Lidstvo otevřelo brány do pekla, neboť svou nečinností umožnilo zhoršení klimatické krize. Těmito slovy zahájil summit klimatických ambicí v New Yorku generální tajemník OSN António Guterres. Summitu se nezúčastnili lídři států, které planetu znečišťují nejvíce. Upozorňují na to The Guardian a AP.
V newyorském sídle OSN začal v pondělí summit udržitelnosti a ve středu proběhl první summit klimatických ambicí. Generální tajemník OSN António Guterres na něm vyzval světové lídry, aby přišli s novými, ambicióznějšími cíli.
Situaci přitom popsal jako kritickou. Guterres ve své úvodní řeči obvinil mezinárodní společenství, že otevřelo brány do pekla tím, že nepřišlo s dostatečnými opatřeními v oblasti klimatických změn a umožnilo jim se zhoršovat.
Humanity has ‘opened gates to hell’ by letting climate crisis worsen, UN secretary warns
— Environment Victoria (@EnviroVic) September 20, 2023
Antonio Guterres opened United Nations climate ambition summit with attack on wealthy countries (IE – Australia!) and the fossil fuel industryhttps://t.co/fxx5O8ctel
To vedlo k vlnám veder, lesním požárům a záplavám, extrémním projevům počasí, které jsme letos pozorovali po celém světě. Šéf OSN opět podle listu The Guardian upozornil, že nejvíce na klimatické změny trpí chudé národy.
„Mnoho z těch nejchudších národů mají plné právo se naštvat, protože trpí klimatickou krizí, kterou nezpůsobily. Mají právo se naštvat, neboť nedostaly slíbené finance. Mají právo se naštvat, že jejich náklady na půjčky jsou nebetyčně vysoké,“ prohlásil Guterres.
Summit žádnou změnu nepřinesl
Guterres řekl, že jsme v přechodu z fosilních paliv k obnovitelným zdrojům „desetiletí pozadu“. Největší znečišťovatelé musí podle něj docílit čisté nuly nejpozději v roce 2040. Nedávná analýza OSN ale určila tento cíl jako splnitelný, připomněl.
„Budoucnost lidstva je v našich rukou. Musíme zvýšit tempo, přeměnit plány v činy a zvrátit příliv,“ prohlašoval Guterres. Na summit byli pozváni představitelé z více než stovky států. Událost ale žádné změny nepřinesla.
Žádný ze států ambicióznější plány nepředstavil, snad jen kromě Česka, které v New Yorku zastupoval prezident Petr Pavel. Česko se na summitu poprvé zavázalo k uhlíkové neutralitě a vzalo s sebou aktualizované strategické klimatické dokumenty.
Jako střízlivý náznak nedostatku úsilí v boji proti klimatickým změnám chyběli podle The Guardian lídři těch největších znečišťovatelů, americký prezident Joe Biden, čínský prezident Si Ťin-pching a francouzská hlava státu Emmanuel Macron.
Přítomen nebyl ani britský premiér Rishi Sunak či indický premiér Naréndra Módí. Jak upozornila agentura AP, Spojené státy zastupoval na summitu zvláštní vyslanec pro klima John Kerry, přestože se Biden v New Yorku vyskytoval.