menu

2.2 C
Czech
Pátek 21. února 2025

Hamás musí být zničen, Írán nesmí mít jaderné zbraně, řekli Netanjahu a Rubio

Izrael a Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa sdílejí společnou strategii v otázce Pásma Gazy a obě země jsou odhodlány zmařit jaderné ambice Íránu a jeho agresi na Blízkém východě. Uvedl to izraelský premiér Benjamin Netanjahu po setkání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Rubio zdůraznil, že palestinské hnutí Hamás nesmí zůstat vládnoucí silou v Pásmu Gazy a teroristická organizace musí být zničena. Oba státníci na setkání mluvili také o příměří v Libanonu, napsala agentura Reuters.

Ruská vojska dobyla zpět většinu území v Kurské oblasti, uvedl generál

Ruská vojska dobyla zpět více než 800 kilometrů čtverečních území v Kurské oblasti, tedy téměř dvě třetiny území, které v tomto regionu na západě Ruska ovládly ukrajinské síly po svém útoku z loňského srpna. Uvedl to první zástupce náčelníka ruského generálního štábu Sergej Rudskoj v rozhovoru armádnímu listu Krasnaja zvezda. Z interview dnes citovaly ruské i západní tiskové agentury.

ANALÝZA: Vztahy USA s ostatními členy NATO jsou klíčové pro stabilitu aliance a pokračující podporu Ukrajiny

Poslední americká vojenská pomoc umožnila Ukrajině na některých úsecích frontové linie zastavit nepřítele, nebo ho alespoň zpomalit. Bez další podpory ze strany USA bude mít napadená země vážný problém. A ta vůbec není s ohledem na nadcházející americké volby jistá. Politické dění v Americe může nakonec „roztrhat“ jednotu Severoatlantické Aliance (NATO).

Co se stane, když dojde k výpadku americké vojenské pomoci, jsme viděli v Charkovské oblasti před zhruba dvěma měsíci. Ani poslední várka munice a dalšího vybavení však postup okupantů plně nezastavila.

Ruské síly podle listu The Guardian stále posílají vlny pěchoty a obrněné techniky se stíhačkami a dělostřeleckou palbou za zády na Pokrovsk. Nepřítel zde pomalu a za cenu obrovských ztrát postupuje. Každý den do oblasti posílá až stovky mužů.

Reklama

Jinak se ovšem situace na frontě výrazně nemění. Zato bitva o Bílý dům ve Spojených státech je napínavá. Americký prezident Joe Biden se z boje o další funkční období stáhl a Ukrajina se v ten moment ocitla ve stavu nejvyšší nejistoty.

Podpora Ukrajiny spočívá na společném úsilí NATO s účastní USA a pomoci ze strany Evropské unie (EU). V tomto ohledu je klíčová jednota aliance a dobré vztahy a společné postoje s Bílým domem.

Ukrajina může být alespoň klidná ze zvolení nového britského premiéra Keira Starmera, jenž napadenou zemi podporuje. Jeho (a ostatních spojenců) úkolem je ale budovat dobré vztahy s jakýmkoli americkým prezidentem, napsal web Politico.

Tady však přichází zásadní problém – lidé kolem Trumpa, pokud by se skutečně prezidentem nakonec stal. Začít můžeme kandidátem na Trumpova viceprezidenta J. D. Vancem, senátorem z Ohia a hlasitým odpůrcem další pomoci Ukrajině.

Trumpovi nohsledi

Vysoce postavený představitel EU pod rouškou anonymity označil volbu Vancea za „katastrofu“ pro Ukrajinu i celou Evropu, napsal web Newsweek. Trumpův výběr Evropu vyděsil. Jasně totiž ukazuje směrování své politiky.

Pak jsou tady další Trumpovi možní spolupracovníci. Hlavním kandidátem na post poradce národní bezpečnosti je Elbridge Colby, politik považující komunistickou Čínu za větší hrozbu než Rusko, který se staví proti podpoře Ukrajiny.

Zastává názor, že Ukrajina čerpá zdroje použitelné a důležité pro možnou konfrontaci s Čínou při obraně Tchaj-wanu. Colby rovněž podle serveru The Nightly zpochybnil americko-britsko-australský pakt AUKUS.

Není pro lehkovážné odstoupení z paktu, zastává nicméně názor, že výroba ponorek není dostatečná ke splnění cílů AUKUS a pochybuje o dodávkách jaderných ponorek Austrálii, tedy zemi, u níž podle něj není jasné, zda je nasadí v případě války o Tchaj-wan.

Trumpova administrativa bude hlasitě upozorňovat na čínské hrozby a pohraniční bezpečnost na úkor tématu Ukrajiny. Republikán již dříve prohlásil, že coby prezident ukončí válku do 24 hodin.

Trumpův plán může znamenat, že Rusko ukončí válku, ale nechá si získaná území, připomíná Politico. Vojenští experti i politici se navíc shodují, že by Ukrajina neměla žádné záruky, že Rusko znovu nezaútočí.

Tady přichází na scénu kandidát na Trumpova ministra zahraničí Richard Grenell, bývalý ředitel amerických tajných služeb a někdejší vyslanec v Německu. Ten hlasitě souhlasí s Trumpovým „mírovým plánem“, upozorňuje Politico.

Ukrajinské území by podle něj mělo zůstat zachováno, ale vznikly by v něm „autonomní zóny“. Pokud by se stal prezidentem Trump, členské státy NATO by se ocitly před náročnou volbou. Mohla by mít i existenční vyústění.

Oslabené NATO

Mohly by souhlasit s vynuceným urovnáním ve prospěch Ruska, ale s výsledkem míru, ať už jakkoli uvěřitelného. Nebo by mohli spojenci Trumpův plán odmítnout a pokračovat v podpoře Kyjeva sami. Trump však může namítat, že NATO neinvestuje dost do obrany.

Může mu vadit, že utrácí peníze za podporu Ukrajině a financuje „zbytečnou“ válku. Trump pak může stáhnout záruky, že budou USA bránit napadené spojence v Evropě, píše Politico. Mohlo by to vyústit až v názorové rozdělení NATO, což by zase hrálo do karet Rusku.

Trumpovi poradci mohou po jeho možném vítězství jednoduše říci, že jim vadí vtahování USA do války na Ukrajině a že to prostě musí skončit. Roli v tom mohou hrát i obavy z ruské odvety za vojenskou pomoc – jakožto i obavy z přímé konfrontace.

Šanci NATO má v případě, že bude dostatečně a ku spokojenosti Trumpa investovat do obrany. Pak by se s ním a jeho poradci možná podle Politico dalo rozumně bavit. Současně by měli zástupci aliance připravit plán pro případ, že Trump opravdu zvítězí.

Měli by co nejdříve oslovit Trumpovy spolupracovníky s plánem na pokračování západní vojenské pomoci Ukrajině bez účasti USA. Faktem však zůstává, že by se spojenci cítili bezpečněji, kdyby měli za zády Washington.

Ani vítězství Harris není výhra, přestože by se přikláněla k podpoře Ukrajiny. Ve Spojených státech je zkrátka za největší hrozbu považována Čína, Severní Korea a Írán. Je otázka, zda by se vůbec někdy Ukrajině mohlo dostat požadované pozornosti ze strany USA.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Ruská ekonomika se může letos zhroutit jako domeček z karet

Ruská ekonomika je podle Kremlu ve skvělém stavu. Hrubý domácí produkt (HDP) roste extrémním tempem a překonává ten americký, nezaměstnanost je nízká a inflace je sice vysoká, ale není to nic, co by nešlo zvládnout. Takové signály teď Moskva posílá na Západ. „Porazili jsme vás“. Situace je však podle expertů dramaticky odlišná. Ve skutečnosti může ruská ekonomika zkolabovat. Ne za deset let, ne za pět let nebo za dva roky, ale už letos.

ANALÝZA: Zoufalství, frustrace a alkohol. Ukrajinská armáda prochází těžkou krizí

Ukrajinská armáda statečně brání svou zemi už třetím rokem a dalo by se říci, že ruský prezident Vladimir Putin si na ní vylámal zuby. Jenomže, tak jako každá válka, i ta na Ukrajině si vybírá svou daň na lidech, zejména na vojácích. Jsou vyčerpaní, demotivovaní a naštvaní na své velitele. Dlouho neviděli své rodiny a dost možná už je kvůli nedostatečné rotaci neuvidí. A tak raději dezertují.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Švédsko vyšetřuje nové podezření ze sabotáže podmořských kabelů v Baltském moři

Švédská policie vyšetřuje podezření na sabotáž podmořského telekomunikačního kabelu v Baltském moři. Pobřežní stráž vyslala do oblasti, kde bylo v posledních měsících poškozeno několik kabelů na mořském dně, plavidlo.

Chaos v Miami Beach. Žid střílel na Izraelce, spletl si je s Palestinci

Izraelec Mordechai Brafman (27 let) postřelil v Miami Beach v americké Kalifornii dvojici izraelských turistů. Myslel si, že střílí na Palestince. Oběti v tomto případu přitom sdílí nenávistné a extremistické postoje vůči Palestincům s útočníkem. Ten teď čelí obvinění z pokusu o dvojnásobnou vraždu. Muži byli převezeni do nemocnice s lehkými zraněními.

Trumpova vláda masivně propouští. Dopady mohou zasáhnout i Evropu

Americká vláda pod vedením Donalda Trumpa zahájila masové propouštění federálních zaměstnanců, což může mít dopad nejen na tamní ekonomiku, ale i na globální trhy. Soud ve Washingtonu rozhodl, že administrativa může pokračovat ve snižování počtu úředníků, přestože odbory tvrdí, že proces je nezákonný.

EU posílí ochranu podmořských kabelů, plánuje drony i rychlé opravy

Evropská komise navrhla nová opatření, jak zlepšit bezpečnost podmořských kabelů, které se v uplynulých měsících staly terčem mnoha incidentů. Informovala o tom dnes při návštěvě Helsinek místopředsedkyně Evropské komise (EK) Henna Virkkunenová. Cílem akčního plánu je posílit dohled nad podmořskými kabely, odhalovat incidenty dříve, než se stanou, a při jejich poškození je rychleji opravit. Podle eurokomisaře pro obranu Andriuse Kubiliuse by rovněž situaci v postižených oblastech měly monitorovat drony pod vodou i ve vzduchu.

Kanada ovládla Turnaj čtyř zemí, McDavid rozhodl finále proti USA

Hokejisté Kanady na Turnaji čtyř zemí získali zlato. Ve finále porazili USA 3:2 v prodloužení, když rozhodující trefu zaznamenal Connor McDavid. Kanadský kapitán Sidney Crosby po zápase zvedl nad hlavu vítěznou trofej a fanoušci oslavovali odplatu za prohru ze základní části.

Konec jedné éry ve světě 007: Značku James Bond převzal Amazon

Společnost Amazon oznámila převzetí plné tvůrčí kontroly nad filmovou sérií James Bond. Dlouholetí producenti Barbara Broccoli a Michael G. Wilson, kteří byli považováni za ochránce ikonické značky, ve svých pozicích končí.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Ruská ekonomika se může letos zhroutit jako domeček z karet

Ruská ekonomika je podle Kremlu ve skvělém stavu. Hrubý domácí produkt (HDP) roste extrémním tempem a překonává ten americký, nezaměstnanost je nízká a inflace je sice vysoká, ale není to nic, co by nešlo zvládnout. Takové signály teď Moskva posílá na Západ. „Porazili jsme vás“. Situace je však podle expertů dramaticky odlišná. Ve skutečnosti může ruská ekonomika zkolabovat. Ne za deset let, ne za pět let nebo za dva roky, ale už letos.

ANALÝZA: Zoufalství, frustrace a alkohol. Ukrajinská armáda prochází těžkou krizí

Ukrajinská armáda statečně brání svou zemi už třetím rokem a dalo by se říci, že ruský prezident Vladimir Putin si na ní vylámal zuby. Jenomže, tak jako každá válka, i ta na Ukrajině si vybírá svou daň na lidech, zejména na vojácích. Jsou vyčerpaní, demotivovaní a naštvaní na své velitele. Dlouho neviděli své rodiny a dost možná už je kvůli nedostatečné rotaci neuvidí. A tak raději dezertují.

ANALÝZA: Putin poslal Rusko do ekonomické pasti, z níž není návratu

Ruská ekonomika si dva roky od začátku války na Ukrajině vedla i přes mezinárodní izolaci země a západní sankce překvapivě dobře. Je však rok 2025 a karty se obrací. Příliš vysoká inflace a úrokové sazby mohou v Rusku spustit vlnu bankrotů, oligarchové i politické elity pociťují zklamání z nedosaženého vítězství na bitevním poli a nálada v Kremlu se zhoršuje. Prezident Vladimir Putin dokázal svou „speciální vojenskou operací“ jedinou věc. Vrátit ekonomiku své země zpátky do pomyslného středověku.

ANALÝZA: Repatriace zajatých Severokorejců se rovná rozsudku smrti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že vymění dvojici zajatých severokorejských vojáků za ukrajinské zajatce držené na ruském území. Budoucnost dvou zraněných mužů je i přesto nejistá. Jejich vlast je totiž nepřivítá jako válečné hrdiny, místo toho se postará o jejich mlčenlivost nebo rovnou zmizení. Sami se nakonec nemusejí chtít vrátit, protože okusili životní radosti, jako je dostatek jídla nebo internet. Jaké možnosti v takovém případě mají?

ANALÝZA: Trump má problém. Putin o příměří nestojí, chce válku

Ruský prezident Vladimir Putin projevil zájem jednat s Donaldem Trumpem o ukončení bojů na Ukrajině a nově zvolený americký prezident se s ním skutečně plánuje setkat. Snahu ukončit konflikt co nejdříve považuje za prioritu, což je i důvod, proč na setkání s šéfem Kremlu kývl. Ten sice dává najevo zájem o mírová jednání, ve skutečnosti ho však příměří nezajímá. Chce na Ukrajině zvítězit vojensky nebo dohodou a neustoupí. Hraje mu do karet i rychlý postup jeho armády v Doněcké oblasti.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Švédsko vyšetřuje nové podezření ze sabotáže podmořských kabelů v Baltském moři

Švédská policie vyšetřuje podezření na sabotáž podmořského telekomunikačního kabelu v Baltském moři. Pobřežní stráž vyslala do oblasti, kde bylo v posledních měsících poškozeno několik kabelů na mořském dně, plavidlo.

Chaos v Miami Beach. Žid střílel na Izraelce, spletl si je s Palestinci

Izraelec Mordechai Brafman (27 let) postřelil v Miami Beach v americké Kalifornii dvojici izraelských turistů. Myslel si, že střílí na Palestince. Oběti v tomto případu přitom sdílí nenávistné a extremistické postoje vůči Palestincům s útočníkem. Ten teď čelí obvinění z pokusu o dvojnásobnou vraždu. Muži byli převezeni do nemocnice s lehkými zraněními.

Trumpova vláda masivně propouští. Dopady mohou zasáhnout i Evropu

Americká vláda pod vedením Donalda Trumpa zahájila masové propouštění federálních zaměstnanců, což může mít dopad nejen na tamní ekonomiku, ale i na globální trhy. Soud ve Washingtonu rozhodl, že administrativa může pokračovat ve snižování počtu úředníků, přestože odbory tvrdí, že proces je nezákonný.

EU posílí ochranu podmořských kabelů, plánuje drony i rychlé opravy

Evropská komise navrhla nová opatření, jak zlepšit bezpečnost podmořských kabelů, které se v uplynulých měsících staly terčem mnoha incidentů. Informovala o tom dnes při návštěvě Helsinek místopředsedkyně Evropské komise (EK) Henna Virkkunenová. Cílem akčního plánu je posílit dohled nad podmořskými kabely, odhalovat incidenty dříve, než se stanou, a při jejich poškození je rychleji opravit. Podle eurokomisaře pro obranu Andriuse Kubiliuse by rovněž situaci v postižených oblastech měly monitorovat drony pod vodou i ve vzduchu.

Kanada ovládla Turnaj čtyř zemí, McDavid rozhodl finále proti USA

Hokejisté Kanady na Turnaji čtyř zemí získali zlato. Ve finále porazili USA 3:2 v prodloužení, když rozhodující trefu zaznamenal Connor McDavid. Kanadský kapitán Sidney Crosby po zápase zvedl nad hlavu vítěznou trofej a fanoušci oslavovali odplatu za prohru ze základní části.

Konec jedné éry ve světě 007: Značku James Bond převzal Amazon

Společnost Amazon oznámila převzetí plné tvůrčí kontroly nad filmovou sérií James Bond. Dlouholetí producenti Barbara Broccoli a Michael G. Wilson, kteří byli považováni za ochránce ikonické značky, ve svých pozicích končí.

Rusové a Američané podle Reuters opakovaně jednali o Ukrajině ve Švýcarsku

Američané z přechodového týmu nynějšího prezidenta Donalda Trumpa se v uplynulých měsících opakovaně a v tichosti sešli s ruskými zástupci ve Švýcarsku, aby jednali o možnostech ukončení války na Ukrajině. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Ta poznamenala, že jedna ze schůzek v Ženevě se časově shodovala s Mnichovskou bezpečnostní konferencí, kterou před týdnem hostila bavorská metropole.

Rýže budoucnosti: Nová odrůda může vyřešit změnu klimatu i hladomor

Globální oteplování spojujeme hlavně s nejčastěji zmiňovaným oxidem uhličitým (CO2), důležitou roli v něm ale hraje i metan. Ten se sice neudrží v atmosféře tak dlouho jako prvně zmíněný bezbarvý plyn, klima však otepluje 25krát rychleji. Nejvíce emisí pochází z chovu dobytka, nemalý podíl na tom ale mají i rýžová pole. To se však může díky švédským vědcům změnit,

EU navrhuje navýšit vojenskou pomoc Ukrajině o šest miliard eur

Evropská unie navrhuje navýšit vojenskou pomoc Ukrajině, která se již tři roky brání ruské invazi. Balíček vojenské pomoci v hodnotě nejméně šest miliard eur (150,5 miliardy Kč) by měl obsahovat vše od 1,5 milionu dělostřeleckých granátů až po systémy protivzdušné obrany, informoval bruselský server Politico. Cílem je ukázat podporu Kyjevu, zatímco Spojené státy a Rusko plánují zahájit rozhovory o ukončení války.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás