvod, proč na setkání s šéfem Kremlu kývl. Ten sice dává najevo zájem o mírová jednání, ve skutečnosti ho však příměří nezajímá. Chce na Ukrajině zvítězit vojensky nebo dohodou a neustoupí. Hraje mu do karet i rychlý postup jeho armády v Doněcké oblasti.

ANALÝZA: Ukrajinská operace v Kurské oblasti měla smysl, úspěšná však nebyla a její osud je nejistý

Téměř čtyři měsíce po překvapivém vpádu Ukrajinců do Kurské oblasti ztrácejí obránci nasazení na tomto ruském území rychle dobytou půdu a mají těžké ztráty. Jejich morálka klesá, často totiž vůbec nechápou, proč tam jsou a jaký má operace význam. Vrchní velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj nicméně upozornil, že byla nezbytná. Podle expertů stojí ukrajinské jednotky v Kurské oblasti proti těžkým výzvám a Rusové tam mají naopak výhodné postavení.

ANALÝZA: Rusové rychle postupují, jejich územní zisky však nemají strategický význam

Situace na jihozápadní části fronty je kritická. Rusové postupují nehledě na obrovské denní ztráty. Už jsou jen šest kilometrů od strategicky důležitého Pokrovsku. Jenom za listopad dobyli na Ukrajině oblast o rozloze New Yorku. Dobrou zprávou je, že zatím obsadili převážně bezvýznamnou půdu. Ukrajina však bude potřebovat vojenskou pomoc, jinak hrozí zhroucení fronty a taktické úspěchy Ruska.

ANALÝZA: Rusku se třetí světová válka nevyplatí, na Západě úspěšně vyvolalo paniku

Válka na Ukrajině téměř po třech letech trvání opakovaně došla do stádia sice nebezpečné eskalace, kterou by nebylo moudré podcenit, ale i do situaci neodpovídající a přehnané paniky ze třetí světové války. Většina západních expertů a diplomatů se shoduje, že Rusku se takto rozsáhlý konflikt nevyplatí a nemůže si ho dovolit. Snaží se zastrašit Západ a vyvolat v západních obyvatelích nejistotu. V tomto ohledu Rusko zvítězilo. Vojensky ani ekonomicky však nemá ani na dobytí celé Ukrajiny.

Rusko postupuje v dobývání Ukrajiny nejrychleji od prvních dní invaze

Rusko oznámilo dobytí další ukrajinské vsi, tentokrát obce Kopanky v Charkovské oblasti. Podle agentury Reuters postupuje ruská armáda v dobývání ukrajinského území nejrychlejším tempem od prvních dní své invaze do země v roce 2022 a za poslední týden obsadila téměř 235 kilometrů čtverečních. Pro srovnání: rozloha Brna činí přibližně 230 kilometrů čtverečních.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izraelci propustili dle dohody 90 vězněných palestinských žen a mladistvých

Izraelská strana dnes propustila 90 palestinských vězňů v rámci dohody mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás o výměně rukojmích za vězně poté, co v neděli začalo platit příměří a do Izraele se vrátily tři rukojmí. Informují o tom agentury Reuters a AFP.

TikTok díky Trumpovi obnovil poskytování služby v USA

TikTok v neděli obnovil službu pro svých 170 milionů uživatelů v USA. Zvolený prezident Donald Trump totiž prohlásil, že po svém pondělním nástupu do úřadu vydá exekutivní příkaz, kterým obnoví přístup k aplikaci.

Melania Trump představila vlastní kryptoměnu

Melania Trump, budoucí první dáma Spojených států, spustila kryptoměnu s názvem $MELANIA. Oznámení přišlo krátce po uvedení nové digitální měny jejího manžela Donalda Trumpa, který taktéž vstoupil do kryptosvěta se svou vlastní měnou $TRUMP.

Hamás propustil první tři rukojmí

V Pásmu Gazy dnes s několikahodinovým zpožděním začalo v 10:15 SEČ dlouho očekávané příměří. Začátek příměří byl odložen kvůli sporům o seznam jmen rukojmích, které mělo dnes propustit hnutí Hamás. Tři rukojmí pak byla odpoledne předána izraelské armádě. Příměří uvítala řada politiků ve světě i v Česku.

Trumpova kryptoměna se těsně před inaugurací stává hitem

Donald Trump před svou druhou inaugurací spustil vlastní kryptoměnu s názvem Trump Meme Coin. Cena tokenu prudce vzrostla z původních 10 dolarů na více než 70 dolarů. Tato mince se připojuje k rostoucímu trendu tzv. meme coinů, které nemají žádné praktické využití, ale mohou mít obrovské výkyvy hodnoty. Objem obchodů s touto měnou dosáhl 24 miliard dolarů.

Příměří v Gaze začalo, tři ženská rukojmí budou propuštěna dnes odpoledne

Příměří v Pásmu Gazy začalo dnes v 10:15 SEČ. Izrael totiž obdržel jména tří ženských rukojmích, která mají být v rámci dohody o příměří propuštěna dnes v 15:00 SEČ. Oznámila to kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, uvedla agentura Reuters.

V Teheránu byli zastřeleni dva soudci íránského nejvyššího soudu

Při atentátu na nejvyšší soud v Íránu byli zastřeleni dva vysoce postavení íránští soudci. Ali Razini a Mohammad Moghiseh byli zabiti střelcem, který v sobotu ráno vstoupil do budovy soudu v hlavním městě Teheránu.

Jiří Procházka ovládl UFC v Los Angeles, znovu míří na vrchol

Český MMA bojovník Jiří Procházka zazářil v zápase UFC, kde knokautoval Jamahala Hilla ve třetím kole. Procházka tím potvrdil svou formu a ukázal, že má stále ambice dosáhnout na nejvyšší příčky. Duel se konal v Los Angeles a český zápasník odcházel z oktagonu jako vítěz už popáté v kariéře v této prestižní organizaci.

Izrael odkládá příměří v Gaze kvůli zpoždění ze strany Hamásu

Izrael odložil plánované příměří s Hamásem v pásmu Gazy. Důvodem je nedodání seznamu rukojmích, kteří mají být v první fázi propuštěni. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že příměří nezačne, dokud Hamás nesplní své závazky.
Reklama
Reklama