Po letech se fanoušci legendárního seriálu Sex ve městě dočkali nových dílů. Kritici jsou však rozděleni v tom, zda pokračování za čekání stálo. Napsal o tom server BBC.
Magazín Radio Times uvedl, že série s názvem And Just Like That… (A jak to bylo dál…) neměla nikdy spatřit světlo světa. Pokračování bez Kim Cattrall podle časopisu „působí spíše jako chladný, cynický obchodní tah než jako skutečný comeback“.
Cattrall, kanadská herečka britského původu, která hrála Samanthu, se k roli nevrátila po neshodách s kolegyní Sarah Jessicou Parker, představitelkou hlavní hrdinky Carrie.
Podle listu The Independent je sequel naopak „tak dobrý, že si Cattrall musí rvát vlasy“. Sex ve městě se dle kritika Adama Whitea s novými díly vrací do formy, což považuje za „menší zázrak“. „Stále je tu humor a půvab, zvláště Parker vypadá nepřekvapivě velkolepě, (nová série) má však také emocionální sílu,“ napsal White. Počin ohodnotil čtyřmi hvězdičkami z pěti.
Server The Wrap rovněž uvedl, že nová série dokazuje, že zbývající tři postavy jsou „hodné návratu“.
„Největším potenciálem show je upřímné zobrazení životů 55letých žen. Skupiny, kterou téměř nikdy nevidíme v centru televizní a filmové tvorby,“ podotkla Jennifer Keishin Armstrong. „Parker, Davis a Nixon plynule vklouznou zpět do svých rolí a kamarádství, přičemž pohled na ně zasáhne každého fanouška vřelou nostalgií,“ dodala.
Od poslední série Sexu ve městě uplynulo 17 let. Druhý celovečerní film měl pak premiéru v roce 2010.
Série od výkonného producenta Michaela Patricka Kinga sleduje Carrie, Mirandu (Cynthia Nixon) a Charlotte (Kristin Davis), jak řeší komplikovanou realitu života a přátelství po padesátce. Trojici v celkem deseti dílech doplní čtyři nové postavy, které jen stěží suplují chybějící Samanthu.
Další recenze už byly ostřejší
Anita Singh z deníku The Telegraph popsala nové díly, které se na platformě HBO GO objevily ve čtvrtek, jako „zbytečně kousavé“.
„Jak se pořad vypořádává se skutečností, že je to 17 let, co jsme je naposledy viděli v televizi? Extrémně špatně,“ míní Singh. Problémem ovšem podle ní nejsou ani tak odkazy na stárnutí, jako spíš odkazy na dobu politické korektnosti, ve které žijeme.
Podle autorky na rozdíl od originálu není nová verze v jádru komedií. Nové poselství zní: „Po padesátce stále můžete být styloví. Jen se nemůžete bavit.“
Dle listu The Guardian je prvních 20 minut „hrozných“ včetně „série mučivých scén, které jako kdyby napsal student střední školy pro obzvlášť hroznou středoškolskou show“.
Kritička Lucy Mangan však připustila, že nové díly ještě mají naději. „Je tam několik dobrých hlášek, jsou tam záblesky starého ducha a je tu jedna sexuální scéna… která připomíná skutečně průkopnický originál a jaká to bývala zábava,“ poznamenala.
Podle Robyn Bahr z Hollywood Reporter jsou Sex ve městě a sequel A jak to bylo dál… „dvě zcela samostatné show, které náhodou sdílejí pokračující příběh“.
Nová série není „Sex ve městě přesně tak, jak si ho pamatujete,“ napsala recenzentka Radio Times Minnie Wright.
Ani na Inkoo Kang z Washington Post nepůsobily pokusy řešit problematická témata uvěřitelně. „Při omluvě za minulé křivdy seriál zapomíná na to, co uměl nejlépe: spřádat historky, ve kterých humor a přátelství mohou pomoci překonat to nejhorší, co na vás New York může vrhnout,“ konstatovala Kang.
Původní seriál Sex ve městě, za nímž stojí Darren Star, byl založen na stejnojmenné knize spisovatelky Candace Bushnell z roku 1997. Premiéru měl na HBO v roce 1998 a běžel šest sezón až do roku 2004. Série byla hitem sledovanosti a získala několik ocenění včetně sedmi cen Emmy, připomněla stanice BBC.